V kuchyni, v koupelně a dokonce i v prádelně. Neobvyklá použití octa

by Martin Černý

Ocet je oblíbenou přísadou do pokrmů, salátových zálivek a marinád, ale má i mnoho dalších, nekulinářských využití. Díky svým vlastnostem a nízké ceně je v mnoha domácnostech náhradou dražších chemikálií. K čemu se dá použít? Je to skvělý čisticí prostředek, prací prostředek, dezinfekční prostředek a další. Zjistěte, jak jinak ho lze využít a proč může být ocet při některých domácích pracích nepostradatelný.

Obsah:

  • Jaké vlastnosti má ocet?

  • Použití octa v kuchyni

  • Použití octa v koupelně

  • Použití octa v prádelně

  • Použití octa při čištění

Vůně octa vyvolává spíše smíšené pocity, někdy může působit dráždivě, ale má mnoho vlastností, které umožňují jeho použití v domácnosti, nejen v kuchyni. Jistě je nepostradatelným doplňkem marinád, omáček a nejrůznějších pokrmů. Fyzikální a chemické vlastnosti octa navíc umožňují jeho použití jako přírodní náhrady mnoha chemických prostředků. Jaké vlastnosti má ocet? Má antivirové, antibakteriální a antiseptické vlastnosti a většinu jeho vlastností má na svědomí hlavní složka – kyselina octová.

Například nepříjemný zápach octového roztoku použitého k čištění rychle mizí, takže se nemusíte obávat, že byste po úklidu s ním museli koupelnu důkladně vyvětrat. Tento přírodní dezinfekční prostředek je vhodný také k přirozené dezinfekci různých povrchů: octem můžete postříkat mouchy na toaletách, vyčistit kachličkové podlahy, dezinfikovat akvária a terária a připravit je na přijetí nových obyvatel. Bezpečně si poradíte i s malými ložisky plísní, vyčistíte okenní rámy a těsnění od spor plísní, které se objevují na podzim v důsledku nadměrného hromadění vlhkosti.

Použití octa v kuchyni

Udržování pořádku v kuchyni je důležité při vaření a přípravě pokrmů – udržování hygieny pracovního prostoru vám umožní bezpečně připravovat zdravé a chutné pokrmy. Při úklidu kuchyně ocet přirozeně odstraňuje nečistoty, rozpouští zbytky mastnoty a odstraňuje pachy, například z připálených potravin. Možností jeho využití je však mnohem více. Zde je několik návrhů, kdy je spolehlivý jako čisticí prostředek.

  • Čištění potrubí

Ocet lze použít k čištění potrubí téměř stejně účinně jako běžné chemikálie. Jak na to. Nalijte plný šálek octa do odtoku a počkejte 30 minut, poté potrubí zalijte velkým množstvím horké, ale ne vařící vody – to by mělo stačit.

  • Čištění digestoře

Roztok vody a octa v poměru 1:1 je ideální pro čištění odsavače par a zejména jeho filtračního síta. Tato směs výborně rozpouští mastné usazeniny a změkčuje nahromaděný prach. Naneste čisticí prostředek na filtr a nechte jej 10 minut působit, aby se nečistoty rozpustily. Po uplynutí této doby opláchněte mřížku vodou a důkladně ji osušte. Stejným čisticím prostředkem otřete i kryt odsavače par. Kyselý zápach se během několika minut vypaří.

  • Čištění plynové varné desky

Odstranění mastnoty a zaschlých zbytků jídla z plynových varných desek není snadný úkol, ale ocet si s ním poradí. Vyjměte hořáky a postříkejte varnou desku roztokem vody a octa. Počkejte asi 15 minut a poté povrch otřete měkkou stranou houbičky. Nic neškrábejte silou – můžete tím pouze poškodit povrch varné desky. Stejným přípravkem odstraňte nečistoty z hořáků a grilu. Namočte je do octového roztoku alespoň na několik hodin. Pokud ani po tomto ošetření nejsou nečistoty zcela odstraněny, zkuste je odstranit měkkým kartáčem.

  • Dezinfekce prkénka na krájení

Pravděpodobně jste si uvědomili, že prkénka na krájení ukrývají obrovské množství bakterií. Alespoň jednou týdně je postříkejte vodou zředěnou v poměru 1:1 s octem. Dávejte však pozor, abyste dřevěné předměty nenechávali příliš dlouho mokré, protože je to může poškodit – po umytí je vždy otřete do sucha.

  • Odvápňování konvice

Převařte směs vody a octa v poměru 1:2. Konvici nechte v roztoku hodinu a poté ji důkladně umyjte, abyste ji zbavili nepříjemných pachů.

V kuchyni, v koupelně a dokonce i v prádelně. Neobvyklá použití octa

Použití octa v koupelně

Neustálé čištění koupelnového vybavení může být nekonečnou prací, protože skvrny od vody, které se na něm tvoří, působí velmi nevzhledným dojmem. Ocet může pomoci vypořádat se s usazeninami na skle sprchového koutu a zrcadlech, ale lze ho použít i na závažnější úkoly.

  • Péče o pračku

Jednou za měsíc nastavte v pračce režim praní naprázdno na plný cyklus a vysokou teplotu. Místo prášku přidejte do zásuvky pračky dva šálky octa, abyste se zbavili plísní a nepříjemných pachů. Po ozdravném praní proveďte další praní, ale již bez dalších chemických prostředků.

  • Odstraňování vodního kamene z koupelnových kohoutků

Lehce zahřátý ocet je skvělý na odstraňování vodního kamene z vodovodních kohoutků, sprchových hlavic, odtokových mřížek a sprchových dveří. Ponořte do něj hadřík nebo houbičku a tyto předměty se budou v mžiku lesknout.

  • Čištění znečištěných spár

V čisté nádobě smíchejte 100 ml vody, 100 ml octa a 20 g jedlé sody. Roztok naneste na spáry a povrch dlaždic. Po 20 minutách vydrhněte znečištěná místa zubním kartáčkem (jiné kartáčky mohou poškrábat vrchní vrstvu dlaždic) a opláchněte vodou. Tuto metodu nepoužívejte k čištění povrchů z přírodního kamene, a to ani v případě, že jsou mezi dlaždicemi.

V kuchyni, v koupelně a dokonce i v prádelně. Neobvyklá použití octa

Použití octa při praní prádla

Pokud se bojíte používat tradiční, silně účinné odstraňovače skvrn z obchodu, ale bojujete se skvrnami, může být řešením ocet. To však není jediné možné využití octa při přípravě prádla na praní. Naučte se ho používat a budete překvapeni, kolik věcí může zachránit.

  • Záchrana znečištěného oblečení

Namočte znečištěné oblečení na několik hodin (nejlépe přes noc) do roztoku vody a půl šálku octa a poté je vyperte jako obvykle. Pokud je hezké počasí, sušte oblečení venku, ale nevěšte je přímo na slunce.

  • Obnovení černé barvy vypraných tkanin

Po zakoupení, těsně před prvním praním, namočte černé tkaniny do lihového octa, aby ani často prané věci rychle nezměnily barvu. Je to starý, ale osvědčený recept. Pozor na jemné tkaniny – jejich vlákna může ocet poškodit. Vždy si ověřte, zda mu může být materiál vystaven.

  • Praní sportovního oblečení

Než vložíte špinavé sportovní oblečení do pračky, namočte ho na 30 minut do vody s roztokem octa v poměru 4:1. Poté jej vyperte. Tím zničíte mikroorganismy žijící mezi vlákny tkaniny a odstraníte nepříjemný zápach potu a zatuchliny. Můžete ho také přidat přímo do bubnu pračky, ale nezapomeňte ho smíchat s bělidlem. Pozor také na technické tkaniny a tkaniny s jemnými vlákny, vždy se ujistěte, že je bezpečné je namočit do octa.

  • Praní záclon

Ocet bělí látku a zabraňuje elektrizování umělých vláken, ze kterých jsou záclony vyrobeny. Pokud ho navíc použijete ve správném množství, dokonale je zpevní. Stačí půl šálku této tekutiny, abyste se dočkali účinku.

Použití octa k čištění

V naší rodinné domácnosti byl vždycky zabijákem všech nečistot ocet. Používali jsme ho k mytí okenních parapetů, stírání prachu, čištění sprchové vaničky a skleněných koupelnových armatur a drhnutí podlah. Skvěle se hodí i na další práce během sobot nebo sezónních úklidů.

  • Čištění oken

Hledáte nejlepší způsob, jak umýt okna beze šmouh? Máme pro vás snadný tip! Do vody, kterou myjete okna, přidejte 3 lžíce octa. K leštění použijte staré noviny. Díky tomuto duu budou vaše skleněné plochy zářit jako nové.

  • Regenerujte staré kartáče

Staré ztuhlé štětiny starého kartáče lze snadno osvěžit horkým octem. Namočte do něj kartáče asi na 25 minut a budou opět pružné jako nové.

  • Čištění špinavých stěn

Do asi 4 litrů vody nalijte půl šálku tekutiny, přidejte půl šálku čpavku a špetku jedlé sody. Promíchejte. Tento roztok naneste hadříkem na stěnu, kterou chcete vyčistit. Netřete příliš silně, abyste nepoškodili malbu nebo tapety.

Jistě vás bude zajímat, že ocet skvěle odradí holuby, kteří se nechtějí usadit na vašem balkoně nebo terase. Než si udělají hnízdo, využijte sílu octa a humánně zažeňte nežádoucí ptáky. Jednoduše postříkejte roztokem koncentrovaného octa plochu, na které se nejčastěji krčí, a oni se tam dlouho nezdrží. Jen buďte opatrní s podlahou: nejprve se ujistěte, že kyselina octová nepoškodí vrchní vrstvu podlahy nebo nezanechá nevzhledné stopy, které nepůjdou odstranit.

V kuchyni, v koupelně a dokonce i v prádelně. Neobvyklá použití octa

Při pobytu na zahradě můžete také použít „octovou pomůcku“. – Tento prostředek vám usnadní boj s plevelem, pokud se ho chcete účinně zbavit. Stačí jej nastříkat na divoké rostliny a ty přestanou škaredit záhon. Jen buďte opatrní, nešťastný postřik nebo rozlití může poškodit další svědomitě ošetřované exempláře a připravit vás o krásnou ozdobu.

You may also like

Leave a Comment