Měli byste vyhodit černé plastové kuchyňské náčiní?

by Martin Černý

Nejnovější studie ukazují, že obsahují toxické chemické látky, ale je třeba vědět, jak fungují a kdy mohou být zdraví škodlivé.

V poslední době se v médiích objevují různé titulky a zprávy, které nabádají lidi, aby se zbavili všech černých plastových předmětů, které mají doma, a varují je, že mohou obsahovat toxické chemické látky. Důvodem těchto zpráv byla studie zveřejněná v říjnu loňského roku v časopise Chemosphere. Studie vysvětlovala, že některé z těchto předmětů, jako jsou špachtle, tácky nebo dokonce dětské hračky, mohou obsahovat látky známé jako zpomalovače hoření.

Zjistit, zda představují zdravotní riziko, je však složitější otázka. Jiné předchozí studie ukázaly, že tyto zpomalovače hoření se mohou z plastů vyluhovat, zejména při zahřívání. Ačkoli vystavení vysokým koncentracím těchto chemických látek bylo spojeno se závažnými zdravotními účinky, není jasné, do jaké míry může konkrétní předmět pro domácnost toto riziko zvyšovat.

Proč jsou tedy tyto látky ve špachtlích?

Výrobci těchto výrobků začali v 70. letech 20. století přidávat zpomalovače hoření do výrobků, jako jsou televizory a počítače, aby zpomalili šíření požáru. Společnosti je však musely postupně vyřadit, protože některé studie v posledních dvou desetiletích ukázaly, že jsou toxické a při vysokém vystavení mohou být pro zvířata a lidi karcinogenní. Některé z těchto chemických látek se však znovu objevily v plastových předmětech pro domácnost vyrobených z recyklovaného elektronického odpadu, protože předpisy omezující používání některých zpomalovačů hoření se na tyto recyklované materiály nevztahovaly.

Skutečnost, že se zakázané chemické látky znovu objevily v předmětech pro domácnost, ukazuje, že „nás mohou ovlivnit podruhé, pokud si nedáme pozor“, varuje Joseph Allen, profesor environmentálního zdraví na Harvardově univerzitě, který studoval zdravotní rizika zpomalovačů hoření. retardantů.

Lidé možná nevědí, které černé plastové předměty mohou obsahovat zpomalovače hoření, ale v nové studii vědci zjistili, že tyto chemické látky byly přítomny v 17 z více než 200 analyzovaných předmětů pro domácnost. U některých z těchto výrobků bylo zjištěno, že obsahují dekaBDE, rakovinotvorný zpomalovač hoření, který americká Agentura pro ochranu životního prostředí zakázala v roce 2021 na základě studií prokazujících jeho nebezpečnost pro lidské zdraví. Evropská unie začala zakazovat bromované zpomalovače hoření v roce 2004 a v roce 2008 omezení rozšířila. Problémem je, že tyto toxiny se znovu objevily v procesu recyklace plastů.

Jaká jsou zdravotní rizika?

Několik studií na zvířatech a lidech spojuje expozici zpomalovačům hoření s vyšším rizikem vzniku rakoviny, endokrinních poruch a účinků na reprodukční zdraví a vývoj nervového systému.

Studie zveřejněná na začátku tohoto roku zjistila, že u těhotných žen vystavených působení těchto chemických látek v důsledku jejich používání v elektronice, textilu a stavebních materiálech existuje vyšší riziko předčasného porodu. Jiné studie ukázaly, že děti žen vystavených vysokým dávkám zpomalovačů hoření během těhotenství mají v pozdějším věku vyšší pravděpodobnost, že budou trpět poruchami nervového vývoje.

Některé z těchto chemických látek, jako jsou polybromované difenylethery (PBDE), které se používají jako zpomalovače hoření při výrobě elektrických a elektronických součástek, při výrobě stavebních materiálů a při zpracování nehořlavých textilií, byly rovněž spojeny s vyšším rizikem onemocnění štítné žlázy. Přesné mechanismy těchto účinků nejsou jasné. Podle jedné z teorií je struktura těchto chemických látek natolik podobná struktuře hormonů štítné žlázy, že mohou způsobovat její poruchy.

„Onemocnění štítné žlázy je v americké populaci stále častější a nikdo přesně neví, co je způsobuje,“ říká Heather Stapletonová, environmentální chemička z Dukeovy univerzity. „Předpokládá se však, že klíčovou roli v tomto nárůstu může hrát expozice životnímu prostředí.“

Vědci však musí zodpovědět řadu otázek, například jaká úroveň expozice způsobuje nejzávažnější zdravotní účinky a jak velké může být riziko.

You may also like

Leave a Comment