Černá je nadčasová barva a pro mnoho lidí je oblečení v této barvě oblíbené. Když však černá barva začne blednout, vypadá mnohem hůře. Co tedy můžete udělat, abyste své módní halenky, kalhoty a další kusy oblečení udrželi v co nejlepším stavu? Nabízíme osvědčené triky, které jim pomohou udržet si svou barvu.
S každým praním ztrácí oblečení svou barvu v důsledku rozkladu barviv v tkanině. Na černé barvě je tento proces nejvíce patrný. Není to však způsobeno pouze příliš častým praním, ale také UV zářením nebo nesprávným sušením.
Jaký je správný způsob praní černého oblečení?
Pokud chceme zabránit tomu, aby se černé oblečení změnilo v zašedlé, měli bychom mít na paměti správnou techniku praní. Co to znamená. Především byste je neměli prát příliš často – pokud se halenka nešpiní, nemusíte ji po každém nošení házet do pračky, a to platí i pro kalhoty a kabáty. Spodní prádlo a trička, která se lepí na tělo, byste měli prát po každém nošení.
Důležitý je také způsob praní: jakmile shromáždíte koš černého oblečení, měli byste je vyprat ve studenější vodě podle doporučení výrobce. Není bezdůvodné obrátit je naruby. Vyplatí se také omezit používání změkčovadel tkanin – mohou nepříznivě ovlivnit barvivo, kvůli kterému černé oblečení rychleji bledne.
Jak sušit a skladovat černé oblečení?
Černé oblečení je nejlepší sušit na vzduchu a nesušit v sušičce – pokud je chcete sušit tímto způsobem, je nejlepší nastavit nižší teplotu. Mokré oblečení by se nemělo otáčet na špatnou stranu, lepší je sušit je tak, jak bylo vypráno.
Při skladování je nevěšte na volně stojící ramínka, která jsou vystavena slunečnímu záření. Mnohem lepší volbou budou chladné, tmavé police ve skříních.
Co dalšího můžete udělat, abyste zabránili vyblednutí oblečení?
Pokud chcete o své černé oblečení při praní pečovat ještě lépe, existuje osvědčený octový trik. Přidejte do cyklu máchání prádla půl šálku octa, aby se barviva lépe uzavřela v látce. Někteří lidé přidávají také sůl, ale tato metoda není nesporně účinná.
Pokud navíc chcete vrátit oblečení jeho dřívější černou barvu, je dobré ho obarvit ručně. To funguje zejména u černých kalhot – stačí si koupit barvu a postupovat podle pokynů výrobce.