To, jak často a jakým způsobem perete oblečení v pračce, rozhoduje o tom, jak dlouho vydrží. Pokud nechcete, aby se vaše džíny zkroutily nebo opotřebovaly, řiďte se pokyny odborníků.
Jak často byste měli prát bavlněná trička, jak často byste měli prát lněné halenky,kolikrát byste měli oblečení nosit,než ho dáte do pračky? Odpovědi na tyto a další podobné otázky nejsou jednoznačné ani kategorické. Ve skutečnosti se kromě zvyklostí a obyčejů každého z nás týkajících se čištění oděvů různí i teorie, které se touto otázkou zabývají.
Jedna z nich zastává názor, že džíny by se nikdy neměly prát. To je na hony vzdálené tomu, co se doporučuje u oděvů z jiných tkanin, jako je bavlna, která by se měla prát po 2 až 3 použitích, nebo vlněné či syntetické svetry, které by se měly dávat do pračky po 4 až 5 použitích.
Původ tohoto přesvědčení lze nalézt u Charlese Berga , prezidenta džínové společnosti Levi’s Strauss do roku 2024. Před několika lety v televizi prohlásil, že džíny by se nikdy neměly prát.
Je tomu skutečně tak? Kristin Tanová z televize CNBC se zeptala přímo Berga a ten odpověděl: „Nikdy jsem neřekl, že by se džíny neměly nikdy prát“.
Etické a estetické důvody
Ačkoli Berg nepoužil přesně ta slova, která jsou mu připisována, faktem je, že jak sám uvádí, bývalý generální ředitel nepoužívá k praní džínů pračku: „Skuteční fanatici džínů, lidé, kteří své džíny opravdu milují, vám řeknou, abyste je nikdy nedávali do pračky. Proto to dělám já.“
Fanoušci denimu (látky, ze které se džíny vyrábějí) často tvrdí, že praní mění tvar a barvu džín, zatímco nepraní zlepšuje jejich vzhled, protože se na nich vytvářejí záhyby. Nepraní také zabraňuje opotřebení vláken tkaniny, což může vést ke vzniku děr nebo roztržení.
Dalším dobrým důvodem, proč džíny neprat, je to, že kanadská studie zjistila, že džíny při jednom praní uvolňují do vody asi 50 000 mikrovláken, která se mohou dostat i do Arktidy. Praním džínů se tedy znečišťuje voda a mění se životní prostředí.
Pod sprchou.
Takže muž, který byl do dubna 2024 šéfem společnosti Levi’s, si džíny nikdy nepere? Ano, pere. Ale jen tolik, kolik je nutné. Zde jsou jeho slova: „Když se mi na džínách objeví trochu kari, vyčistím je. Ale vyperu jen skvrny. A když jsou opravdu špinavé, půjdu s nimi do sprchy a umyju je mýdlem jako své tělo.“ A co když jsou opravdu špinavé? Zkrátka, aby si Berg vyčistil kalhoty, jde v džínách do sprchy, namydlí je a pak je opláchne velkým množstvím vody.
Ochrana planety
Berg si uvědomuje, že praní džínů je jednou z činností, které ovlivňují uhlíkovou stopu oblečení, protože se jedná o celosvětově nejrozšířenější typ oblečení. Ve skutečnosti „džínový průmysl spotřebuje při výrobě hodně vody, ale množství vody, které spotřebují spotřebitelé při praní svých výrobků, je mnohem větší,“ říká.
Bývalý generální ředitel společnosti Levi’s lituje, že v zemích, jako jsou USA, většina lidí pere džíny po každém nošení. Hlavní problém nespočívá v tom, že by se výrobek opotřeboval, zmačkal nebo změnil tvar, ale v tom, že praním v pračce se plýtvá velkým množstvím vody a uvolňuje se spousta znečišťujících mikroplastů, které končí v oceánech, se všemi důsledky pro budoucnost planety.