Krémově bílý, tvrdý vodní kámen na topných tělesech, dně a stěnách rychlovarné konvice je výsledkem vaření tzv. tvrdé vody. Voda, kterou denně používáte, obsahuje určité množství iontů vápníku a hořčíku a usazeniny ve spotřebiči, běžně nazývané vodní kámen, nejsou ničím jiným než fyzickým důkazem jejich přítomnosti. Jak zabránit tvorbě vodního kamene v konvici? Existuje metoda, která je účinnější než jakákoli jiná – vyzkoušejte ji a vodního kamene se zbavíte.
Proč se v rychlovarných konvicích tvoří velké množství vodního kamene?
Pro některé lidi je každodenní pití čaje rituálem, bez kterého si nedokážou představit příjemné odpoledne se zaslouženým odpočinkem. Pro jiné je to prostá každodenní činnost – aby se zahřáli v chladném počasí, zachránili si bolavé hrdlo při nachlazení nebo si jednoduše připravili svůj oblíbený nápoj k snídani, obědu či večeři.
Ať už vaříte vodu v rychlovarné konvici kvůli čemukoli, jsme si jistí, že to děláte alespoň několikrát denně. Když svou rychlovarnou konvici intenzivně používáte, je neustále vystavena tvrdé vodě, což znamená, že se v ní tvoří velké množství vodního kamene. Jednoduše řečeno, ionty vápníku a hořčíku obsažené ve vodě se při působení vysokých teplot vysráží jako uhličitany a vytvoří tvrdý, těžko odstranitelný vodní kámen.
Čím vyšší je koncentrace minerálů (v uhličitanové i neuhličitanové formě) obsažených ve vodě, tím vyšší je označení tvrdosti. Usazeniny z vařící se tvrdé vody zase vytvářejí vrstvu vodního kamene. Konvice pokrytá vodním kamenem nepředstavuje pouze estetický problém: voda z ní vylitá má nepříjemnou chuť a samotný přístroj je náchylný k poškození. Proto je pravidelné odstraňování vodního kamene z konvice jednoduše nezbytné.
Jak odvápnit konvici bez použití chemických prostředků?
V obchodech se prodávají speciální odvápňovače pro různé typy konvic – kovové, skleněné a plastové. K čištění konvice je samozřejmě můžete použít, ale pokud se vám nechce při čištění a péči o kuchyňské nádobí nadměrně používat chemické prostředky, zjistěte, jak odvápnit konvici bez použití chemických prostředků.
Zde je účinná metoda, která nechá ocet nebo roztok jedlé sody daleko za sebou. Zbavte se křídových usazenin, které již zalepily kovovou základní desku a povrch filtru, pomocí… čerstvého citronu. čerstvým citronem.
Klasická varianta odstraňování vodního kamene z konvice pomocí citronu spočívá ve vymačkání poloviny šťavnatého citronu přímo do velké sklenice nebo praktické kuchyňské konvice s odměrkou, do které je předem odměřeno 240 ml vody. Vzniklý roztok je třeba převařit.
Nechcete se obtěžovat s odšťavňováním? Není nic jednoduššího. Zde je návod, jak odvápnit konvici od vodního kamene, který se dostane k ovoci:
- Jeden velký citron nakrájejte na malé kousky (aniž byste ho předtím oloupali) a nožem je sundejte z prkénka přímo do mísy naplněné vodou.
- Vodu z mísy spolu s kousky citronu nalijte do konvice, která potřebuje odvápnit, zavřete víko a zapněte spotřebič.
- Počkejte, až voda zasyčí a konvice se vypne.
- Chcete vyčistit tradiční konvici? Tato metoda bude fungovat i u sporáku. Dejte vařit vodu tak, že zapnete sporák a postavíte na něj spotřebič naplněný vodou s částečkami citronu. Počkejte, až se voda začne vařit – asi minutu – a poté vypněte hořák.
- Jakmile se voda vyvaří a vy vypnete konvici nebo ji sejmete z plotny, počkejte dalších 60 minut, dokud se vodní kámen nahromaděný v konvici nerozpustí.
- Po hodině obsah konvice vylijte do dřezu a zbytky citronu nebo vodního kamene několikrát opláchněte pod tekoucí vodou.
Nakonec můžete vnitřek konvice dodatečně otřít vlhkým hadříkem, který nepouští vlákna, nebo pevnějším kuchyňským papírem v několika vrstvách. Při příštím ohřevu vody z ní unikne citrusová vůně a spolu s vyvařeným citronem zmizí i kovová pachuť a zbytky minerálů – konvice bude opět zářit jako nová.
Jak zabránit tvorbě vodního kamene v konvici?
Než se pustíte do boje s vodním kamenem v konvici, pečlivě si přečtěte návod k použití spotřebiče. Možná zjistíte, že použití kyselin k čištění se nedoporučuje a výrobce doporučuje jiné způsoby čištění vnitřku konvice od vodního kamene.
Ať už k vaření vody používáte jakýkoli spotřebič, měli byste jej pravidelně kontrolovat a čistit, pokud zaznamenáte zřetelné zvýšení koncentrace minerálů. Zjistěte, jak zabránit usazování vodního kamene v konvici, protože je lepší něco udělat dříve, než to odkládat a bojovat s tvrdou, těžko odstranitelnou vrstvou vodního kamene.
Rada je zde stejná – ujistěte se, že voda ve vaší konvici není tak tvrdá, jak bývala. Používejte externí filtrační konvici a vodu do spotřebiče nalévejte spíše z ní než přímo z kohoutku. Můžete také zvážit instalaci specializovaného systému na čištění vody.
Je zajímavé, že některé typy rychlovarných konvic mohou díky své konstrukci hromadit více usazenin než jiné. Výrazně více vodního kamene se může objevit u spotřebičů se spirálovým topným tělesem. Modely s deskovým ohřívačem jsou také náchylné k usazování nečistot, ale minerální usazeniny se z jejich povrchu odstraňují snadněji.
Kromě toho při výběru konvice do domácnosti věnujte pozornost materiálu, ze kterého je kompletně vyrobena. Pokud nechcete neustále bojovat s vodním kamenem, dobrou volbou bude model z plastu nebo skla. Dodržujte čištění a správnou péči a bude vám sloužit mnoho let, aniž by kazila kovovou chuť vašeho oblíbeného čaje.