Je podzim, zima se nezadržitelně blíží, a tak ve vaší kávě nebo čaji začíná kralovat koření – zahřeje vás, zahání viry a bakterie a pomáhá tělu bojovat s infekcemi. Do svých nápojů přidáváme hřebíček, zázvor, někdy i špetku skořice, kardamonu nebo kurkumy, což jim dodává nejen jedinečnou chuť, ale i výjimečné vlastnosti. Vyplatí se však vsadit nejen na tyto nejoblíbenější roztoky. Zajímavou volbou může být koření garam masala. Ano, je to právě toto koření, které shodou okolností používáme při přípravě kuřecích pokrmů. Jak ale bude fungovat, když ho přidáte do kávy?
Garam masala – co je to za koření?
Garam masala je indická směs koření. Obsahuje mnoho různých druhů koření, od pěti až po více než 30 složek. Mezi ty nejdůležitější patří černý pepř hrách, kmín, muškátový oříšek, skořice, kardamom, koriandr, hřebíček a bobkový list. Jedná se o velmi chuťově výraznou kombinaci, které se říká „hřejivá směs“, protože přirozeně zvyšuje tělesnou teplotu a zrychluje metabolismus. Většina koření se praží na suché pánvi (pražení se netýká muškátového oříšku) a poté se mele.
Garam masala se hodí k mnoha pokrmům; v kuchyni ji často používáme k ochucení masa. Je však také cenným doplňkem kávy.
Vlastnosti koření garam masala
Přidáním koření garam masala se pokrmy stávají aromatičtějšími, a nejde jen o chuť. Koření se připisuje mnoho prospěšných vlastností.
Garam masala má vysoký obsah antioxidantů, které bojují proti volným radikálům, zpomalují proces stárnutí a snižují riziko vzniku rakoviny a dalších onemocnění. Nadbytek volných radikálů může vést také ke kardiovaskulárním problémům, zvyšuje riziko aterosklerózy, hypertenze a navíc i cukrovky nebo neurodegenerativních onemocnění, proto se vyplatí pravidelně dodávat tělu antioxidanty.
Garam masala zvyšuje tělesnou teplotu, a tím zrychluje metabolismus. Zlepšuje trávení a snižuje pravděpodobnost zácpy. Koření ve směsi má protizánětlivé účinky, snižuje hladinu glukózy v krvi, podporuje imunitní systém bojem proti bakteriím, virům a plísním a příznivě působí na nervový systém. Garam masala navíc, mimo jiné díky černému pepři, dokáže zvýšit vstřebávání vitaminů a mikroživin v těle.
Káva s kořením garam masala – účinky
Pro koření garam masala se vyplatí najít místo v různých pokrmech. Hodí se jak do masových, tak do zeleninových pokrmů. Hodí se jako přísada do luštěninových a čočkových pokrmů, polévek a dušených jídel. V poslední době je stále oblíbenější přidávání garam masaly do kávy. Proč? Jaký účinek má přidání indické směsi koření do kávy?
Garam masala jistě zvýrazní chuť kávy a dodá jí nádherné aroma, ale to není vše. Lidé, kteří pijí kávu s tímto kořením, poznamenávají, že rychle zvedá náladu, zmírňuje únavu, stimuluje mozkové funkce, zvyšuje koncentraci a má také pozitivní vliv na náladu. Nápoje sycené garam masalou navíc zahřívají a zrychlují zpomalený metabolismus, což je důležité pro postavu. Mnohé koření obsažené v indické směsi také ideálně podporuje organismus při zhoršení infekcí.
Jak připravit kávu s garam masalou?
Garam masala se doporučuje zejména jako přísada do neprůstřelné kávy, tj. kávy s tukem, obvykle ve formě kokosového oleje a přepuštěného másla. Tento nápoj je oblíbený mimo jiné mezi zastánci ketogenní diety a fyzicky aktivními lidmi. Garam masala je také skvělou přísadou do zlatého mléka , chuťově výrazného nápoje, který pochází z ájurvédské medicíny a má mnoho zdravotních přínosů.
Někteří lidé přidávají toto koření do kávy před jejím uvařením (stačí špetka), jiní ho přidávají později. Jiní zase mléko s kořením ohřívají a v této podobě ho přidávají do nápoje. Pokud se rozhodnete připravit neprůstřelnou kávu s garam masalou, přidejte ji před přidáním tuku.