Jak prořezávat broskvoně, jabloně a švestky? Mnoho lidí dělá na zahradě chyby

by Martin Černý

Prořezávání stromů lze provádět v kterýkoli bezmrazý den od podzimu do jara. Protože na nich nejsou listy, je tvar koruny mnohem přehlednější než při letním prořezávání. Kromě toho ve stromech necirkuluje vlhkost, takže je mnohem menší možnost šíření infekcí, a prořezávané plochy lze dezinfikovat postřikem čisticími spreji.

Existuje několik forem korun, ale způsoby jejich prořezávání by se v malé zahradě neměly dodržovat tak striktně jako ve výsadbě, ale jako vodítko jsou užitečné. Prořezávání blíže k jaru je lepší než na začátku podzimu, protože budete moci vidět případné nedostatky a opravit je. Nejlépe je tuto práci provádět před objevením listů, protože v této době je strom, ještě bez cirkulace vlhkosti, méně náchylný k infekci houbovými chorobami, jejichž rozmnožovací orgány se mohou přenášet z větve na větev a z jednoho stromu na druhý pomocí zahradnických nůžek. Vzniklé rány nejsou schopny šířit choroby kvůli chladnému počasí a nedostatečné cirkulaci vlhkosti.

Po prořezání se však doporučuje postříkat stromy přípravky obsahujícími síru a měď za použití velkého množství mízy. Těmito prostředky je třeba omýt rány, větve a kmen a je také vhodné postříkat okolí stromu, protože opadané mumie moniliových plodů mohou znovu infikovat půdu. Omytím kůry se také zahubí hmyzí škůdci přezimující v prasklinách.

Proč nenechat strom růst tak, jak chce?

Přirozené tvary koruny, které si stromy samy vytvářejí, málokdy uspokojí potřeby zahradníků. Pokud se stromy ponechají samy sobě bez korekčního řezu, zabírají více místa, zakrňují ve spodní části a obtížně se spravují, včetně nedostatečného nastavení výšky. Koneckonců příliš vysoké stromy se obtížně stříhají a sklízejí. Tyto nevýhody lze změnit umělým tvarováním koruny.

U ovocných stromů je důležité, aby koruna nebyla příliš hustá, protože tak vítr lépe proniká do větvového systému a listy a plody po dešti rychleji osychají, což pomáhá předcházet šíření bakteriálních a houbových chorob. Všechny druhy stromů mají určitý přirozený růstový habitus neboli tvar koruny.

U okrasných dřevin je hlavní zásadou řezu zamezit stěsnání, zejména na malých plochách, a dosáhnout kompaktnějšího tvaru. Řez lze použít také k omezení výšky. Odřezávejte odumřelé a zakrnělé části, protože během řezu se ze spících výhonů objeví více mladých výhonů.

Ovocné stromy všech druhů mají základní tvar koruny, který má rostlina tendenci udržovat, a ten by se měl také mírně měnit, aby se dosáhlo rovnováhy v plodnosti: ne mnoho malých plodů, ale méně, ale kvalitnějších. Broskvoně se obvykle udržují pod korunou, přičemž se odstraní vedoucí větev, aby se strom mohl prořezat do výšky 80-100 cm. Protože broskvoně vyžadují poměrně silný postřik na ochranu rostlin, je pro ně tato vzdušná, nízko větvená forma koruny ideální.

U jabloní, hrušní a meruněk se hlavní větev ponechává, ale pouze do výšky, ve které je ještě možná údržba. Třešně a višně vyžadují nejmenší řez, ale pokud v této době pozorujete napadení mega monilií (kdy jsou na koncích větví ještě loňské zavadlé listy), zkraťte je na délku 30-40 cm. Snížíte tak riziko dalšího napadení, protože se zbavíte infikovaných trsů.

Běžné tvary korun

Ideální „kulturní tvar“ koruny je dán vitalitou pěstované odrůdy a podnože, počtem a uspořádáním větví, výškou kmene a výškou celého stromu. Pokud strom sázíte nyní, je vhodné tvarovat korunu v průběhu několika následujících let s ohledem na tuto skutečnost. U starých, zanedbaných stromů je cílem obnovit tvar charakteristický pro daný druh a odrůdu. Výška kmene – v případě roubování koruny – je samozřejmostí, protože koruna je již na kmeni vytvořena.

Vezmeme-li mech (který ještě nemá boční větve), určíme výšku, ve které má koruna začínat, řezem mechu. Výška, ve které suháng seřízneme, bude výškou, ve které se začne větvit, a to bude spodní část koruny. Koruny jabloní, hrušní (pokud rostou na podnoži kdouloň) a broskvoní by měly začínat v nízké výšce 40-60 cm. U třešní, višní, meruněk, slivoní, rybízu, hrušní (pokud rostou na divoké podnoži) a keřů s kmeny se doporučuje výška 80-100 cm: cassis, rybíz, josta. A od výšky 100-170 cm a výše – koruny ořešáku, kaštanu a všech stromů, v jejichž stínu se budete chtít ochladit.

Pokud je koruna nízká, bude se o ni lépe pečovat, pokud je vysoká, budete se moci pod strom vejít, dokonce pod ním vytvořit stůl nebo zahradní lehátko. Proto se vysoká koruna hodí u ořešáků a kaštanů, protože jejich plody opadávají a vy je sbíráte ze země, takže není problém, když je strom vysoký. Z jabloně nebo třešně, která vyrostla do výšky 6-7 metrů, se však sklízí obtížně.

Jak prořezávat broskvoně, jabloně a švestky? Mnoho lidí dělá na zahradě chyby

Několik dalších zásad

Koruna broskvoně je ideální, když je rozprostřená doširoka. U švestek je lepší vytvořit vázovitou korunu, podobnou katlanu, ale užší a vyšší, ale bez centrální stoupající větve. U jabloní je nejčastější štíhlá vřetenovitá koruna s vzestupnou vedoucí větví, od které se ostatní větve rozvětvují do stran. Kulaté koruny se doporučují pro stromy, které jsou bujnější a náročnější na světlo. Takové stromy nemají osovou dominanci, takže je možné použít otevřené koruny.

Existuje také několik typů složených forem korun, pro které existuje velmi rozsáhlá literatura, a vyplatí se podívat se na fotografie, abyste viděli, jak by měl konečný výsledek po řezu vypadat.

Je mnohem lepší korunu každý rok trochu korigovat řezem, než nechat uplynout několik let a pak se uchýlit k drastickým opatřením. Důvodem je, že na jaře již stromy vytvářejí plodové pupeny, ze kterých se objeví květy a následně plody. Pokud strom potřebuje zásadní opravu, například proto, že byl ořezán zespodu, je nutné odříznout většinu horní části stromu, aby se obnovil keř dole. Příčinou lysin je nedostatek světla ve spodní části stromu, takže většina ovocných pupenů se vytvořila v horní části. Tento zásah způsobí, že keř začne znovu růst odspodu, ale většina ovocných pupenů bude ztracena a v tomto ani příštím roce nebude žádná úroda.

Při řezu sledujte polohu horního pupenu, tedy toho, který zůstal na trsu. Tam, kde se nachází, z něj vyrostou výhony, pak tyčinky a za několik let větve. Řezem směrem ven se koruna stane vzdušnější, ale zabere více místa, protože se koruna rozšíří. Pokud bude směřovat dovnitř, vzniklé výhony korunu zahustí. U živých ovocných stromů je možné vytvořit zcela extrémní tvary koruny, ale v takovém případě nestačí pouze provést řez, ale je třeba větve držet ve správném směru vyvazováním a zatěžováním, dokud nejsou tak tenké, že zůstanou ve správné poloze i bez tohoto omezení.

Prořezávání na základní úrovni není tak obtížné a méně profesionální prořezávání je obvykle lepší než žádné prořezávání. Koruna stromu by měla být vzdušná a pokud možno symetrická (to je důležité ze statického hlediska, protože jednostranně olistěný strom vítr snáze odfoukne).

You may also like

Leave a Comment