Úspora nákladů na vytápění: „zimní režim“ umožňuje těsnější okna

by Martin Černý

Pokud ztrácíte méně tepla, ušetříte za vytápění. Díky jednoduchému triku budou vaše okna těsnější, protože je lze snadno přepnout do „zimního režimu“.

Důležité hned na začátku: Abyste si okna správně seřídili, musíte se obrátit na specializovanou firmu. To je levné zejména pro nájemníky, protože za okna je zodpovědný pronajímatel. Pokud je průvan, okna jsou v rámu nakřivo nebo je uvolněné těsnění, měli byste se obrátit na pronajímatele, který bude muset problém odstranit.

„Zimní režim“ dobývá internet – co za ním stojí?

Často to ale není tak zlé. Nejčastěji se jedná o příliš tuhé nebo příliš lehké kliky a také o vysokou hlukovou propustnost. Pokud do místnosti proniká hodně cizího hluku, svědčí to o netěsných oknech.

Příčinou může být špatně nastavený přítlak. Na internetu se toto nastavení nazývá zimní režim, protože má zlepšit vzduchotěsnost a ušetřit náklady na vytápění. Je tomu skutečně tak?

Úspora nákladů na vytápění: „zimní režim“ umožňuje těsnější okna

Žádný oficiální „zimní režim“ pro okna však neexistuje, protože pro správné seřízení nejsou relevantní ani roční období. Správně seřízené okno v zimě zadržuje chlad a v létě teplo. Přezdívka pravděpodobně pochází ze skutečnosti, že nesprávný přítlak je cítit více v chladném počasí než v létě.

Silný nebo mírný pohyb při otevírání, vysoká hladina hluku zvenčí a silný průvan ukazují na nesprávný přítlak, pokud je okno jinak rovnoměrné a těsnění v pořádku.

Technologie v této oblasti není standardizovaná, ale mnoho oken má na křídle malé válečkové kolíky pro seřízení. Někdy je lze seřídit bez použití nářadí.

Úspora nákladů na vytápění: „zimní režim“ umožňuje těsnější okna

Různé možnosti seřízení

Na válečkovém čepu je obvykle několik možností nastavení, které jsou označeny malou drážkou v silnější části kroužku. V našem případě je možných osm poloh, což dává celkem pět variant síly přítlaku:

  1. Pokud drážka směřuje svisle k těsnění, je přítlak maximální.
  2. Pokud drážka svírá s těsněním úhel 45 stupňů, je kontaktní tlak vysoký.
  3. Pokud je drážka rovnoběžná s rámem okna, je dosaženo středního přítlaku.
  4. Pokud je drážka v úhlu 45 stupňů směrem od těsnění, je kontaktní tlak nízký.
  5. Pokud drážka směřuje svisle od těsnění, je kontaktní tlak minimální.

Nyní můžete zkontrolovat okna a vytáhnout kolík nahoru, nastavit jej otočením a poté jej vložit zpět.

Všimněte si, že těchto čepů je na okenním křídle několik. Po seřízení zkontrolujte, jak se okno otevírá a zavírá a zda se zlepšil nebo zhoršil průnik venkovního hluku do místnosti.

Úspora nákladů na vytápění: „zimní režim“ umožňuje těsnější okna

Jak se vyhnout poškození okna

Seřízení přítlaku můžete bezpečně vyzkoušet bez použití nářadí. Pokud nedojde ke zlepšení, můžete nastavení rychle vrátit do původního stavu.

Důležité je, aby se okenní klika nezavírala násilím – pak by byl přítlak příliš vysoký a zatěžoval by mechanismus. Škodu pak budete muset uhradit sami!

Existují však i jiné systémy, které vyžadují nářadí, například nástrčné klíče nebo imbusové klíče. Zde nepodléhejte kutilskému impulsu, protože hrozí nebezpečí, že čepy příliš utáhnete a poškodíte okenní mechanismus nebo těsnění.

You may also like

Leave a Comment