Co podle psychologů znamená zopakovat si vše, co jste řekli v rozhovoru s přáteli?

by Martin Černý

Podle psychologa je jádrem tohoto chování kognitivní disonance.

Návrat domů po posezení s přáteli může být začátkem koloběhu myšlenek, který se nemá jak zastavit. Perfekcionisté mají tendenci analyzovat každý detail toho, co bylo řečeno, a hledat možné chyby. Pocit, že jste byli příliš vystresovaní nebo že jste toho řekli příliš mnoho, se mění v nekonečný koloběh myšlenek plný pochybností, že něco mohlo být špatně.

Alejandra de Pedro, známá psycholožka, která je velmi populární na sociálních sítích, vysvětluje, že toto chování úzce souvisí s úzkostí a potřebou neustále kontrolovat, zda je vše v pořádku. Kontrola konverzací na WhatsAppu, nepřímé dotazování, zda je někdo rozrušený, nebo potvrzování ostatním, že něco není na svém místě, jsou běžné reakce, které sice hledají úlevu, ale problém jen prohlubují.

Koloběh sociální úzkosti

Když nemůžete přestat myslet na to, co jste řekli.

Klíčem je to, čemu psychologové říkají kognitivní disonance: rozpor mezi naším pohledem na sebe jako na dobré lidi a možností, že jsme mohli způsobit škodu, i když neúmyslně. Abychom tento nepříjemný pocit zmírnili, snažíme se sami sebe uklidnit, že se nic vážného nestalo, ale vyhýbáme se tomu, abychom čelili skutečnému strachu: poznání, že nejsme dokonalí.

Zde přichází ke slovu slavný pojem stín, který Carl Jung definoval jako ty části nás samých, které raději skrýváme, protože neodpovídají nejlepší verzi nás samých. Nejde o roztržitost nebo mánii empatie, ale o ty vlastnosti, které si nechceme připustit, jako je sobectví, pýcha nebo závist. De Pedro trvá na tom, že rozpoznat tuto temnou část naší osobnosti je nezbytné, abychom se přestali trestat za každé malé selhání.

V konečném důsledku jde o to, aby se člověk tohoto tlaku zbavil. Ne všechno, co říkáme, se musí každému líbit, a to, že děláme chyby, neznamená, že jsme špatní lidé. „Nejde o to napravit minulost, ale naučit se ji neopakovat s vědomím, že stejně budeme dělat chyby znovu, protože jsme lidé,“ říká psycholožka.

Poučení je jasné: uvolněte se, přijměte fakt, že nejste dokonalí a že ani nemusíte být. Vaši přátelé vás ocení i s vaším světlem a stínem, takže neplýtvejte energií na hledání chyb tam, kde pravděpodobně žádné nejsou.

You may also like

Leave a Comment