Správné mytí oken v zimě: Jak se vyhnout šmouhám a poškození mrazem

by Martin Černý

Myjete okna v zimě? Nestojí to za to, nebo ano? Mráz a zima mohou mytí ztížit a znepříjemnit, ale stojí to vůbec za tu námahu při teplotách pod nulou? Nabízíme odpovědi.

Existuje několik častých důvodů, proč odkládat mytí oken až na jaro: Špatné počasí stejně přispívá k rychlému zašpinění oken a při slabém slunečním světle nejsou nečistoty často příliš vidět. Z tohoto důvodu si mnoho lidí myslí, že je rozumné odložit mytí oken až na jaro. Ale i v chladném období můžete snadno vyčistit znečištěná okna a zajistit dobrou viditelnost. Přinášíme tipy, jak čistit okna v zimě.

Jaké jsou správné zimní teploty pro mytí oken?

Obecně platí, že pokud okna myjete jen jednou ročně, je lepší to dělat v jiném ročním období než v zimě. V chladném ročním období by se okna měla mýt pouze tehdy, když teplota přes den vystoupí nad bod mrazu. Odborníci nedoporučují mytí oken při teplotách pod bodem mrazu, protože teplá voda na oknech rychle vychladne a může zmrznout. Zejména při teplotách pod minus pět stupňů Celsia hrozí nebezpečí vzniku námrazy na oknech.

Tip: Gumové rukavice vám pomohou udržet prsty při mytí v teple.

Mytí oken v zimě: Zde je návod, jak na to

  1. Využijte teplý zimní den k mytí oken. Ale pozor: ani v zimě byste neměli okna mýt na přímém slunci. V takovém případě čisticí voda rychleji zasychá a zanechává na oknech nevzhledné šmouhy a pruhy.
  2. Před čištěním okenních skel odstraňte hrubé nečistoty z vnější strany okna a poté očistěte okenní rám.
  3. Poté následuje samotné mytí oken: okno nyní můžete podle známého postupu umýt teplou vodou, aby nezamrzlo. Je důležité použít stěrku, aby voda nezůstávala na studeném skle příliš dlouho.
  4. Po vyčištění čelní sklo důkladně otřete suchým hadříkem, abyste jej důkladně vysušili.

Věděli jste, že. Alternativně můžete k vysušení čelního skla použít také noviny. Brožury s velkým množstvím obrázků, barev nebo barev však nejsou vhodné.

Důležité: Jaké další tipy bych měl mít na paměti?

  • Pozor na horkou vodu: velký teplotní rozdíl mezi vodou a sklem může způsobit prasknutí nebo v horším případě roztříštění skla, jako při rozmrazování čelního skla automobilu. Proto je vždy lepší používat k mytí oken teplou vodu.
  • Nemrznoucí směs jako profesionální tip: přidejte do čisticí směsi trochu nemrznoucí směsi. Nemrznoucí směs nebo lakový benzín, které se běžně používají na okna automobilů, zabraňují tomu, aby voda na oknech v zimě při mytí zamrzla. Je však třeba dbát opatrnosti – přípravek by se neměl dostat na okenní rám nebo těsnění, protože je korozivní. Nemrznoucí směs je proto třeba vždy ředit vodou.
  • Pozor na plísně: Při mytí oken v zimě se může na vnitřní straně oken rychle tvořit kondenzát. Nezapomeňte tuto vlhkost odstranit, jinak může podpořit růst plísní.
  • Vysušení je nejvyšší prioritou: po umytí okna, rámy a těsnění důkladně vysušte. Je to nezbytné, protože zbývající vlhkost může zmrznout a způsobit například přilepení těsnění k rámu. Těsnění jsou často mírně porézní a absorbují vodu.

Tradiční čištění: domácí prostředky, které účinně fungují

Pokud vám chemické čisticí prostředky na okna připadají příliš umělé, použijte přírodní domácí prostředky, jako je ocet, černý čaj nebo čpavek. K dosažení požadovaného účinku pomůže také citronová šťáva nebo několik kapek oplachového prostředku ve vodě. Pokud se vám zdá snazší motivovat se kuchyňskou rolí nebo novinami, nemusíte používat speciální čisticí prostředky.

You may also like

Leave a Comment