V předvánočním čase se naše kuchyně plní chutěmi, které vyvolávají vzpomínky a navozují atmosféru očekávání Vánoc. Zvláštní místo mezi nimi zaujímá anýz, koření s intenzivní vůní a charakteristickým tvarem. Ukazuje se, že toto koření nejen krásně voní, ale má také řadu prospěšných vlastností.
Ačkoli se anýz objevuje v českých domácnostech především v předvánočním období, není jen sezónním doplňkem vánočního pečení. Jeho využití v kuchyni je mnohem širší. Je to koření, které si zaslouží pozornost po celý rok.
V české kuchyni se používá především do perníků, koláčů, likérů, marinád a ochucených nápojů. Často se kombinuje s červeným zelím, dýní nebo červenou řepou, čímž otevírá nové tváře, zejména v zimě, kdy dodává chuť svařenému vínu a čaji.
Semínka anýzu jsou bohatá na mnoho důležitých živin, jako jsou vitaminy (zejména vitamin C), minerální látky (včetně železa, hořčíku, vápníku a mědi), antioxidanty a také vláknina a bílkoviny. Napomáhají trávení, mají antibakteriální a protiplísňové účinky, pomáhají léčit infekce dýchacích cest a podporují zdraví kardiovaskulárního systému tím, že snižují krevní tlak.
Anýz je také vynikající k ochucení ovocných kompotů, marinád na zvěřinu a vepřové maso a také džemů a zavařenin. Jeho semena jsou sice tvrdá a chuťově bohatá, ale nejsou určena k přímé konzumaci. V kuchyni se přidávají před vařením a používají se celá, aby se zachovala co nejintenzivnější chuť, která při drcení rychle uniká.
Proto stojí za to ocenit anýz nejen jako součást svátečního koření, ale také jako všestrannou přísadu, která může vylepšit chuť mnoha pokrmů po celý rok.
Je třeba mít na paměti, že by se měl používat s mírou a někteří lidé musí být s tímto kořením obzvláště opatrní. Před jeho použitím se ujistěte, že nejste na anýz alergičtí a že negativně nereaguje s léky, které užíváte.