Jednoduché čištění sprchy: proč na něm opravdu záleží

by Martin Černý

Přiznejte si upřímně: kdy jste naposledy pořádně vyčistili sprchu?

Čistý sprchový kout není jen pěkný na pohled, ale je také důležitý pro vaše zdraví. Vodní kámen, nečistoty a zbytky mýdla se mohou rychle hromadit a vytvářet živnou půdu pro bakterie a plísně. Ale nebojte se: se správnými tipy, metodami a čisticími prostředky bude vaše sprcha opět zářivě čistá během chvilky a bez větší námahy!

Proč je čištění sprchy tak důležité?

Sprchu byste měli pravidelně čistit, abyste zabránili vzniku plísní a bakterií, které se ve vlhkém prostředí rychle množí a mohou být zdraví škodlivé. Zejména pokud máte doma tvrdou vodu, rychle se v ní usazuje vodní kámen. Nejenže vypadá nevábně, ale může také například ucpat trysky vaší sprchové hlavice. Zbytky mýdla a nečistot způsobují, že podlaha a stěny sprchového koutu jsou kluzké a mohou zanechávat skvrny, které se obtížně odstraňují. Pravidelným čištěním sprchového koutu můžete prodloužit životnost jednotlivých součástí a dlouhodobě ušetřit peníze za opravy.

Odstraňování vodního kamene: jak se zbavit vodního kamene

Vodní kámen je hlavním nepřítelem každého sprchového koutu. Nejosvědčenějšími domácími prostředky jsou ocet a kyselina citronová. Chcete-li odstranit vodní kámen ze skleněné stěny sprchového koutu, musíte houbičkou nanést octový prostředek, po 15-30 minutách opláchnout teplou vodou a vyleštit suchým hadříkem.

S těžko odstranitelnými skvrnami od vodního kamene pomůže oplachovací prostředek do myčky nádobí . I zde můžete mycí prostředek po krátké době působení opláchnout.

Čištění sprchového koutu: Čištění spár a rohů

K čištění spár můžete použít zubní kartáček a jedlou sodu . Smíchejte jedlou sodu s vodou, abyste vytvořili pastu, naneste ji na spáry a důkladně ji rozetřete – i když to bude chvíli trvat. Pokud chcete čistit rychleji a účinněji, je ideální elektrický kartáč na spáry. Díky různým nástavcům můžete přístroj použít i na jiných místech, například v autě, v kuchyni, na nábytku apod.

Alternativa: parní čištění

Parní čističe jsou vhodné také pro uvolnění a odstranění usazených nečistot ve sprše. Výhoda: k čištění nemusíte používat chemické prostředky, protože parní čistič používá pouze vodu z vodovodu.

Zajistěte, aby se skleněné stěny a dveře leskly

Skleněné povrchy se rychle zašpiní. Po každém sprchování proto stěny osušte stěrkou a v případě potřeby je znovu otřete utěrkou z mikrovlákna.

Pomoci může také utěsnění oken. Vytvoříte tím tzv. lotosový efekt, kdy se voda jednoduše odvaluje od skla, a zabráníte tak tvorbě vodního kamene a nečistot.

Zabraňuje tvorbě plísní a nečistot:

  • Denní čištění: Gumová stěrka je vaším nejlepším přítelem. Po každém sprchování odstraňte vodu ze stěn a skleněných ploch, abyste zabránili vzniku skvrn a usazenin vodního kamene.
  • Větrejte: Po sprchování otevřete okno nebo zapněte větrání, abyste snížili vlhkost.
  • Oplachování: Po každém sprchování vše opláchněte čistou vodou, abyste odstranili drsné zbytky mýdla.
  • Pravidelné čištění: Jednou týdně sprchu důkladně vyčistěte, abyste zabránili usazování plaku.
  • Používejte ocet nebo kyselinu citronovou: Tyto domácí prostředky účinně zabraňují usazování vodního kamene.

Od nynějška už nečistoty ve sprše nebudou problém!

Pravidelnou údržbou a dodržováním několika chytrých rad lze účinně předcházet vzniku nečistot, vodního kamene a plísní. Náročnost není velká, ale efekt je skvělý: můžete si užívat zářivou koupelnu a prodloužit životnost sprchy. Používejte správné čisticí prostředky a dodržujte režim – vaše sprcha vám za to poděkuje.

You may also like

Leave a Comment