Jak často byste měli prát ložní prádlo? Vědci přišli s překvapivým pravidlem.

by Martin Černý

Ne každý ví, jak často by se mělo měnit povlečení a peřiny. Existují však jasná pravidla, včetně těch vědeckých.

Většina z nás jistě používá ložní prádlo mnohem déle, než je zdrávo. Koneckonců na nich spíme každou noc. Časem se však na prostěradlech, polštářích a dalších věcech nahromadí spousta nečistot, šupinek kůže a tělesných tekutin. Zejména při teplotách, jaké zažíváme nyní. Proto je odpověď na otázku, jak často by se mělo ložní prádlo měnit, obzvlášť důležitá.

Jak často by se mělo prát ložní prádlo?

Vědci doporučují zcela konkrétní denní rutinu.

Jaká jsou však oficiální doporučení? Jakési zlaté pravidlo zní: měnit textil každé dva týdny. Podle vědců to však nestačí. Lékaři doporučují měnit a prát ložní prádlo jednou týdně.

Například dermatoložka a odbornice na bakterie Dr. Annie Gonzalezová se domnívá, že smysl každých sedm dní sundat povlečení, povlaky na peřiny a polštáře a dát je do pračky, aby se odstranilo co nejvíce nečistot. Dr. Philip Tierno, mikrobiolog z Grossmanovy lékařské fakulty Newyorské univerzity, jde ještě dál a podmiňuje tento postup přítomností potahu na matraci.

Pokud mezi prostěradlem a matrací není žádná další bariéra, je podle něj týdenní postup nezbytný. V takových případech se na matraci hromadí více tekutin, mastnoty a chlupů v důsledku volného prosakování. Potah tomu naopak zabraňuje a umožňuje výměnu a čištění lůžkovin každých čtrnáct dní.

Německý svaz pro čištění textilu rovněž doporučuje důkladné čištění lůžkovin, jako jsou peřiny a polštáře, za mokra, ideálně jednou až dvakrát ročně, pokud je to možné. U povlečení a peřin je situace samozřejmě zcela odlišná. I zde se však doporučení liší.

Mastnota, pot a roztoči: to vše se hromadí v ložním prádle.

Skutečnost, že povlaky, prostěradla atd. je třeba pravidelně čistit, je zřejmá, když si uvědomíte, co všechno se ve vašem ložním prádle časem hromadí.

Během roku člověk ztratí přibližně 180 litrů tekutin, které se usazují na posteli, a tedy i na ložním prádle. K tomu se přidává tuk a šupinky kůže, které slouží jako výborná potrava pro roztoče . Nejenže žijí ve vaší ložnici, ale také po sobě zanechávají nečistoty. Špinavá postel může být útočištěm až 10 000 těchto pavoukovců.

Peřiny a polštáře jsou ideálním prostředím pro plísně a bakterie.

Kromě roztočů domácího prachu může vaše postel hostit i další parazity. Vlhkost a teplo vytvářejí ideální prostředí pro bakterie a plísně.

Podle studie provedené vědci z univerzitní nemocnice v Jižním Manchesteru podporují péřové a zejména syntetické polštáře rychlé šíření plísní. Již po 1,5 roce žily v lůžkovinách v průměru čtyři druhy plísní a po 20 letech to bylo přibližně 17 druhů.

Jak často by se mělo ložní prádlo měnit? Tito lidé by to měli dělat častěji.

Jak vysvětluje Německý svaz pro čištění textilu, je to nebezpečné zejména pro zdraví malých dětí, nemocných a starších lidí. Může to mít za následek alergii na domácí prach, která se projevuje kýcháním a kožními vyrážkami. Zdravotní potíže však mohou mít z dlouhodobého působení také lidé s oslabeným imunitním systémem a osoby trpící respiračními chorobami, jako je astma.

Pravidelný úklid se doporučuje i dalším speciálním skupinám osob, protože zanechávají více stop než ostatní. Patří mezi ně lidé

  • s kožními problémy, jako jsou vyrážky nebo akné
  • osoby, které ve spánku hodně sliní.
  • ti, kteří si s sebou do postele berou domácí zvířata
  • ti, kteří se před spaním nesprchují
  • kteří spí nazí
  • kteří jedí v posteli
  • těžké svetry
  • astmatici nebo alergici
  • kteří hodně kouří

Pozor: 3 chyby, které se mohou stát při praní ložního prádla

Kromě častějšího praní ložního prádla si můžete dát pozor na několik běžných věcí. Například následující chyby, kterých se můžete dopustit.

  1. Praní příliš horkého ložního prádla: Je mylná představa, že je třeba prát ložní prádlo při teplotě nejméně 60 stupňů, abyste zničili všechny choroboplodné zárodky. Moderní pračky zvládnou tuto práci při nižších teplotách.
  2. Špatný prací prostředek: Ne všechno ložní prádlo potřebuje stejný prací prostředek. Například pro bílé tkaniny je vhodné použít prací prostředek s vysokým obsahem prášku, aby se zabránilo šedému zákalu. Barevné nebo vzorované tkaniny naopak blednou, proto je lepší zvolit prací prostředek na barevné prádlo.
  3. Nepoužívejte změkčovač tkanin: Pro savost vašeho ložního prádla je obzvláště důležité vyhnout se používání změkčovače tkanin. Ten totiž slepuje citlivá vlákna, ale nedoporučuje se ani pro bavlnu.

Správné praní ložního prádla – pokyny

Než začnete prát, připravte si textilie předem. Zajistíte tak dobrý, ale šetrný výsledek.

Výrobci například doporučují, aby bylo ložní prádlo při praní vždy otočeno naruby. Spodní strana by přitom měla směřovat ven. Rovněž byste měli uzavřít zipy na potazích. Kromě toho by se ložní prádlo a prostěradla měly prát pouze s podobnými barvami.

Všechna tato opatření mají zabránit poškození tkaniny nebo vymazání tištěného vzoru a zároveň zachovat jasnost barev.

K důkladnému vyčištění ložního prádla postačí teplota do 60 stupňů Celsia. To se doporučuje zejména alergikům, protože se tak co nejúčinněji zničí roztoči. Vyžaduje však více než 30 minut při 60 stupních.

Optimální teploty v závislosti na stupni znečištění

  • Praní ložního prádla při 30 stupních: z hygienického hlediska se nedoporučuje. Bakterie a choroboplodné zárodky se mohou dokonce množit. Pokud je však ložní prádlo vyrobeno z mikrovlákna nebo má potištěný vzor, je 30 stupňů často nezbytných, aby nedošlo ke ztrátě barev.
  • Praní ložního prádla na 40 stupňů: Pokud je znečištění lehké nebo běžné, je 40 stupňů ideální a dostačující.
  • Praní ložního prádla na 60 stupňů: 60 stupňů je vhodná teplota, aby se zabránilo vzniku bakterií a zárodků. Při nákupu ložního prádla se však raději ujistěte, že tato teplota nezpůsobí žádné škody.
  • Praní ložního prádla při 90 stupních: Pokud textilie není barevná nebo není vyrobena ze lnu, lze ji bez problémů prát i při 90 stupních. Není to však nutné, protože pro hygienickou čistotu postačí 60 stupňů.

Různé druhy textilií mají také různé požadavky na péči. Například při praní bavlny a spol.

Teplota a prací prostředky v závislosti na typu textilu.

  • Bavlna: 60 stupňů Celsia a barevný prací prostředek; bílé bavlněné ložní prádlo lze prát i při 95 stupních Celsia.
  • Mikrovlákna: 60 stupňů Celsia a speciální prací prostředek na mikrovlákna nebo jemný prací prostředek.
  • Prádlo: 40 stupňů Celsia a jemný prací prostředek; v šetrném programu nebo při nízkých otáčkách.
  • Satén: 40 stupňů Celsia s jemným nebo silným pracím prostředkem.
  • Hedvábí: ne více než 30 stupňů Celsia s jemným pracím prostředkem nebo pracím prostředkem na hedvábí.

Tip: před praním vždy zkontrolujte pokyny k péči o ložní prádlo a co. Pro praní bez bakterií lze přidat vhodný dezinfekční prostředek.

Ložní prádlo perte často, ale šetrně k životnímu prostředí.

Pokud chcete své ložní prádlo prát obzvlášť ekologicky, odstřeďte ho na 1400 otáček. Pro úsporu energie však můžete udělat mnohem více, zejména pokud perete často.

  • Obejděte se bez předpírky. To je nutné pouze v případě, že jsou peřina, prostěradlo atd. velmi silně znečištěné.
  • Ložní prádlo perte pouze tehdy, když je ho dostatek na naplnění bubnu.
  • Nechejte ložní prádlo sušit na vzduchu, nikoli v sušičce. Ta spotřebovává další energii a velké množství elektrické energie.

Praní polštářů a přikrývek (návod)

Pokud perete lůžkoviny často, rozhodně byste neměli zanedbávat samotné ložní prádlo. Špinavé peřiny a polštáře v čerstvě vypraných povlacích vám nakonec nepomohou.

Podle odborníků proto platí obecné pravidlo prát polštáře a přikrývky pravidelně, nejlépe jednou až dvakrát ročně. Nejprve se ujistěte, že oba výrobky lze prát v pračce podle štítku. Pokud ano, mohou být problémem velmi velké přikrývky, protože se nemusí vejít do bubnu. Například při šířce 1,55 metru se to může stát kritickým.

Alternativně můžete příliš velké přikrývky vyčistit v čistírně, zajít do prádelny (tamní bubny mají obvykle větší kapacitu) nebo použít vlastní koupelnu.

Tip: Peřiny by se neměly příliš pomačkat, proto by se měly vždy čistit v čistírně. Ložní prádlo z hedvábí nebo zvířecích chlupů má naopak díky svým přírodním vláknům samočisticí efekt a vyžaduje méně péče. Pokud je vnější potah špinavý, doporučujeme jej rovněž odnést do čistírny.

Mohu matraci prát?

Kromě ložního prádla a lůžkovin existuje také matrace. Ta se pravděpodobně čistí nejméně, přestože na ní ležíte každý den. Praní matrace se zdá být na první pohled trochu složitější. Ideální je samozřejmě použít snímatelný potah, který snadno odstraní skvrny a pot v pračce. Pokud takový potah ještě nemáte, vyplatí se ho do budoucna pořídit.

Jak často bych měl potah na matraci prát?

Odborníci obecně doporučují prát potah matrace jednou ročně. Alergici by měli pro jistotu zvýšit frekvenci praní na jednou za tři až čtyři měsíce.

Nejlepší je řídit se pokyny výrobce týkajícími se teploty. Většinu potahů matrací lze prát na 60 stupňů. Některé potahy z mikrovlákna jsou však obzvláště odolné a lze je prát na 95 stupňů. Jiné, například potahy s textilním lemováním, snesou pouze horkou vodu o teplotě 40 stupňů. Obecně se pro praní doporučuje používat tekutý jemný prací prostředek.

You may also like

Leave a Comment