Proč je káva z vašeho kávovaru slabá? Zde jsou příčiny

by Martin Černý

Koupili jste si drahý kávovar a váš nápoj nechutná tak dobře, jak byste si přáli? Jedná se o častý problém, který může mít nečekané příčiny. Zjistěte, co děláte špatně.

Dokonalý šálek kávy je základem dobrého rána. Ale bohužel ani ten nejdražší kávovar nám nezaručí dokonalý nápoj, pokud děláme elementární chyby. Podívejme se, co může zničit chuť naší malé černé kávy.

Záleží na mletí

Koupě mleté kávy je prvním krokem ke zklamání. Proč? Protože čerstvě namletá zrna mají mnohem více chuti (která se vytratí již po několika minutách, pokud z nich kávu nepřipravíme). Dobrý mlýnek na kávu není rozmar baristy, ale nutnost. Důležitá je také hrubost mletí. A velmi důležitá je také čerstvost zrn. Nejlepší chuť si káva uchovává pouze tři měsíce po upražení. Zvětralá zrna vám nikdy nedají intenzivní chuť, i když jich nasypete více.

Vyplatí se utratit za kávu trochu více – rozdíl v chuti bude obrovský. Dobrá zrna jsou rovnoměrně upražená a lesklá. „Luxusní balení nic neznamená – důležité je datum pražení a kvalita zrn.

Vyplatí se také utratit za pořádný elektrický mlýnek na kávu. Levné mlýnky často melou zrna nerovnoměrně, což ovlivňuje kvalitu nápoje. Dobrý mlýnek vám také umožní experimentovat s hrubostí mletí, abyste našli tu správnou chuť.

Tvrdá voda

Kvalita vody z vodovodu může mít velký vliv na chuť vaší kávy. Příliš tvrdá voda (např. voda s vysokým obsahem minerálů) nejenže rychleji ucpává kávovar, ale také způsobuje, že káva ztrácí svou jemnou chuť. Pokud máte tvrdou vodu, vyplatí se pořídit si filtrační konvici. A to nás přirozeně přivádí k další otázce……

Vodní kámen – tichý zabiják chuti kávy

Vodní kámen je postrachem kávovarů. Nejenže kazí chuť kávy, ale může také poškodit kávovar. Pravidelné odstraňování vodního kamene je nezbytné – stačí jednou za několik měsíců, v závislosti na tvrdosti vody. Můžete použít speciální přípravky nebo domácí metodu s octem – hlavní je provádět ji systematicky.

Srdce kávovaru potřebuje péči

Spařovací jednotka je srdcem kávovaru a její zanedbání je cestou ke špatné kávě. Pravidelné čištění je nezbytné. Zbytky kávy a usazeniny mohou zničit chuť každého nápoje. Některé kávovary vám čištění připomenou samy, jiné vyžadují naši iniciativu.

Kdy mám zavolat servisní službu?

Pokud se o svůj kávovar pravidelně staráte a káva je stále slabá, dejte si pozor na několik varovných signálů:

  • Čerpadlo by mělo pracovat stabilně – pokud místo tichého šumění slyšíte hlasité chrastění nebo pokud čerpadlo pracuje přerušovaně, může být vadné.
  • Pokud káva vytéká velmi pomalu nebo spíše kape, než aby tekla nepřetržitě, je to znamení, že je tlak příliš nízký.
  • Pokud kávovar během přípravy kávy vydává hlasitý kovový zvuk, může se jednat o problém se spařovací jednotkou.
  • Pokud voda vytéká zespodu kávovaru nebo z jiných míst než z výlevky, okamžitě kávovar vypněte.

You may also like

Leave a Comment