Existují místa v domě, na která při úklidu téměř nikdy nepomyslíte – ideální živná půda pro bakterie.
Koupelny, kuchyně a ložnice jsou nejen domovem prachových králíků a prachu, ale také bakterií. Odbornice Petra Terdengeová přináší několik tipů, jak se jich zbavit.
Bakterie v koupelně
Bakterie se v koupelně cítí jako doma, že?
„Existuje několik míst, jako jsou držáky na zubní kartáčky nebo hrnky na zubní kartáčky. Můžete je však snadno vyčistit octem nebo solným roztokem, abyste se zbavili kvasinek a plísní, které se tam obvykle hromadí. V koupelně je také sprchový závěs, který je třeba pravidelně čistit nebo vyměňovat, protože se na něm tvoří nepěkný biofilm.“
Kuchyňská houbička je houbou, která plodí bakterie
Bakterie číhají i v kuchyni, zejména na kuchyňských houbičkách, které používáme k mytí nádobí. Pomáhá zahřívání nebo mytí houbiček?
„Nezabije to dostatečně choroboplodné zárodky, které se na těchto kuchyňských houbičkách rády usazují a zabydlují. Ve skutečnosti je třeba houbičky pravidelně měnit. Pokud s vámi v domě žije osoba s oslabenou imunitou, budete to muset dělat dokonce jednou týdně.“ Dobrou alternativou však mohou být kartáče na mytí nádobí, protože tam se bakterie prostě necítí tak dobře.“
Bakterie v polštářích
Jak je to například s polštáři v ložnici? Je třeba je také kompletně vyměnit?
„Ne, polštáře obvykle měnit nemusíte. Stačí je dvakrát ročně vyprat na 60 stupňů s práškovým pracím prostředkem. Když už mluvíme o pračce, můžete také udržovat čistotu samotné pračky pravidelným čištěním těsnění a občasným praním na 60 stupňů, pak děláte něco dobrého i pro pračku.“