Snadná jídla po obědech a večeřích: tipy odborníka na výživu

by Martin Černý

Tipy odbornice na výživu Jessicy Falcone na jednoduchá, zdravá a snadná jídla po těžkých obědech a večeřích během vánočních svátků.

Během dlouhých maratonů u svátečního stolu je normální přemýšlet, co uvařit lehkého po obědech a večeřích. Když skončí dny bohatých a vydatných hostin, je potřeba najít v jídelníčku trochu lehkosti a odolat chutím na sladkosti a zejména kalorické potraviny, jako jsou panettone, nugát, kandované ovoce a různé sladkosti, které se ještě povalují po domě. Co ale dělat v hodinách po svátečním obžerství? Požádali jsme Jessicy Falcone, nutriční bioložku, o radu, co si připravit, abyste se po obědech a večeřích mohli lehce najíst.

Nejčastější chyby po těžkém obědě nebo večeři

„Velmi často po vydatném jídle hrozí zapojení kompenzačních mechanismů, jako je úplné vyhladovění nebo omezení jídla, konzumace pouze zeleniny, třeba v malém množství,“ vysvětluje nutriční specialistka Jessica Falcone. V jiných případech se objevuje tendence k nadměrnému cvičení. Obojí chování může být kontraproduktivní. Cvičení bezprostředně po velkém jídle se nedoporučuje, ale lehká aktivita může být prospěšná. Během svátků mohou lehké procházky stimulovat pohyblivost střev, zlepšit tranzit potravy a snížit těžkost. I dvacetiminutová procházka může pomoci trávení a celkovému zdraví. Po těžkých jídlech byste se také měli postupně vracet ke svému stravovacímu rytmu konzumací rostlinných potravin a vyvážením živin a vyhnout se úplnému hladovění.“

Proč je důležité jíst den po velkém jídle lehké jídlo?

„Den po těžkém jídle je důležité dodržovat zdravé stravovací návyky,“ vysvětluje odbornice na výživu Jessica Falcone. „To zahrnuje vyvážení základních živin a udržení rovnováhy, která umožňuje tělu dodržovat jeho obvyklý rytmus, čímž se zabrání škodlivým metabolickým změnám po fyzické i psychické stránce.“ Důležitou roli hraje také hydratace. Pití vody je nezbytné po celý den. Během slavnostních hostin máme často tendenci konzumovat pouze alkohol, takže udržování dobré úrovně hydratace pitím vody pomáhá metabolismu a zabraňuje stavu dehydratace.“

Nejlepší potraviny pro očistu organismu

Nezbytností při přemýšlení o tom, co si připravit na den po obědech a večeřích, je sezónní zelenina a ovoce. „V tomto ročním období jsou špenát, mangold, kapusta, brokolice, jablka, hrušky, pomeranče, mandarinky a mnoho dalších druhů bohaté na antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a podporují játra v procesu detoxikace. Vyživují také bakteriální flóru, podporují střevní tranzit a udržují střevní rovnováhu. Zelenina také obsahuje fytonutrienty, které snižují záněty a zlepšují funkci imunitního systému.

Lehká a výživná jídla k snídani, obědu a večeři

Abyste zmírnili účinky těžkých jídel, jaká lehká jídla byste si měli připravovat po obědech a večeřích? „Ke snídani můžete zvolit jogurt se sušeným ovocem a celozrnné obiloviny bohaté na vlákninu. Jako svačinu si dejte čerstvé nebo sušené ovoce, například ořechy, lískové oříšky a mandle. K obědu a večeři se doporučuje sezónní zelenina, vařená i syrová, obiloviny, jako je rýže, špalda, ječmen, a celozrnné těstoviny nebo chléb. K nim pak můžete přidat libové bílkoviny, jako je bílé maso, ryby nebo luštěniny, a vše ochutit olivovým olejem,“ říká odbornice na výživu Jessica Falcone.

„Když přemýšlíte o tom, co si připravit k rychlému jídlu po obědě a velké večeři, je důležité si uvědomit, že neexistují potraviny, kterým byste se měli zcela vyhýbat, ale je užitečné snížit příjem potravin s vysokým obsahem kalorií a nízkým obsahem živin, jako jsou antioxidanty, vitaminy a vláknina, u kterých hrozí riziko únavy organismu a zpomalení trávení.“

You may also like

Leave a Comment