Vlněné svetry jsou teplé a příjemné, ale potřebují zvláštní péči. Dobrou zprávou je, že se nemusí prát tak často, jak si mnozí lidé myslí.
Vlněné svetry jsou ideálním společníkem do chladného počasí. Jsou vyrobeny z vlny alpaky, merina nebo kašmíru, zahřejí nás a pohodlně se nosí. Vlnu však není snadné vyprat. Pokud se o ni správně nepečuje, může se srazit nebo zplstnatět. Koneckonců vlna je přírodní produkt podobný lidským vlasům. Jemná kutikulární vrstva každého vlákna může při praní zdrsnět a zmatnět, pokud není správně ošetřena. Tomu však lze předejít pomocí několika jednoduchých rad.
Správné praní vlny – jak udržet svetry a další oděvy pěkné a příjemné?
Pro správné praní vlněných svetrů je důležité dodržovat pokyny pro péči o různé druhy vlny:
- Vlna merino: lze prát jako obvykle při teplotě 30-40 °C s použitím pracího prostředku na vlnu s neutrálním pH. Nepoužívejte bělidla ani změkčovače tkanin.
- Ovčí vlna: nelze prát v pračce. Je z velké části samočisticí. V případě potřeby ji perte ručně nebo ji nechte odborně vyčistit.
- Vlna alpaka: perte pouze ručně a ve studené vodě. Nesušte v bubnové sušičce, aby nedošlo ke zplstnatění.
- Kašmírová vlna: lze prát v pračce v programu „Vlna“ při nízké teplotě (do 30 °C). Případně perte v ruce s pracím prostředkem na vlnu nebo šamponem.
Pokud chcete svetr prát v programu „Vlna“, vyplatí se vypnout odstřeďování, aby nedošlo k jeho vytažení. Ruční praní je však šetrnější. Poté nezapomeňte svetr usušit v narovnané podobě.
Jak často by se měly prát vlněné svetry?
Vlna má schopnost samočištění, což je možné díky struktuře vláken. Vlněné výrobky proto není třeba prát tak často jako výrobky z jiných materiálů. Oděv stačí vyprat po každém čtvrtém nošení. Mezitím jej stačí vyvětrat. Nošení trička pod oblečením může pomoci snížit četnost praní.