Sůl je jedním z nejoblíbenějších koření, které používáme v mnoha pokrmech. Polévky, masa, omáčky a zeleninové saláty jsou jen některé z mnoha pokrmů, ve kterých je užitečná. Běžná sůl však není nejzdravější volbou; při hledání alternativy se můžeme obrátit na dražší výrobky, které se mohou zdát lepší. Často však mají jednoduše vyšší cenovku a nekvalitní nebo totožné složení. V tomto případě hovoříme o himálajské soli. Proč byste za ni neměli přeplácet?
Himálajská sůl láká svou růžovou barvou, svým názvem a tím, že je „nejčistší ze solí“ a obsahuje minerály. Kromě barvy se však jedná o nepravdivá tvrzení, která pouze přispívají k ceně.
Himálajská sůl není tak zdravá, jak je prezentována
Jak upozorňuje Národní centrum pro vzdělávání v oblasti výživy, žádnou sůl nelze považovat za zdroj minerálů. V himálajské soli sice nacházejí prospěšné minerály, ale pouze ve stopovém množství (asi 2 %), které mimo jiné ovlivňují její barvu. Proto je lepší hledat hořčík například v zelenině, jehněčím nebo mase.
Jak navíc upozornil biotechnolog David Lutrin, tato sůl někdy obsahuje pro tělo škodlivé sloučeniny, jako je rtuť, hliník nebo olovo.
O himálajské soli hovořila také odbornice na výživu Hanna Nováková. Zdůraznila zejména, že sůl z Pákistánu se od místní soli příliš neliší. Rozdíl je samozřejmě v ceně, kterou platíme hlavně za barvu. Himálajská sůl také neobsahuje jód, což znamená, že by se neměla legálně prodávat.
Mýtus o těžbě himálajské soli
Tato sůl je považována za nejčistší sůl díky způsobu její těžby. To však není pravda. Himálajská sůl je sama o sobě kontaminována různými složkami – obsahuje 84 prvků, ale pouze 15 z nich je pro lidský organismus prospěšných, jedná se však o stopová množství, která je často obtížné zjistit. Kromě toho sůl těží špatně placení dělníci, kteří vyřezávají velké bloky soli a převážejí je v pochybných hygienických podmínkách na jiné místo. Tam se z nejkrásnějších bloků vyrábějí například lampy nebo lizy pro hospodářská zvířata. Ze zbytků se často vyrábí himálajská sůl, která se jednoduše prodává.
Jak konzumovat sůl, abyste pečovali o své zdraví?
Je v podstatě jedno, jaký druh soli si vybereme. Vzhledem k ceně bude nejlepší volbou obyčejná bílá sůl. Důležité je, kolik jí zkonzumujeme. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje nekonzumovat více než 5 g denně. Mnoho lidí tuto dávku překračuje.
Himálajská sůl, o které kolují mýty, tedy není vůbec zdravější, a pokud z ní chcete získat minerály, které jsou pro vaše tělo prospěšné, budete muset konzumovat životu nebezpečnou dávku. Až tedy budete příště nakupovat, vyplatí se zvážit, zda má smysl přeplácet růžovou barvu.