Neperte : Těchto 6 textilií by se nemělo prát v pračce.

by Martin Černý

Určit, co lze a co nelze prát v pračce, není opravdu těžké: na štítku by měly být uvedeny informace o péči. Co ale dělat, když tam žádné nejsou? Jaké kusy oděvů, tkanin a textilií by se neměly vkládat do pračky.

Textilní předměty se prostě časem zašpiní a je třeba je vyprat. Jaké věci však lze do pračky vkládat? Pokud existuje štítek se symboly pro praní , je odpověď poměrně jednoduchá. Platí následující pravidla:

  • Pokud je na štítku symbol s přeškrtnutou prací miskou (viz obrázek níže), znamená to: prosím neprat – přinejmenším odnést do čistírny.
  • Pokud je v misce na vodu vidět ruka, znamená to, že se smí mýt pouze rukama.
  • Varování, nebezpečí záměny: pokud na štítku vidíte přeškrtnutý čtverec, který může být označením pračky, jedná se ve skutečnosti o sušičku, což znamená: „Nesušit v sušičce“.
  • Pokud na štítku uvidíte písmena P, F nebo W, znamená to, že oděv je profesionálně vyčištěný. Do této kategorie spadá mnoho sak a kalhot, kabátů, tradičních obleků a (večerních) šatů.

Neperte : Těchto 6 textilií by se nemělo prát v pračce.

Symboly praní na textiliích označují, jak by se mělo prádlo čistit.

Neperte : Conevkládat do pračky

Ztratil se štítek pro ošetřování, nikdy neexistoval nebo se stal nečitelným? Poradíme vám, které textilie by se neměly prát v pračce.

1. Kůže: Mnoho kožených oděvů nesnese ani skvrny od vody – jak tedy přežijí praní v pračce? Kožené bundy, kalhoty apod. se mohou vlivem vlhkosti, tepla a mechanického tření zdeformovat, poškrábat nebo popraskat. Pračky a sušičky jsou proto tabu. Místo toho kůži čistěte vlhkým hadříkem nebo ji nechte chemicky vyčistit.

2 Samet: Totéž platí pro samet. Tkaninu s jemným vlasem nelze mechanicky čistit, ale to neznamená, že sametové oděvy nelze kartáčovat, šlehat nebo jemně otírat vlhkým hadříkem.

3. Hedvábí: Od sametu k hedvábí není vůbec daleko. Módu z housenkových nebo umělých nití je nejlepší prát ručně. Nejlépe k tomu poslouží pračka s teplou vodou a jemným pracím prostředkem – nejlépe speciálním pracím prostředkem na hedvábí.

4. Krajka/ krajkové lemování: Dobrou zprávou je, že mnoho kusů krajkového nebo krajkou zdobeného spodního prádla, halenek nebo nočního prádla lze prát v pračce na jemný program podle pokynů na štítku. Pokud však chcete mít jistotu, že se jemná ozdobná tkanina nepoškodí, použijte program pro ruční praní.

5. Cokoli s nitěmi, šňůrkami a stuhami, přezkami, háčky a očky, přívěsky a aplikacemi: Všechny výše uvedené „přívěsky“ mají tendenci uvíznout v pračce, což může způsobit roztržení nebo poškození oděvu.

Poškodit se však mohou i další textilie zachycené na přezkách nebo háčcích v bubnu. Pokud chcete vyzkoušet praní v pračce, je nejlepší prát pouze zachycený předmět.

Sáček na prádlo chrání choulostivé předměty

Obecně je dobré prát choulostivé tkaniny nebo věci se sponami v sáčku na prádlo. Ten ochrání nejen samotný předmět, ale také zabrání poškození ostatních tkanin v pračce a pračky samotné.

6. Přírodní vlna: Názory na praní vlny se různí. Jedno je jasné: pokud se zvířecí vlna pere (příliš) horká, sráží se. Protože je vlněné oblečení citlivé i v jiných ohledech, mělo by se prát co nejméně často a co nejšetrněji. Často stačí vlněné oblečení důkladně vyvětrat, aby se odstranily pachy.

Pokud je praní nevyhnutelné, mnoho praček má speciální cyklus pro vlnu nebo ruční praní; případně můžete prát ručně. Tip: Po vyprání přitiskněte na mokrý oděv ručník, aby se do něj vsákla zbytková voda. Prádlo nevěšte na věšák, ale sušte ho rovně, aby se nezkroutilo. U jemných vlněných tkanin, jako je kašmír nebo merino, je možné využít i profesionální čištění.

You may also like

Leave a Comment