Jak chránit boty před blátem v zimě

by Martin Černý

Hnědé kaluže, hluboká břečka: vaše boty to mají v zimě těžké. Se správnou péčí mohou toto období přežít a zůstat čisté.

Správná péče o obuv v zimě

Sníh, břečka, sůl – zima klade na vaši obuv obzvlášť vysoké nároky. O to důležitější je o boty pravidelně a důkladně pečovat, aby chladnému počasí odolaly.

Připravili jsme pro vás ty nejlepší tipy:

1. Boty pravidelně čistěte

V zimě nosíme obzvláště rádi koženou obuv. Kvalitní přírodní materiál dobře propouští vzduch, ale nepropouští vítr a vodu. Abyste si tyto vlastnosti zachovali co nejdéle, neměli byste zanedbávat pečlivou a pravidelnou péči o obuv.

Zejména byste měli co nejdříve odstranit nánosy nečistot. Nejlepším způsobem, jak to provést, je použít speciální kartáč na odstraňování nečistot, kterým lehkým tlakem vykartáčujete materiál svršku.

Stopy po sněhu nebo soli vypadají pod nánosem nečistot obzvlášť ošklivě. Existuje však rozšířená mylná představa, že vznikají pouze kvůli silniční soli. Kožená obuv při styku s vlhkostí uvolňuje tzv. třísloviny, které se rovněž projevují jako bělavé stopy na povrchu boty.

Ocet je obzvláště užitečným domácím prostředkem proti sněhovým stopám. Stačí jej nanést na bělavá místa pomocí rychleschnoucího hadříku, který nepouští vlákna, a po jeho zatuhnutí jej odstranit kartáčkem.

2. Promažte boty

Samotné čištění bot bohužel nestačí k tomu, abyste je skutečně připravili na nástrahy zimy. Zejména o koženou obuv je třeba pečovat přípravky bez obsahu rozpouštědel. Aby kůže časem neztuhla a nezkřehla, pomohou vám produkty, jako jsou vosky, maziva a oleje. Ty udržují boty pružné a ohebné i v zimě. Kromě toho osvěžují barvy a dodávají jim mírný extra lesk.

Za tímto účelem se boty po důkladném vyčištění přetřou vhodným krémem na boty. Poté je třeba je nechat asi hodinu odležet, načež můžete pokračovat v procesu leštění. Semišové boty by se samozřejmě neměly ošetřovat krémem na boty, měly by se nejprve důkladně vykartáčovat. Pokud jsou velmi znečištěné, lze je omýt teplou vodou.

3. Ochrana obuvi před vodou

Před prvním nazutím nových bot je nejlepší je několikrát namočit do vody. V období sucha to obvykle stačí k dobré ochraně kožené obuvi. V zimě byste naopak měli boty zalévat ideálně každé dva až tři dny, ne však méně často než po každém mokrém čištění.

Při nákupu vodoodpudivých přípravků dbejte na to, aby byla zachována prodyšnost obuvi. Zvláště vhodné k použití jsou vodoodpudivé prostředky ve formě pěny, které lze aplikovat i v interiéru.

4. Používejte stromky na boty

Kůže má tendenci se při vysychání smršťovat, což způsobuje vznik nevzhledných záhybů. Aby se boty v zimě nemačkaly, vždy je po nošení vysušte – nejlépe ještě v teple – vhodným stromkem na boty. Botník udrží vaše boty v perfektním tvaru.

You may also like

Leave a Comment