Nenápadná rostlina, která pravděpodobně nevyvolává pozitivní asociace, je skutečnou pokladnicí cenných látek. Má pozitivní vliv na trávení, podporuje hubnutí, zbavuje otoků a pomáhá při prevenci anémie. A to mluvíme o obyčejném… kopřivě. To není vtip. Nálev z této byliny dokáže zázraky.
Díky svým močopudným vlastnostem pomáhá odstraňovat z těla přebytečnou vodu, což je velmi důležité pro lidi trpící otoky nebo pocitem těžkosti. Pravidelná konzumace tohoto nápoje navíc pomáhá zrychlovat metabolismus, což následně napomáhá účinnějšímu spalování kalorií.
Kopřiva – bohatství živin v jedné rostlině
Kopřiva je nejen pomocníkem při hubnutí, ale také zdrojem vitaminů A, C, K a vitaminů skupiny B a minerálních látek, jako je železo, vápník, hořčík a draslík. Díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a imunitu posilujícím vlastnostem má kopřiva příznivý vliv na pokožku, vlasy a nehty.
Zlepšuje také trávicí systém a reguluje hladinu cukru v krvi, což pomáhá předcházet náhlým záchvatům hladu. Neměli bychom zapomínat ani na její antioxidační vlastnosti, které bojují proti volným radikálům, čímž zpomalují proces stárnutí.
Jak pít kopřivový nálev?
Abyste měli z kopřivového nálevu prospěch a nemuseli čelit nežádoucím následkům, doporučuje se začít s jedním šálkem denně. Postupné zvyšování množství na dva, maximálně tři šálky vám umožní bezpečně pocítit pozitivní účinky kopřivového nálevu na organismus.
Existují však skupiny lidí, které by měly být obzvláště opatrné nebo se kopřivovým nálevům zcela vyhnout. Těhotné ženy, lidé alergičtí na tuto rostlinu nebo lidé s cukrovkou by se měli před zařazením kopřiv do svého jídelníčku poradit s lékařem. Riziko děložních stahů, alergických reakcí nebo lékových interakcí jsou vážnými argumenty ve prospěch opatrného přístupu k bylinné medicíně.