Ručníky: 4 chyby, kterých se při praní vyvarujte

by Martin Černý

Ručníky jsou jednou z věcí, které používáme každý den. Zároveň jsou dokonalou živnou půdou pro bakterie, které se ve vlhké koupelně mohou nerušeně množit.

Každodenní osobní hygiena je důležitou součástí každodenního života. Zejména po pandemii koronaviru dává stále více lidí přednost častému a důkladnému mytí rukou. Pravidelně mýt by se však neměly jen ruce, ale také ručníky, kterými se utírají. Pokud máte ručníky v koupelně, vytváříte ideální podmínky pro množení a šíření virů a bakterií. Proto byste měli dodržovat několik pravidel; níže uvádíme nejčastější chyby, kterých je třeba se vyvarovat.

Ručníky: 4 chyby, kterých se při praní vyvarujte

Udržujte ručníky v hygienickém stavu: Vyvarujte se těchto 4 chyb

Abyste zabránili množení virů a bakterií na ručnících, měli byste mít na paměti několik věcí.

1. Sdílení ručníků s jinými lidmi

Ručníky se obvykle používají, když se z vašich rukou nebo jiných částí těla smyje nejhorší špína. Bohužel se mnoho lidí domnívá, že sdílení ručníků na ruce nebo do sprchy s jinými lidmi je neškodné.

Opak je však pravdou. Na ručníku totiž po jeho uschnutí zůstávají odumřelé kožní buňky, voda, nečistoty a tělesné sekrety. Pokud se o ručník dělíte s dalšími lidmi, tyto látky se volně přenášejí na ty, kteří tyto ručníky také používají. Pro spolubydlící, partnery nebo hosty byste proto měli používat jiné ručníky.

2. Ručníky na ruce a tělo se perou příliš zřídka.

Ručníky se často mění příliš zřídka. Jak bylo uvedeno výše, v ručnících se hromadí velké množství bakterií a v některých případech i virů díky zbytkům po sušení. To znamená, že ručníky se znečistí nejen tehdy, když je na látce viditelná špína, ale také po několika prvních použitích. Poznámka: Bakterie a bakterie se často šíří i jinými způsoby. Například fekální bakterie se šíří koupelnou a vašimi ručníky při každém spláchnutí toalety, pokud nezavřete víko toalety.

Vyměňujte proto ručníky často (alespoň jednou za tři dny nebo denně, pokud jste nemocní) a perte je při teplotě alespoň 60 stupňů.

3. Jeden ručník na různé části těla

Vždy používejte samostatný ručník pro různé části těla: ruce, obličej a trup. Zabráníte tak tomu, aby se nečistoty a sekrety z vašeho těla dostaly na ručník na čistých rukou nebo čerstvě umytém obličeji.

4. Nesprávné sušení ručníků

Pokud ručník používáte ke sprchování nebo mytí obličeje a rukou, můžete ho v koupelně bez problémů skladovat dva až tři dny. Ujistěte se však, že je zcela vysušíte, aby se na nich nevytvořila plíseň nebo houba. Proto ručníky sušte buď nad radiátorem, nebo nad ohřívačem ručníků a teprve poté je uložte do koupelnové skříňky.

Ručníky: 4 chyby, kterých se při praní vyvarujte

Ručníky, které nepoužíváte, byste měli chránit před vlhkostí a případně je neskladovat v koupelně, aby se v textiliích nehromadila vlhkost, netvořily se nepříjemné pachy a nemnožily se mikroorganismy.

You may also like

Leave a Comment