Se začátkem roku diskutujeme o předsevzetích s velkým nadšením . Jedním z nejčastějších předsevzetí je lépe o sebe pečovat. Chůze je jednou z nejjednodušších, nejlevnějších a nejefektivnějších forem fyzické aktivity pro zlepšení vašeho zdraví.
Tělo potřebuje pravidelný pohyb. Pokud sportujete, samozřejmě cvičíte. Sport je však již otázkou tréninku a osobní chuti.
Je prokázáno, že každodenní, pravidelná chůze je zdraví prospěšná, zejména kardiovaskulárnímu zdraví, včetně .
Každodenní chůze je velmi prospěšná pro kardiovaskulární zdraví.
Kolik chůze by se mělo provádět?
WHO (World Health Organization) doporučuje 150 až 300 minut týdně. To jsou asi tři hodiny týdně pro dospělé a asi hodina denně středně intenzivního cvičení pro děti. Takto můžete dosáhnout vynikající fyzické kondice a kardiovaskulárního zdraví.
Na druhou stranu lze pohybovou aktivitu začlenit do sportu. V současné době existují iniciativy, které kombinují silová a pohybová cvičení, která nejen udržují svalový tonus, ale také zlepšují metabolismus, svalovou a dokonce i duševní výkonnost.
1 ledna, jak začít?
Stejně jako u každého jiného tělesného cvičení i u chůze existuje řada doporučení, která je třeba brát v úvahu, aby nedošlo k opačným zdravotním účinkům, než jakých chceme dosáhnout.
Člověk by neměl cvičit mimo své tréninky. Pokud nejste trénovaní, měli byste postupně začínat s cvičením nízké intenzity a postupně přecházet k intenzivnějším cvikům.
Není vhodné začít běhat nebo cvičit bez sebemenšího tréninku. Ale chůze – tu zvládne postupně každý a je určitě nejvhodnější.
Nejlepší na chůzi je, že je zdarma a dostupná pro každého.
Na druhou stranu chůze do kopce především samozřejmě znamená vyšší metabolickou zátěž, a tedy i vyšší intenzitu tréninku než chůze po rovině, chůze z kopce je sice jednodušší, ale je horší pro klouby, zejména pro koleno, které hůře snáší zátěž při sestupu.