Některé kuchyňské náčiní je nepostradatelné – a zároveň je to skutečný zabiják bakterií. Předpokládá se, že zejména jeden často používaný nástroj je 200krát více kontaminován fekálními bakteriemi než záchodové prkénko.
Na internetu se často uvádí, že průměrné prkénko na krájení obsahuje 200krát více fekálních bakterií než záchodové prkénko. Tuto děsivou statistiku často uvádí profesor virologie Dr. Charles Gerba, ačkoli Gerba nemá k dispozici žádný publikovaný výzkum, který by ji potvrzoval.
Dalším zdrojem je infografika organizace Global Hygiene Council, na kterou odkazuje článek o hygieně v kuchyni z roku 2014 v deníku Huffington Post. Infografika však obsahuje nečitelné zdroje a hypertextový odkaz v ní uvedený je nyní neplatný, takže zdroj statistiky již nelze dohledat.
Hygiena na prkénkách na krájení
Na prkénkách na krájení se hromadí bakterie ze syrového masa a zeleniny, proto je třeba je po každém použití důkladně umýt. Časté používání prkénka na krájení může způsobit rýhy a zářezy, ve kterých se hromadí bakterie a které znesnadňují jeho důkladné čištění. Opotřebovaná prkénka by se měla vyměnit, aby se zabránilo hromadění bakterií.
Na syrové maso je vhodné používat samostatné prkénko, aby nedošlo ke křížové kontaminaci. Studie prokázaly, že mezi dřevěnými a plastovými prkénky není po vyčištění žádný významný hygienický rozdíl.
Někteří kuchaři se raději vyhýbají plastovým prkénkům, protože věří, že absence mikroplastů je klíčem k optimálnímu hormonálnímu zdraví.