Bylinné nálevy jsou již mnoho let uznávány jako prospěšné nápoje, které zlepšují naše zdraví a pohodu. Pokud rádi pijete bylinné nápoje, zjistěte, jak ovlivňují vaši kondici a pohodu.
Máta peprná
Nejznámější a nejstarší bylinou, která je ceněna pro své zdraví prospěšné účinky, je máta peprná. Je ceněna především pro své silice, které velmi často obohacují chuť omáček, salátů nebo nápojů. Listy máty obsahují také třísloviny, flavonoidy, vitaminy, fytosteroly a organické kyseliny.
Mátové nálevy by se měly užívat při poruchách trávení. Zejména při zažívacích potížích, kdy nám požitý produkt škodí a pociťujeme zjevné trávicí obtíže. Je to hlavně proto, že máta peprná stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a také zlepšuje činnost jater. Nejznámějším účinkem máty peprné je, že působí karminativně, a tím reguluje střevní peristaltiku. Pokud trpíte bolestivou plynatostí, může vám takový nálev ulevit od nepříjemných pocitů.
Čaj z máty peprné může také povzbudit chuť k jídlu a zmírnit nevolnost u těhotných žen. Pokud trpíte syndromem dráždivého tračníku, je také vhodné pít nálev z máty peprné, protože může zmírnit křeče.
Podle některých spotřebitelů má užívání máty peprné také příznivý vliv na stav pokožky, ale vědecké důkazy o tom zatím neexistují.
Heřmánek
Další oblíbenou bylinou, ze které se připravují nálevy, je samozřejmě heřmánek. V květech heřmánku najdeme flavonoidy, vitamin C, cholin, fenolové kyseliny a spiroester. Tyto složky zajišťují heřmánku protizánětlivé, hojivé, antibakteriální a dekongestivní účinky.
Nálev z heřmánku lze používat vnitřně i zevně. Pitím heřmánkového čaje můžeme snížit bolesti spojené s menstruací, žaludečními křečemi nebo záněty střev. Pomůže také při nadýmání nebo zánětu žaludku. Pokud trpíte průjmem, heřmánek bude mít protizánětlivý a protikřečový účinek, čímž sníží nepříjemné pocity.
Nemusíte však pít pouze heřmánkový nálev. Tento nálev můžete použít k otírání zanícené pokožky, vřídků, ran nebo popálenin. Samozřejmě použijte sterilní gázový tampon. Tímto způsobem otírání ran můžete napomoci jejich hojení nebo zlepšení stavu pokožky.
V případě zánětu dýchacích cest můžete z tohoto nálevu provádět inhalace.
Lípa
V případě lípy se jejího hojivého účinku dosáhne také díky nálevu z květenství. Je ceněn zejména pro svůj protizánětlivý a protiedematózní účinek. Proto se doporučuje pít lipový čaj při nachlazení nebo horečnatých onemocněních.
Doporučuje se také při suchém kašli a zánětech úst a krku. Především díky svým adstringentním a zklidňujícím vlastnostem.
Ukazuje se, že lípa je také dobrým prostředkem při problémech s nervovou hyperaktivitou nebo nespavostí, protože má protiúzkostné a sedativní účinky. Poukazuje se na to, že může také snižovat krevní tlak díky přítomnosti terpenů a působí také jako diuretikum.
Vzhledem ke všem svým účinkům by byl ideálním prostředkem při nachlazení, které mnohé z nás trápí na podzim a v zimě. Pro zvýšení protizánětlivého a protiedémového účinku můžete nálev obohatit přidáním medu nebo malinového sirupu. S takovým nálevem nachlazení určitě porazíte. Z lípy si můžete připravit také užitečnou tinkturu.
Kopřiva
Další cennou rostlinou je samozřejmě kopřiva. Především je spojována s močopudným účinkem, zejména v případě zadržování vody v těle. To však není jediný důvod, proč pít nálev z kopřivy.
Kopřivu lze využít při sezónních alergiích, které jsou zejména na jaře a v létě vysilující pro ty, kteří trpí pylovými alergiemi. V kopřivách najdeme deriváty tyrosinu, které vykazují antihistaminové účinky. Snižují také rýmu, která je hlavním příznakem sezónních alergií.
Pokud výsledky testů ukazují, že máte problémy s vysokou hladinou cholesterolu, je vhodné kromě správné stravy pít také kopřivový nálev. Její složky pomáhají snižovat alarmující ukazatele lipidogramu.
Ženy oceňují kopřivu také pro její široký kosmetický účinek. Koneckonců je již dlouho známo, že neexistuje lepší šampon proti vypadávání vlasů než ten z kopřiv. Posiluje také nehty, čistí a vyživuje pokožku tím, že stimuluje fibroblasty k produkci kolagenu.
Důležité upozornění
Přestože bylinné sběry mohou podpořit fungování organismu, obnovit ho a podpořit proces hojení, neměli byste se vzdávat léků ve prospěch samotných čajů. Je také dobré poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu, zda výše uvedené čaje nebudou nebezpečně interagovat s léky, které užíváte. Buďte opatrní a v bezpečí!