Při praní prádla většině z nás záleží nejen na tom, aby bylo prádlo čisté, ale také aby hezky vonělo. Za tímto účelem se nejčastěji uchylujeme k pomoci změkčovačů tkanin. Výrobci těchto výrobků nás ujišťují, že díky nim je naše oblečení neuvěřitelně měkké a voňavé. Přemýšleli jste však někdy o tom, zda mají nějaké nevýhody? Ukázalo se, že ano, a to poměrně dost.
Změkčovače prádla zanechávají na tkanině tenký film, který mění její vlastnosti. Ano, věci po vyprání silně voní, ale zároveň je díky voskovému filmu méně prodyšné. V důsledku toho se stávají méně pohodlnými na nošení. Dokonce i přírodní materiály, jako jsou bavlněné halenky, již nemusí být prodyšné, a v důsledku toho se v nich více potíme.
Stane se oblečení bez změkčovadla tuhé a nepohodlné?
Ukazuje se, že změkčovač tkanin není vůbec nutný, aby bylo prádlo měkké. V případě ručníků má opačný účinek – činí je drsnějšími. Kromě toho jsme si jisti, že tekutina je nezbytná k tomu, aby prádlo nebylo tvrdé, tvrdé a nepříjemné. Pokud ji přestaneme používat, rychle si všimneme, že oblečení bez ní není vůbec nepříjemné.
Tekutý prací prostředek často používáme, protože si myslíme, že dodává „vůni čistého prádla“. Co to však ve skutečnosti znamená? Čisté oblečení opláchnuté v tekutém prostředku vůbec nevoní jako čerstvé prádlo, a….. tekuté. To je zřejmý fakt, na který však mnoho lidí zapomíná.
Alternativa k avivážím
Oděvy nebo ručníky nemusíme vůbec máchat v tekutině. Pokud už chcete přidat něco na změkčení, můžete do příslušné nádoby v pračce nalít trochu octa. Nemusíte se bát, že by ocet zanechával nepříjemný zápach. Já sama používám ocet místo změkčovadla, takže je to vyzkoušené. Navíc je bezpečný nejen pro oblečení, ale i pro pračku a vaše tělo. Ocet nezpůsobuje alergie ani podráždění, což se u některých tekutin stává, zejména u lidí s jemnou a citlivou pokožkou.