Nikdy nedávejte tyto nádoby do mikrovlnné trouby, je to obrovská chyba, ale málokdo to ví.

by Martin Černý

Nádoby, které by se nikdy neměly dávat do mikrovlnné trouby: je velmi důležité nedělat tuto chybu.

Mikrovlnná trouba se v posledních letech stala nepostradatelným spotřebičem v kuchyních po celém světě. Její schopnost ohřát jídlo a nápoje během několika minut způsobila revoluci ve vaření. Nedávný výzkum však vyvolal vážné obavy ohledně používání plastových nádob v mikrovlnné troubě a odhalil zdravotní rizika, na která mnozí z nás ani nepomysleli.

Studie provedená Nebrasko-Lincolnskou univerzitou zjistila, že používání plastových nádob na potraviny může vést k uvolňování mikro- a nanoplastů– částic tak malých, že jsou pouhým okem neviditelné, ale potenciálně nebezpečné pro zdraví.

Co nedávat do mikrovlnné trouby a proč

Vědci zjistili, že ohřívání potravin v plastových nádobách může uvolňovat stratosférické množství plastových částic. V některých případech se z plastových nádob na dětskou stravu uvolnilo více než 2 miliardy nanoplastů a 4 miliony mikroplastů na centimetr čtvereční. Tato alarmující čísla naznačují, že ve snaze usnadnit si život ohříváním jídla můžeme do svého těla neúmyslně vnášet toxické látky.

Mikroplasty jsou plastové částice o velikosti menší než 5 milimetrů a nanoplasty jsou ještě menší, mají průměr menší než 1 milimetr. Tyto částice se mohou dostat do našeho těla prostřednictvím potravin a nápojů a po vstupu do těla mohou způsobit řadu zdravotních problémů, včetně poškození buněk a zánětů.

Studie byla provedena na dvou typech plastových nádob schválených americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Výzkumníci prováděli pokusy s deionizovanou vodou a 3% kyselinou octovou, která se nachází v mnoha běžných potravinách, jako jsou mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Po tříminutovém zahřívání těchto kapalin v mikrovlnné troubě o výkonu 1 000 W analyzovali roztoky na přítomnost mikro- a nanoplastů.

Nejdůležitější částí studie byl vliv těchto plastových částic na embryonální buňky ledvin. Vědci navíc upozornili, že plastové částice mohou s buňkami složitě interagovat a způsobovat oxidační stres a záněty. Tyto procesy mohou přispívat k řadě zdravotních problémů, včetně onemocnění ledvin, poruch imunitního systému a případně i karcinogenních účinků.

Nikdy nedávejte tyto nádoby do mikrovlnné trouby, je to obrovská chyba, ale málokdo to ví.

Co dělat, abyste snížili své riziko

Ve světle těchto zjištění je zásadní osvojit si bezpečnější metody vaření a ohřívání potravin. Zde je několik účinných strategií: Zcela se vyhněte používání plastových nádob v mikrovlnné troubě. Volte alternativní materiály, jako je sklo nebo keramika, které výrazně snižují riziko vystavení mikro- a nanoplastům.

Věnujte pozornost etiketám na potravinách a vybírejte nádoby označené jako „bezpečné pro mikrovlnné trouby“. Omezte používání mikrovlnné trouby obecně a upřednostňujte tradičnější způsoby vaření, jako je pečení nebo vaření na sporáku.

Dodržováním těchto pravidel nejen zlepšíme kvalitu našich potravin, ale také přispějeme ke zdravější a udržitelnější stravě tím, že snížíme expozici škodlivým látkám, jako jsou mikro- a nanoplasty.

You may also like

Leave a Comment