Pomáhá jednoduchý domácí prostředek: jak získat zářivě čistou troubu

by Martin Černý

Když je trouba velmi znečištěná, motivace k jejímu čištění se snižuje. S pomocí domácího prostředku ji však lze vyčistit během chvilky – bez větší námahy.

Lepkavé saze, připálené skvrny, mastný film na skle trouby – čištění trouby je pravděpodobně jedním z nejtěžších úkolů v každodenním kuchyňském životě. Je časově náročné, zdlouhavé a výsledek je často neuspokojivý.

Specializované čisticí prostředky z drogerie slibují rychlou úlevu, ale obvykle jsou drahé a obsahují velké množství chemikálií. Ty jsou škodlivé nejen pro vaše zdraví, ale také pro životní prostředí. Naštěstí existují alternativy. Následující účinný domácí prostředek vám bez námahy zajistí, že vaše trouba bude opět zářit a bude čistá: prášek do pečiva.

Vyčistěte troubu: Jedlá soda ji opět rozzáří jako novou – bez námahy.

Abyste zabránili vzniku odolné špíny a mastných skvrn, měli byste troubu po každém použití vyčistit. Tím se usnadní její údržba. Téměř nikdo to však nedělá. Naštěstí mohou rychle pomoci běžné domácí prostředky.

Prášek do pečiva je skvělým prostředkem k odstranění nečistot. Nejdůležitější složkou, která dělá z prášku do pečiva nepostradatelný domácí prostředek, je jedlá soda, kterou obsahuje. Když se jedlá soda dostane do kontaktu s vodou, jedlá soda a kyselina spolu reagují a uvolňují oxid uhličitý (CO2).

Jak vyčistit troubu pomocí prášku do pečiva:

  1. Smíchejte jeden balíček jedlé sody se třemi lžícemi vody. Konzistence by měla být krémová, aby bylo použití účinné.
  2. Poté naneste pastu z jedlé sody na znečištěná místa a nechte ji působit asi půl hodiny. Při silném znečištění se doporučuje delší doba.
  3. Po zaschnutí směsi lze rozpuštěnou špínu setřít vlhkým hadříkem nebo houbou.

Tyto domácí prostředky také účinně čistí troubu

  • Citronová šťáva: smíchejte citronovou šťávu s trochou vody a směs rozetřete na plech. Poté troubu předehřejte na přibližně 120 stupňů. Jakmile se citronová voda odpaří, můžete rozpuštěné mastné skvrny setřít vlhkou houbou.
  • Pěna na holení: Na připálené mastné skvrny v troubě naneste pěnu na holení. Počkejte několik minut, než přípravek začne působit, a poté jej důkladně setřete.
  • Ocet a čisticí prostředek: Smíchejte ocet se saponátem. Potřísněná místa dlouho houbou čistěte, dokud se nevytvoří pěna. Po krátkém namočení se připálená špína odstraní. Ocet a vodu můžete také smíchat v misce a vložit do trouby. Troubu zahřejte na 150 stupňů po dobu asi 45 minut. Poté můžete nečistoty odstranit vlhkým hadříkem nebo houbou.
  • Sůl: troubu nejprve otřete vlhkým hadříkem a poté ji posypte solí. Poté troubu zahřejte na 50 stupňů Celsia. Jakmile sůl zhnědne, vypněte troubu a nechte ji vychladnout. Poté sůl a připálené zbytky jídla odstraňte vlhkým hadříkem.

Následující tipy vám také pomohou udržet troubu čistou:

  • Vhodné nádobí na zapékání nebo koláče: Zabráníte tak tomu, aby zbytky jídla stékaly na dno trouby a přichytávaly se.
  • Při pečení nebo zapékání používejte pečicí papír: Zabráníte tak tvorbě kůrky a mastnoty na plechu.
  • Poklice: Vše, co lze péct nebo smažit, je nejlepší přikrýt poklicí.

You may also like

Leave a Comment