Čtyři chyby při větrání, které přispívají k růstu plísní v interiéru

by Martin Černý

Možnost vzniku plísní: úspora peněz na vytápění může být nebezpečná

Správné větrání zabraňuje růstu plísní v obytných prostorách. Přesto se mnoho lidí dopouští zásadních chyb.

Zejména v zimě a v chladných podzimních dnech se větrání často zanedbává, což může vést ke zvýšené vlhkosti a růstu plísní. Vlhká okna po ránu mohou být prvním poplašným signálem. Abychom tomu předešli, měli bychom se vyvarovat některých běžných chyb při větrání.

1 chyba: větrání příliš zřídka

„Většina lidí nevětrá dostatečně, zejména když je venku zima,“ vysvětluje Martin Brandis z Energy Advice Service Consumer Advice Centre . Pravidelné větrání snižuje CO₂ a vlhkost v domě, což zabraňuje vzniku plísní. To je důležité zejména pro méně vytápěné místnosti, aby se zabránilo znehodnocení vlivem vlhkosti.

2 chyba: příliš striktní dodržování časových limitů

Mnoho lidí striktně dodržuje stanovené časy větrání. Frekvence a délka větrání by však měla být přizpůsobena konkrétnímu domu. Martin Brandis doporučuje používat ke sledování vlhkosti vlhkoměr. Snadněji tak poznáte, kdy je větrání nutné. Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 a 60 procenty.

3 chyba: nevětrání místností bez oken

Pravidelně větrat by se měly také vnitřní místnosti bez oken. I když je zde riziko vzniku plísní nižší, protože obvykle nemají chladné vnější stěny, dobrá cirkulace vzduchu je velmi důležitá. Křížové větrání, kdy se otevírají okna v protilehlých místnostech, také pomáhá přivádět do těchto místností čerstvý vzduch.

4 chyba: Nevětrejte za deště, mlhy nebo sněžení.

Je rozšířeným omylem, že za vlhkého počasí se nemá větrat. „Déšť ani mlha příliš nezvyšují vlhkost v interiéru,“ uvádí Martin Brandis. Totéž platí pro sníh nebo teploty pod bodem mrazu. Je to proto, že studený venkovní vzduch často obsahuje méně vlhkosti než teplejší vzduch v interiéru, takže výměna vzduchu je vhodná.“

You may also like

Leave a Comment