Skoncujte s vlhkostí v místnostech vašeho domova: pět tipů, jak ji snížit

by Martin Černý

Kromě nepříjemného zápachu existují i další příznaky, podle kterých můžete poznat, že se ve vašem domě hromadí vlhkost, například kondenzace na oknech a parapetech.

Poslední věc, kterou chcete po dlouhém dni v práci doma cítit, je zatuchlý zápach. Jedná se o nepříjemný zápach, který, jakmile se dostane do vašich nosních dírek, vás již nenechá na pokoji. Nejenže se vznáší ve vzduchu, ale ulpívá i na vašem oblečení, záclonách a nábytku. Boj se zatuchlým zápachem je neustálý boj, který lze rychle ukončit pomocí několika triků.

Mějte na paměti, že pokud do domu vašich rodičů pronikla vlhkost a objevily se skvrny, měli byste zavolat odborníky. Pokud se jich nezbavíte, zápach z vašeho domova nikdy nezmizí. Také některé vlhké skvrny – například černé skvrny – mohou být velmi nebezpečné, a proto trváme na tom, abyste se jich okamžitě zbavili.

Kromě nepříjemného zápachu existují i další příznaky, které mohou naznačovat, že se ve vašem domě hromadí vlhkost. Jedním z varovných příznaků je hromadění kondenzátu na předmětech, jako jsou okna a okenní parapety. Pokud na těchto plochách vidíte malé kapičky vlhkosti nebo mlhu, znamená to, že se v místnosti nahromadilo velké množství vlhkosti.

Prostředky proti vlhkosti

Skoncujte s vlhkostí v místnostech vašeho domova: pět tipů, jak ji snížit

Pokud tak neučiníte, doporučujeme pravidelně větrat váš domov. To je vzhledem k nižším teplotám v tomto ročním období ošemetné. Tento zvyk spočívá v každodenním, ale rychlém větrání domu. Stačí každý den na pár minut otevřít okna. Cílem je účinně obnovit vzduch v domě. Větrání by mělo být dostatečné k tomu, aby se zatuchlý zápach zmenšil nebo dokonce zmizel.

Pokud máte možnost, doporučujeme také regulovat teplotu v domě. Dbejte na to, aby nikdy neklesla pod 14 stupňů. Teploty nižší než tato hodnota podporují kondenzaci, která způsobuje hromadění vlhkosti ve vzduchu. Když jste doma, snažte se udržovat teplotu pod 18 stupni, abyste eliminovali hromadění vlhkosti v interiéru.

Jedlá soda a káva pro zvýšení vlhkosti

Skoncujte s vlhkostí v místnostech vašeho domova: pět tipů, jak ji snížit

Pokud existuje nějaký prostředek proti vlhkosti, který je proslulý svou účinností a nízkou cenou, je to bezpochyby jedlá soda. A pokud k ní přidáte kávu, stane se ještě účinnější. Jedlá soda má velkou vysušovací schopnost a káva neutralizuje zatuchlý zápach.

Tento domácí prostředek proti vlhkosti nevyžaduje žádnou speciální techniku: stačí naplnit nádobu stejným dílem jedlé sody a kávové sedliny. Výsledku si všimnete již druhý den. Dávejte pozor na jedlou sodu a kávu, protože v závislosti na vlhkosti ve vaší domácnosti je budete muset pravidelně měnit. Že je čas tento domácí prostředek aktualizovat, poznáte, pokud si všimnete, že jedlá soda získala velmi silný zatuchlý zápach, nebo pokud se na ní začne tvořit vodnatý nános.

Tento trik je také velmi účinný při odstraňování nepříjemných pachů v lednici, takže vám doporučujeme jej vyzkoušet. V tomto případě budete potřebovat pouze velmi malou nádobu, například sklenici.

Sůl na vlhkost

Skoncujte s vlhkostí v místnostech vašeho domova: pět tipů, jak ji snížit

Pokud nemáte doma jedlou sodu, je sůl skvělou alternativou. Kromě toho, že jídlu dodá lepší chuť, je také velmi účinným pohlcovačem vlhkosti. Jedná se o účinný vysoušecí prostředek, který doporučujeme umístit v blízkosti oken, abyste snížili množství kondenzátu, který se dostane dovnitř vašeho domova.

K tomu potřebujete pouze nádobu, do které nasypete vydatné množství soli. Stejně jako v případě jedlé sody doporučujeme dávat pozor na příznaky, které signalizují, že je třeba sůl vyměnit. Pokud se v ní hromadí vlhkost nebo voda, je čas tento domácí prostředek vylepšit.

Ocet na vlhkost

Skoncujte s vlhkostí v místnostech vašeho domova: pět tipů, jak ji snížit

Pokud vlhkost pronikla do tkanin ve vaší domácnosti, existuje cesta ven. Ačkoli zápach vlhkosti v pohovkách nebo záclonách může být skutečně velmi neodbytný, pokud jste vytrvalí, můžete se ho nadobro zbavit.

Vaším nejlepším spojencem může být ocet. Díky svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem pomáhá nepříjemný zápach odstranit.

Chcete-li použít ocet, doporučujeme jej smíchat s vodou ve stejném poměru v lahvi s rozprašovačem. Při jeho aplikaci na záclony a pohovky nezapomeňte zachovat rovnováhu. Nestříkejte směs příliš silně, protože namočení tkanin může problém ještě zhoršit.

Pokud nechcete směs aplikovat přímo na tkaniny, můžete ji rozprostřít do nádob po místnostech, abyste se zbavili zatuchlého zápachu. Nechcete přece překrýt jeden nepříjemný zápach druhým, takže pokud necháte v místnosti ocet, přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje, abyste silný zápach zamaskovali.

Jedním z esenciálních olejů, který je obzvláště účinný v boji proti zatuchlému zápachu, je vanilka. Její silná vůně, která proniká do nosních dírek, výborně maskuje zatuchlé pachy. Případně můžete použít jakýkoli esenciální olej se silnou vůní.

Rýže proti vlhkosti

Skoncujte s vlhkostí v místnostech vašeho domova: pět tipů, jak ji snížit

Pokud se vám na telefon dostane voda, pravděpodobně jste už slyšeli radu namočit jej do rýže, aby pohltil vlhkost. Totéž sice nemůžete udělat u sebe doma, ale můžete tento trik zopakovat v malém měřítku, abyste se zbavili zatuchlých pachů v místnostech.

K tomu je třeba nasypat neuvařenou rýži do misky. Aby nic nepřišlo nazmar, je vhodné použít rýži, kterou považujete za již nepoužitelnou. Pro zvýšení účinnosti doporučujeme přidat štědrou špetku vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Na jedné straně rýže pohltí vlhkost a na druhé straně esenciální oleje zamaskují nepříjemný zápach.

You may also like

Leave a Comment