Mnoho rodin je před vánoční návštěvou příbuzných ve stresu. Hygienička vysvětluje, co a jak vlastně uklízet.
Do příjezdu příbuzných na Vánoce zbývají už jen dny. A aby vše vypadalo bez poskvrnky, budeme si do té doby čistit a leštit zuby jako blázni. Podle mikrobiologa však letos můžete prachovky nechat za sebou a zvolit klidnější přístup. Riziko, že se doma nakazíte bacily, je velmi nízké, říká mikrobiolog, takže úklid domu je hlavně o estetice.
S jednou výjimkou: husa hygieniky každé Vánoce opravdu trápí. Pokud totiž nejsou úložné plochy a kuchyňská prkénka po manipulaci se syrovým drůbežím masem a následně třeba i na nich nakrájenými okurkami řádně očištěny, hrozí riziko nákazy salmonelou nebo kampylobakterem.
Zásadní je tedy následující: prkénko a nůž by měly jít do myčky a povrch by měl být řádně vyčištěn. „Pokud chcete desinfekci provést, je nejlepším místem kuchyňská pracovní deska,“ říká. Nikde jinde v domě není třeba dezinfikovat, dokonce ani na toaletě pro zdravé lidi: „Klinické čistoty doma stejně nedosáhnete.
Jak se čistí okna?
Podle hygienika potřebujete k úklidu domácnosti tři různé čisticí prostředky: neutrální čisticí prostředek, kterým lze vyčistit vše, co není příliš špinavé; kyselý čisticí prostředek, například ocet, který odstraňuje vodní kámen a močové usazeniny; a alkalický čisticí prostředek, který odstraňuje nejodolnější mastné cákance v kuchyni. Pokud chcete, můžete použít čistič na okna, který lze použít i jako univerzální čistič pro ostatní místnosti.
Když už mluvíme o oknech, mnoho lidí velmi rozčilují šmouhy, které vznikají při mytí oken. Proto byste měli používat speciální čističe oken, které obsahují méně povrchově aktivních látek a více rozpouštědel. Podle odborníka byste do vody na mytí oken neměli přidávat trochu prostředku na mytí nádobí, protože obsahuje hodně povrchově aktivních látek, a proto snadněji zanechává šmouhy. Víte, jak na to.
Na čisticích prostředcích nechcete šetřit. Platí pravidlo: „Čím více peněz utratíte, tím více čisticích vlastností získáte,“ říká. V posledních letech jsou stále populárnější ekologické čisticí prostředky. Ty také plní svůj účel, říká odborník. Doporučuje však věnovat pozornost složení. Povrchově aktivní látky, které se v běžných čisticích prostředcích často získávají z ropy, se totiž někdy vyrábějí z palmového oleje, a proto nemusí být nutně šetrnější k životnímu prostředí, přísně vzato. Esenciální oleje, jako je pomerančový olej, který se často používá v ekologických výrobcích, jsou sice účinné, ale jsou silným alergenem.
Četné domácí prostředky
K dispozici jsou samozřejmě i domácí prostředky. Zde však odborný hygienik radí k opatrnosti: „Na sociálních sítích kolují tipy, které často nemají žádný chemický smysl. Jedním z takových příkladů je směs jedlé sody a citronu. Směs skutečně dobře pění. „Jejich účinky se však vzájemně vyvažují.“ A ani údajně přírodní produkty nemusí být nutně neškodné. Jistě, octem a citronem můžete vyčistit koupelnový kámen, „ale octovou esenci byste neměli vdechovat“. Na druhou stranu je jedlá soda „skvělým chemickým prostředkem“, protože dobře odstraňuje mastné cákance v kuchyni, „ale musíte být opatrní, abyste s ní nezničili povrchy“.
Důležité je také dávat pozor na čisticí prostředky. Pokud už zbytky čisticích prostředků a kuchyňské houbičky zapáchají, měly by se co nejdříve vyměnit, protože bakterie v nich už mají svůj malý vánoční večírek – a bakterie se při úklidu šíří všude. Celkově je však riziko nákazy v rodině nízké, přestože byly opakovaně provedeny studie o množství mikrobů na kobercích a dokonce i v mikrovlnné troubě. „Vždy je třeba pečlivě sledovat, kolik mikrobů je skutečně zjištěno – a kolik jich je třeba k tomu, abyste skutečně onemocněli,“ říká hygienička.
„Nenechte se tím přivést k šílenství,“ radí odbornice na úklid. A pokud máte pochybnosti, přesvědčte i rodinné příslušníky, že byt mikrobiologa je bez poskvrnky.“