Vaše myčka nádobí se stará o vaše nádobí – proto se o ni musíte starat i vy. Nepotřebujete k tomu však drahé čisticí prostředky – stačí tři levné domácí prostředky.
Než vaše myčka nádobí odmítne dělat svou práci a nádobí bude čisté jen napůl, je třeba ji řádně vyčistit. Mycí prostředky však mohou být drahé a chemikálie mohou být škodlivé pro životní prostředí. Pomocí tří jednoduchých domácích prostředků můžete myčku účinně vyčistit.
Koneckonců jen s čistou myčkou se vyhnete nejen špinavému nádobí, ale také nepříjemnému zápachu, který mohou způsobovat zbytky jídla nebo bakterie.
S čistou myčkou navíc ušetříte za energii, protože při bezchybném chodu spotřebuje méně energie. Kromě toho bude myčka vděčná za pravidelné čištění, protože zůstane funkční po delší dobu. Doporučuje se čistit jej ne častěji než tři měsíce.
Klasický domácí prostředek: ocet
Ocet je oblíbeným univerzálním prostředkem na čištění domácích předmětů. Octová esence dokáže odstranit nejen vodní kámen, ale také bakterie.
Stačí vzít kbelík s vodou a přidat do něj dva šálky octové esence. Nyní můžete tekutinu použít k důkladnému vytření vnitřku přístroje.
Dbejte na to, abyste se vyhnuli gumovým těsněním. Směs octa a vody je také ideální pro namáčení oplachovačů nebo sítek.
Kyselina citronová
Na rozdíl od varných konvic nebo kávovarů není tak snadné odstraňovat vodní kámen z myček nádobí. Chcete-li se přesto zbavit zbytků, rozpusťte v nádobě práškovou kyselinu citronovou podle návodu na obalu.
Roztok nyní můžete použít k vyčištění vnitřku myčky a tato směs prospěje i gumovým těsněním. Pro dokonalé vyčištění přidejte do vnitřku myčky až 10 polévkových lžic kyseliny citronové.
Nyní spusťte mycí cyklus myčky, ale ujistěte se, že v myčce není žádné nádobí a že teplota není nastavena příliš vysoko. Pokud se kyselina citronová během mycího cyklu příliš zahřeje, může se vytvořit plak.
Kombinace jedlé sody a kyseliny citronové
Pokud se v myčce objeví nepříjemný zápach, na vině jsou obvykle plísně nebo bakterie. Zbavit se jich pomůže trik s domácí směsí: kyselinou citronovou a jedlou sodou.
Nejprve dejte tři polévkové lžíce kyseliny citronové do přihrádky na prášek v myčce a zavřete víko. Poté dovnitř myčky nasypte asi čtyři až pět polévkových lžic hydrogenuhličitanu sodného. Spusťte krátký cyklus oplachování při střední teplotě a myčka bude opět hygienicky čistá.
Nevyruší se však účinky kyseliny citronové a jedlé sody navzájem? V zásadě je to pravda. V tomto případě však udržuje myčku v chodu: jedlá soda v myčce vyčistí vnitřní povrch ještě před otevřením víka přihrádky na prášek.