Po mnoho měsíců se domácím spotřebičům nic zlého neděje, a tak mnoho lidí nezapomíná na pravidelné čištění nebo drobnou údržbu spotřebičů, jako jsou pračky. Problém nastane, když se z bubnu začne linout štiplavý, dráždivý zápach – není snadné se ho zbavit a pocit po otevření dvířek se někdy těžko popisuje. Nevzdávejte se čištění bubnu pračky – domácí prostředky odstraní riziko plesnivé gumové příruby a dodají pračce svěží vůni.
Proč je čištění pračky důležité?
Pračka, stejně jako vysavač, slouží k udržování čistoty vaší pračky. Málokdy lidé tyto dva spotřebiče vzájemně srovnávají, ačkoli mají vlastně stejný úkol – udržovat čistotu odstraňováním různých nahromaděných nečistot. Když vyndáte oblečení z pračky, mělo by být čisté, bez prachu, skvrn a různých stop po každodenním nebo neobvyklém používání. To znamená, že i samotná pračka by měla být přiměřeně čistá.
Přiznejte se, jak často čistíte vnitřek bubnu a různé části pračky? Hádáme, že poměrně zřídka, i když mnozí z nás to stále dělají častěji než vysávání….. vysavačem. Proč je čištění pračky důležité? Pokud toto téma zanedbáme a nebudeme o spotřebič pravidelně pečovat, nejenže se zhorší jeho výkon a zvýší se riziko poškození, ale prádlo nebude vonět svěže. Bude šířit zatuchlý zápach ještě dříve, než ho vyndáte z bubnu.
Zápach bude problémem i mezi pracími cykly, protože pokud budou dvířka bubnu pootevřená, bude se zápach šířit po celém vnitřním prostoru pračky. Zavření dvířek problém nevyřeší, pouze způsobí hromadění vlhkosti a zvýší riziko vzniku plísní a nebezpečného růstu hub.
Jak zabránit nepříjemnému zápachu v pračce? Postačí obvyklá opatření, jako je čištění jednotlivých částí a pravidelné větrání. Vyplatí se používat domácí prostředky, protože jsou účinné při udržování čistoty spotřebiče a jsou levnější než specializované profesionální přípravky pro péči.
Čištění bubnu pračky – domácí prostředky
Aby byl váš spotřebič po dlouhá léta v perfektním stavu, je třeba po každém praní provést několik kroků. Naštěstí to nezabere mnoho času a výsledek je zřejmý – vaše pračka je čistá, funguje správně, prádlo příjemně voní a v bubnu není ani stopa po plísni nebo zatuchlém zápachu. Na co nesmím zapomenout? Po každém praní
- Po vyprázdnění bubnu vysušte vnitřek bubnu kuchyňskou utěrkou,
- do záhybů gumové příruby složte suchou, vysoce savou látku, např. z mikrovlákna, aby se do ní vsákla případná zbytková vlhkost,
- opatrně vyjměte nádobu na prášek, aby vyschla,
- nechte dvířka bubnu pootevřená.
Také nenechávejte v pračce po praní mokré oblečení. Vyjměte je ihned po skončení pracího cyklu. Tímto způsobem se nebude hromadit vlhkost a prádlo, které leží ladem, nezačne nepříjemně zapáchat.
Nezapomeňte také, že pravidelná údržba pračky je velmi důležitá. V závislosti na tom, jak často ji používáte, můžete tento úkol zahrnout do seznamu cyklického měsíčního čištění. Pokud pračku používáte příležitostně, bude opakování postupu každé tři měsíce více než dostačující.
Zajímá vás, jak vyčistit buben pračky doma bez použití agresivních chemikálií? Není to tak dávno, co jsem objevil geniální patent: jednou za měsíc zapnu prázdnou pračku na čištění a regeneraci a nastavím program s horkou vodou. Místo pracího prášku dám do bubnu … Kostka mycího prostředku do myčky nádobí. kostka do myčky nádobí. Ukázalo se, že tato malá bílá kostka dokáže zázraky.
Opakovaně jsem testovala účinnost jedlé sody nebo bílého octa při obnově čistoty v pračce, ale nedokázaly si poradit s krizovou situací, kdy se v bubnu objevil zatuchlý zápach a na límci stopy plísně. Ale kostka do myčky vhozená do pračky a zapnutá na horký program při teplotě nad 60 °C způsobila, že dusivý zápach zmizel a po otevření bubnu byl vnitřek zářivě čistý. Nebylo třeba používat specializované přípravky s nebezpečně dlouhým složením pro profesionální údržbu – kostka odvedla svou práci a vrátila pračce její dřívější svěžest během jediného cyklu.