Neustálá chuť na kávu může znamenat, že máte nedostatek důležitých minerálů.

by Martin Černý

Káva v přiměřeném množství, 3-4 šálky denně, dodává energii a pohodu. I když nám její chuť a vůně velmi chutná, konzumujme ji ve správných dávkách. Nadměrné množství kávy je nejen škodlivé, ale často je spojeno s určitými nedostatky.

Pití kávy nám dodává energii, zlepšuje náladu a jednoduše nás činí šťastnými. Ne vždy je to však chuť šálku kávy, která nás nutí pít více. Neustálá chuť na kávu může být budíčkem nejen pro nedostatek živin, ale také pro chronickou únavu.

Káva ráno, v poledne a odpoledne – tato dávka kofeinu je ve většině případů bezpečná. Někteří lidé však pociťují nutkání sáhnout po dalším šálku. Neznamená to vždy lásku ke kávě, ale může to ukazovat na řadu nedostatků ve výživě. Někdy je touha po šálku kávy také důsledkem nezdravého životního stylu.

Když nemáte dostatek spánku

Když se cítíte unavení, sáhnete po kávě. Tento mechanismus je znám již dlouho, ale naše tělo nám může vysílat různé signály o nedostatku kofeinu. Někdy je to třes rukou, jindy chuť na šálek té malé černé, kterou je těžké potlačit.

Dospělý člověk by měl spát 7-9 hodin denně v závislosti na svých potřebách a intenzitě života. Výzkumy přitom ukazují, že:

  1. Za prvé, spíme příliš málo,
  2. a zadruhé, kvalita našeho spánku je mnohem horší.

Únava vede ke snížení výkonnosti a vyčerpání.

Káva a nedostatek hořčíku

Většina z nás se domnívá, že káva vyplavuje z těla hořčík. Kofein na něj sice určitý vliv má, ale není tak významný. Nedostatek hořčíku většinou nesouvisí s konzumací kávy, zejména v umírněné míře, ale se stravou chudou na tuto živinu.

Pokud však trpíte nedostatkem tohoto prvku, můžete pociťovat větší chuť vypít malý šálek černé kávy. Ta ho tělu dodává v malém množství, ale je především prostředkem proti únavě, kterou se nedostatek hořčíku projevuje.

Nedostatečné množství železa

Železo podporuje fungování nejen oběhového, ale i nervového systému. Když máme dostatek železa, máme energii do života, nechybí nám síla a necítíme se rychle unavení.

Při nedostatku železa však nastupuje apatie, únava a vyčerpání. Řešením problému se může zdát další šálek kávy, přitom to, co ve skutečnosti potřebujete, není kofein, ale kvalitní doplněk stravy se železem.

Neustálá chuť na kávu může znamenat, že máte nedostatek důležitých minerálů.

Nedostatek vitaminů skupiny B a koenzymu Q10

Nedostatek vitaminů skupiny B může být příčinou těžko zvladatelného nutkání pít kávu. Ve většině případů je naše tělo není schopno ukládat do zásoby, takže je třeba je přijímat pravidelně a v dostatečném množství.

Při stravě chudé na živiny se snadno objeví jejich nedostatek, a tím dojde k narušení nervového systému. Lidé, kteří intenzivně cvičí nebo trénují, mohou mít také nedostatek koenzymu Q10, který je v našem těle přirozeně přítomen. Jeho dostatečné množství si můžeme zajistit konzumací:

  1. ryb
  2. brokolice
  3. oleje
  4. špenát
  5. celozrnné výrobky

Doplňky stravy místo kofeinu

Zvýšená chuť na kávu obvykle není jediným příznakem nedostatku výše uvedených složek. V případě hořčíku nás často provázejí svalové křeče a poruchy nervového systému. V případě železa může jeho nedostatek vést k anémii a v případě koenzymu Q10 ke ztrátě pružnosti pokožky.

Pokud nepřijímáte správné množství těchto složek, potřebujete kvalitní doplněk stravy, ne další šálek kávy. Kofein sice povzbuzuje, ale je návykový, proto se mu ne nadarmo říká stimulant. Pokud chcete zůstat zdraví, neměli byste pít příliš mnoho kávy a rozhodně to není lék na nedostatek živin.

Jak proti nedostatku bojujete?

Nedostatky způsobené špatnou stravou vyžadují změny. Vybírejte si potraviny, které jsou bohaté na složky, jichž máte nedostatek. Pokud je nedostatek závažný, vyplatí se podpořit se doplňky stravy, ale mělo by se tak dít pod dohledem lékaře.

Ten může před zahájením léčby předepsat testy na zjištění hladiny různých živin. To usnadní výběr správné dávky doplňků stravy. V případě nedostatku spánku však nezbývá jiná možnost než účinně odpočívat.

You may also like

Leave a Comment