Oblečení by mělo po vyprání svěže vonět. Pokud však vaše pračka zapáchá, může se to přenést i na její obsah.
Pokud jde o domácí práce, praní prádla je pravděpodobně jednou z nejnepříjemnějších činností. Vždyť třídění ponožek, svetrů, kalhot atd. podle materiálu a barvy a následné žehlení vždy zabere čas. O to nepříjemnější je, když vás hned po otevření pračky zavalí zatuchlý zápach.
Zápach z pračky: Kyselina citronová dokáže odstranit nepříjemný zápach
Zápach v pračce často připomíná pach zkažených vajec, odpadních vod nebo plísně. Snadno se bez něj obejdete. Nemusíte se však nutně uchylovat k chemickým prostředkům, abyste se nepříjemného zápachu zbavili. Svěží vůni prádla vám může pomoci navrátit i několik domácích prostředků.
Skutečně univerzálním talentem je citron, který jako domácí prostředek představuje nejen kůru, ale především šťávu. Tekutina pomáhá jak při úklidu domácnosti, tak při čištění pračky. Odborníci doporučují přidat čtyři polévkové lžíce kyseliny citronové do bubnu pračky a stejné množství nalít do přihrádky na prací prostředek. Poté spusťte spotřebič bez prádla na jeden prací cyklus při teplotě 40 stupňů Celsia.
Tento přírodní domácí prostředek také pomáhá vyčistit pračku od vodního kamene. Na druhou stranu je ocet jako domácí prostředek proti zápachu ve spotřebičích méně užitečný. Tekutina může zničit těsnicí materiály, proto by se neměla používat k čištění pračky.
Pračka páchne vajíčky a plísní – jedlá soda jako domácí prostředek – zasvěcený tip
Alternativou ke kyselině citronové je naopak domácí prostředek – jedlá soda, která se běžně používá při pečení. Přibližně 50 gramů prášku v zásuvce na máchání však dokáže pračku zbavit zápachu. Aby prostředek fungoval, je třeba po přidání jedlé sody spustit pračku na prázdno a na režim horkého praní. Pokud jedlou sodu nemáte, můžete použít také kypřicí prášek.
Skutečně zasvěceným tipem je použití jedlé sody k čištění spotřebičů. Používání tohoto prostředku pro domácnost je prospěšné v mnoha ohledech. Zaprvé, jedlá soda dokáže odstranit i pachy z prádla. Šetří také energii a vodu.
Na rozdíl od předchozích možností nemusí pračka při použití jedlé sody nutně běžet na prázdno. Doporučuje se však jednou spustit prací cyklus horkého praní s tímto přípravkem, a to i v případě, že je pračka prázdná, a to tak, že do prázdného bubnu nasypete jednu nebo dvě polévkové lžíce jedlé sody. Pokud stačí běžný prací cyklus, přidejte stejné množství do naplněného bubnu.
Vyhněte se nepříjemným zápachům z pračky – tipy, jak zabránit nepříjemným zápachům
Nečekejte však, až bude pozdě a pračka nebo myčka začne zapáchat. Výrobce spotřebičů Bosch doporučuje pravidelně kontrolovat přívod vody do pračky a přípojku odpadní vody. Příčinou nepříjemného zápachu může být také ucpaný odtokový systém. Rovněž má smysl pravidelně prát při teplotě 60 stupňů Celsia nebo dokonce vyšší. Vliv má také správné dávkování pracího prostředku.
Odborníci doporučují čistit pračku přibližně jednou za tři měsíce. V mezidobí je třeba zkontrolovat a vyčistit také gumová těsnění a filtr žmolků. Spotřebitelé by také měli zajistit, aby buben a přihrádka na prací prostředek zůstaly po skončení pracího cyklu otevřené a mohly uschnout. Tím se zabrání vzniku plísní v pračce. Čerstvě vyprané prádlo by se také mělo ihned pověsit, nikoli ponechat v pračce.