Ručníky jsou součástí naší každodenní rutiny, ať už na obličej nebo na ruce. Mají však omezenou životnost – a to z dobrého důvodu.
Neustálé používání ručníků v průběhu času způsobuje jejich opotřebení. To je nejen nevzhledné, ale představuje to také hygienické a zdravotní riziko. Zde vám poradíme, kdy byste měli opotřebované ručníky zlikvidovat.
Likvidace ručníků: kdy je to opravdu nutné
Stejně jako jiné textilie, ani ručníky nevydrží věčně. Musí toho však vydržet hodně. Často na nich zůstávají zbytky kosmetiky a časté praní se na textilu také podepisuje. Opotřebovávají se a bavlněná vlákna se stávají plochými a drsnými.
Nepodceňujte však ani možná zdravotní rizika. I přes časté praní na 60 stupňů se na nich mohou držet a množit choroboplodné zárodky. To podporuje infekce a podráždění pokožky.
Prvním znamením, že je čas ručník zlikvidovat, je nepříjemný zatuchlý zápach. To obvykle znamená, že se v něm nachází plíseň, i když ještě není viditelná. Ta může způsobit alergie a dýchací potíže.
Kdy je třeba ručník zlikvidovat?
Je obtížné určit konkrétní časový rámec. Záleží na kvalitě ručníku a jeho stavu. Předběžně se uvádí, že životnost kvalitního ručníku je přibližně tři až pět let.
Kromě toho se životnost obvykle udává podle vnějšího stavu ručníku. Pokud je ručník již načechraný nebo zauzlovaný, neměli byste jej již k sušení používat. Zauzlovaný ručník je také známkou výskytu mastných vší. Ty mohou také dráždit pokožku citlivých osob a způsobovat nepříjemný zápach.
Tip: Staré textilie není dobré zcela vyhazovat do odpadu. Místo toho lze staré ručníky dokonale recyklovat a použít je jako univerzální hadry na úklid domácnosti.