Při výběru ovoce v obchodě se samozřejmě řídíte jeho sezónností, cenou a chutí. Neměli byste však zapomínat, že vašemu tělu dodávají důležité vitaminy a minerály. Za pozornost stojí věnovat pozornost poněkud opomíjenému angreštu. Jedná se o nejlepší ovoce pro dietu zaměřenou na hubnutí. Mimochodem, postará se o vaši pleť, střeva a srdce.
Obsah:
- Je angrešt užitečný?
- Angrešt je ovoce nejen na hubnutí.
- Angrešt v kuchyni
Kdysi dávno byl rybíz známý jako angrešt mnohem oblíbenější než dnes, což je škoda. Tato rostlina se odedávna pěstuje za účelem sklizně plodů, z nichž se vyrábějí lahodné zavařeniny. Plody mají zelenou, žlutou nebo načervenalou barvu a jsou často pokryté chloupky. U některých odrůd zůstává slupka hladká a lesklá. Výživová hodnota angreštu a jeho široké využití v kuchyni by měly každého přesvědčit, že stojí za to ho jíst.
Je angrešt zdravý?
Málokdo ho jí pravidelně, takže málokdo ví, zda je angrešt zdravý. Je však jedním z nejvíce podceňovaných druhů ovoce. Má 20 krát více vitaminu C než pomeranč. Je to silný antioxidant, který chrání před poškozením volnými radikály. Není to jediný antioxidant, který se v angreštu nachází – zmínit bychom měli také kyselinu ellagovou a kyselinu kumárovou.
Výživová hodnota angreštu zahrnuje také mnoho minerálních látek, včetně železa, draslíku, vápníku, fosforu a manganu , a také vitaminy (kromě C , A, E a vitaminů skupiny B). Plody obsahují vlákninu, která podporuje normální mikroflóru a funkci střev. Všechny tyto látky se projevují v cenných zdraví prospěšných vlastnostech angreštu.
Malý angrešt obsahuje výrazně více vitaminu C než pomeranč.
Angrešt – ovoce nejen na hubnutí
I když už víte, že angrešt je užitečný, měli byste se dozvědět o jeho zdravotních vlastnostech. Mezi vlastnosti tohoto ovoce patří zejména:
- pozitivní vliv na trávicí systém – vláknina zlepšuje trávicí procesy, zabraňuje zácpě a nadýmání. Mají močopudný a žlučopudný účinek, zmírňují záněty střev a žaludku. Pečují o střevní mikroflóru, urychlují metabolismus, déle udržují pocit sytosti, obsahují málo kalorií a mají nízký glykemický index, takže je vhodné je používat během diety na hubnutí,
- imunita – angrešt, který obsahuje vysokou dávku vitaminu C, stejně jako další vitaminy a antioxidanty, posiluje reakci organismu na infekci nebo nachlazení. Má také protizánětlivé účinky, takže zklidňuje bolest v krku nebo chronický kašel,
- podporuje nervový systém – vysoké množství hořčíku a vitaminů skupiny B uklidňuje, zmírňuje stres a zlepšuje paměť a koncentraci,
- zlepšení vzhledu – antioxidanty kromě svých protirakovinných vlastností zpomalují proces stárnutí, vyživují pokožku, zlepšují její barvu a stav,
- podpora fungování zraku – lutein, obsažený především v dužině a slupce angreštu, chrání oči před ultrafialovým zářením a zabraňuje vzniku mnoha onemocnění, jako je například makulární degenerace,
- posiluje klouby a kosti – vápník a hořčík pomáhají předcházet osteoporóze a urychlují zotavení po úrazech. Pravidelná konzumace angreštu navíc zmírňuje záněty při artritidě a silné bolesti při dně,
- prevence překyselení – ovoce pomáhá udržovat acido-alkalickou rovnováhu v těle,
- podpora správné činnosti srdce – angrešt má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, reguluje krevní tlak, snižuje nadměrně vysokou hladinu cholesterolu a zvyšuje pružnost cév.
Angrešt v kuchyni
Angrešt lze konzumovat jak syrový, tak sušený, kandovaný nebo jinak zpracovaný. Někteří lidé ho rádi konzumují čerstvý jako zdravou svačinu, ale naprostá většina lidí ho používá k přípravě zimních pokrmů.
Angrešt nachází v kuchyni mnohostranné využití. Lze jej použít jako základ nápojů (včetně šťáv, kompotů, likérů a koktejlů). Je také všestrannou přísadou nebo ozdobou dezertů a dortů. Jaké jsou nejlepší angreštové polotovary? Angreštový džem je ideální pomazánkou na sendviče, lívance, palačinky, lívance nebo vafle.
Domácí angreštový džem
Angreštový džem se připravuje velmi jednoduše.
Složení:
- 5 kg angreštu,
- 1,5 až 2 kg cukru,
- 2-3 balíčky želírovacího cukru (nebo tolik, kolik je uvedeno na obalu v poměru cukru a ovoce),
- šťáva z 1 citronu,
- 5 lžic medu.
Příprava:
Angrešt dvakrát omyjeme pod tekoucí vodou. Odřízneme stopky a ovoce vložíme do hlubokého hrnce. Na mírném ohni přivedeme k varu – tak, aby se angrešt nepřipálil (můžeme přidat asi 100 ml vody). Poté přisypeme cukr a za stálého míchání přivedeme k varu, dokud se nerozpustí a nezačne vřít. Mezitím lžící odstraňte pěnu, která se vytvoří na povrchu.
Džem vařte 10-15 minut, dokud se ovoce zcela nerozvaří. Přidejte želírovací cukr a vařte další minutu podle doby uvedené výrobcem na obalu. Zkontrolujte, zda džem rovnoměrně odkapává ze lžíce – pokud ano, je hotový. Nakonec přidejte citronovou šťávu a med a důkladně promíchejte. Ještě horký džem přelijte do čistých a vyvařených sklenic. Stěny a hrdlo sklenic dobře vytřete a ihned pevně uzavřete. Skladujte na chladném místě a po otevření – v lednici.