Každý rok se na světě pokácí milion stromů na výrobu toaletního papíru. Návrh ekologičtějšího řešení přichází z malého afrického města.
Rostlina Plectranthus barbatus, známá také jako indická kopřiva, dorůstá výšky až dvou metrů, má listy s měkkou strukturou, příjemnou vůní máty a citronu a každý z nich je na vrcholu velký jako kousek toaletního papíru.
Benjamin Mutembei z Meru ve východní Keni ji pěstuje od roku 1985 jako alternativu k běžnému toaletnímu papíru. O rostlině se dozvěděl od svého dědečka a celé ty roky ji používá, poznamenává BBC.
Rostlina roste v tropických oblastech, většinou na plném slunci, a je v Africe rozšířená, někdy se používá k označování hranic pozemků.
I když není oficiálně známo, kolik lidí používá její listy jako toaletní papír, Odhiambo tvrdí, že je velmi oblíbená v mnoha venkovských oblastech, kde je také snadno dostupná. Listy jsou vhodné jak pro moderní splachovací toalety, tak pro latríny, kde se z nich vyrábí kompost.
Plectranthus barbatus dosahuje plného růstu 1-2 měsíce po seříznutí a jeden řízek stojí asi 50 keňských šilinků (0,37 USD).
Pan Odhiambo prodává řízky ze své botanické zahrady v Národním muzeu v Nairobi a dokonce pořádá přednášky o využití rostliny, které navštěvují stovky lidí z celé země.
Potenciál rostliny se zkoumá i v jiných částech světa. Například Robin Greenfield, ekologický aktivista z Floridy v USA, ji používá již pět let a snaží se přesvědčit ostatní, aby ji vyzkoušeli, a zatím rozdal stovky řízků.
Široké využití listů Plectranthus barbatus jako alternativy k nám známému toaletnímu papíru má však některá omezení, například to, že rostlina je v některých regionech považována za invazní.
V neposlední řadě se lidé mohou zdráhat nahradit papírové role listy.