Vlhkost v bytě je zhoršujícím se problémem zejména na podzim a v zimě, kdy se v místnostech méně větrá a vzduch se více sráží. Nadměrná vlhkost vede k tvorbě plísní, které nejenže vypadají nevzhledně, ale jsou také zdraví škodlivé. Naše babičky měly naštěstí vlastní osvědčené způsoby boje s vlhkostí – vyplatí se jim naslouchat!
Co položit na okenní parapet, aby se vlhkost neprojevovala?
Místem, které je doslova v čele boje proti vlhkosti, je okenní parapet. Kvůli své blízkosti k oknu je vystaven kondenzaci, která následně může vést ke vzniku plísní, například na stěně nebo těsnění. Jak si s tím poradily naše babičky? Navzdory všemu – velmi účinně. A obešlo se to bez složitého vybavení, jen s domácími metodami a kuchyňskými přísadami.
- Kuchyňská sůl
Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů boje proti vlhkosti je kuchyňská sůl. Sůl skvěle pohlcuje vlhkost z prostředí. Stačí na parapet umístit misku se solí – ta bude pomalu pohlcovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu, a když se nasytí, můžete ji snadno nahradit čerstvou solí.
- Rýže
Rýže má stejně jako sůl vlastnosti pohlcující vlhkost. Suchou rýži můžete nasypat do malé misky nebo bavlněného sáčku a umístit ji na parapet. Rýže je užitečná zejména v chladných oblastech, kde se na oknech usazuje vlhkost. Nezapomeňte rýži každých několik týdnů vyměnit, aby se zachovala její účinnost.
- Květiny v květináčích
Rostliny, jako je břečťan obecný nebo přeslička rolní , jsou nejen dekorativní, ale také pomáhají regulovat vlhkost ve vaší domácnosti. Břečťan je jedním z nejlepších přírodních pohlcovačů vlhkosti a přeslička pohlcuje vodní páru ze vzduchu, čímž pomáhá obnovit mikroklima v místnosti.
Jak snížit vlhkost v bytě pomocí domácích prostředků?
Pokud je vlhkost v bytě stálým problémem, vyplatí se zavést několik jednoduchých návyků, které pomohou její hladinu snížit a udržet ji na optimální úrovni. Níže vám prozradíme, co nejlépe funguje, abyste se vlhkosti zbavili.
- Pravidelné větrání, zejména ráno a večer, pomáhá zbavit váš domov přebytečné vlhkosti. I krátké intenzivní větrání může výrazně zlepšit kvalitu vzduchu a snížit vlhkost.
- Vyhněte se sušení prádla doma – vlhkost vznikající při sušení prádla je jednou z hlavních příčin vysoké vlhkosti v bytech. Pokud můžete, sušte prádlo na balkoně nebo v sušičce. Pokud musíte sušit prádlo doma, umístěte ho blízko otevřeného okna a nezapomeňte místnost dobře větrat.
- Používejte další pohlcovače vlhkosti, jako např. Ocet (jeden z nejuniverzálnějších prostředků v babiččině kuchyni, který má také protiplísňové vlastnosti. Pokud si všimnete známek plísně na stěnách nebo v rozích oken, postříkejte je roztokem octa a vody (v poměru 1:1), kočičím stelivem nebo jedlou sodou (jednoduše nasypte jedlou sodu do malé nádoby a umístěte ji na místo vystavené vlhkosti).
Bojujte s vlhkostí v bytě nebo domě, jakmile se objeví. Bohužel, někdy se jedná o závažnější problém, například netěsnící okna a dveře, problém se střechou nebo dokonce s topným systémem. Pokud se ve vašem domě objevila vlhkost a metody vašich babiček nestačí, obraťte se na modernější odvlhčovací systémy. Pokud problém spočívá ve stavební, technické stránce budovy, pak mohou být opravy zaměřené na termomodernizaci naprosto nezbytné.