Kapesníky prané v pračce jsou v každodenním životě nepříjemnou překážkou a zanechávají na oblečení jemné bílé chmýří. Povíme vám o účinných domácích prostředcích, které vám pomohou se jich rychle zbavit.
Rychle spusťte praní a je hotovo: kapesník se vesele točí v bubnu a postupně se rozpadá. Výsledek: bílé chmýří na čerstvě vypraném prádle. Dobrou zprávou je, že nemusíte prát prádlo podruhé, abyste se otravného chmýří z oblečení opět zbavili. Existuje několik domácích prostředků, které jsou obzvláště účinné.
Jaké domácí prostředky pomáhají při žmolkování kapesníků?
Pokud se vám kapesník opět ztratil v pračce, nemusíte si dělat starosti. Následující triky vám pomohou vyhnout se tomu, abyste museli bílé žmolky z oblečení sbírat ručně.
- Vytřepejte: Oděvy a jiné textilie můžete nejprve dobře vytřepat. Část žmolků odkape na podlahu (jen je budete muset navíc vysát).
- Šlehač na koberce: Pokud žmolky ulpívají na textiliích hůře, můžete použít šlehač na koberce. Ale pozor: lze použít pouze pevné kusy oblečení, jako jsou džíny, nebo textilie, jako jsou koberce nebo ručníky!
- Kartáč na žmolky: Kartáč na žmolky může být ideálním řešením pro odstranění žmolků z bílých kapesníků. Jednoduše jím přejíždějte po textilu tak často, jak je třeba.
- Lepicí páska: K odstranění žmolků lze použít také lepicí pásku – tato taktika je však časově i finančně náročnější, protože je zapotřebí velké množství lepicí pásky.
- Jednorázový holicí strojek: Při této technice buďte obzvláště opatrní, abyste nepoškodili povrch textilu. Provedete ji tak, že postižený oděv položíte na rovný povrch a přitáhnete jej k sobě. Poté se snažte chmýří opatrnými pohyby odstranit.
- Kartáček na nehty: Pokud se jedná o hrubší textilie, například džíny, můžete chmýří vydrhnout také kartáčkem na nehty. S tenčími materiály by se však tímto způsobem zacházet nemělo.
- Nylonové punčocháče: Staré punčocháče z vašeho šatníku lze také znovu použít. Jednoduše přejeďte punčochové kalhoty přes postižené části oděvu tak, aby se na nich chmýří udrželo. Důležité: punčocháče by měly být vyrobeny z nylonu.
- Sušička: Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit žmolků, ale spotřebuje se při něm nejvíce elektřiny. Otáčivý pohyb spotřebiče odděluje chmýří od látky.
Věděli jste, že. Nikdy netřete ručníky z mikrovlákna. Obsahují totiž mikroplasty, které se při každém pracím cyklu dostanou do vody.
Žmolky z kapesníků: jak přijmout preventivní opatření
Nejlepší samozřejmě je, když se žmolky na oblečení vůbec nedostanou. K tomu je třeba mít na paměti dvě věci:
- Před praním zkontrolujte všechny kapsy kalhot a bund a ujistěte se, že se v nich neskrývají kapesníky. Můžete také zavěsit malý vzkaz („Podívejte se do kapes, jestli tam nejsou kapesníky!“) poblíž pračky jako připomínku před praním.
- Přejděte na látkové kapesníky. Snadno se perou a žmolky se nedrolí. Ve srovnání s papírovými kapesníky jsou látkové kapesníky šetrnější k životnímu prostředí, protože je lze použít několikrát. Navíc si je můžete snadno a rychle ušít sami, například ze starých kusů oblečení nebo zbytků látek.
Tip: Pokud se žmolky z kapesníků dostanou do pračky, doporučujeme buben pračky poté rychle vyčistit. Prázdnou pračku můžete například vypláchnout šálkem octa, abyste odstranili zbytky a žmolky z pračky. Měli byste také zkontrolovat dávkovač pracího prostředku, zda v něm nejsou žmolky z kapesníků.