Máte doma akrylátovou vanu? Musíte si uvědomit, jak ji správně čistit, aby zůstala dlouho lesklá a odolná. Odvápnit nebo vydrhnout akrylátovou vanu není těžké. Přečtěte si, jak vyčistit akrylátovou vanu tím nejlepším možným způsobem.
Špinavá vana – co dělat?
Akrylátovou vanu není těžké vyčistit – pokud jste ovšem předtím nepoškrábali povrch vany! Pokud se totiž na povrchu objeví i malé škrábance, dojde k takzvanému mikro-poškození vany – a právě tudy proniká špína nejrychleji. Jak vyčistit vanu, aby ochranná vrstva zůstala neporušená?
- Vanu důkladně opláchněte, abyste odstranili nečistoty (vlasy, písek, zbytky kosmetiky).
- Naneste na vanu osvědčený čisticí prostředek na akrylát.
- Čistič rozetřete měkkou houbou nebo utěrkou z mikrovlákna. Vyčistěte vanu a důkladně ji opláchněte tekoucí vodou.
Pokud se chystáte čisticí prostředek použít poprvé, nezapomeňte jej vyzkoušet na nenápadném místě vany. Při čištění vždy používejte ochranné rukavice a ujistěte se, že je místnost dobře větraná!
Jak vybělit vanu?
Někdy se na vaně objeví hnědožluté skvrny – je to důsledek přetečení vody železem. Jak vyčistit akrylátovou vanu, pokud změnila barvu? Pomoci může kyselina citronová!
- Rozpusťte kyselinu citronovou ve vodě – koupíte ji v každém obchodě s potravinami.
- Přípravek naneste na znečištěnou skvrnu pomocí utěrky z mikrovlákna a jemně jej vetřete.
- Pastu nechte působit asi 15 minut a poté vanu opláchněte. Vaše špinavá vana rychle získá svůj původní lesk!
Vyplňování dutin v akrylátové vaně
K poškození vany dochází v důsledku příliš abrazivního čištění – vytváří se zvláštní škrábance, v nichž se hromadí nečistoty a způsobují změnu barvy. K poškození akrylátu však nedochází pouze v důsledku nesprávného čištění, ale také vlivem vysokých teplot. Existuje nějaký způsob, jak vady zamaskovat? No, i na to existuje účinný prostředek! Povrch můžete opravit tekutým akrylem!
- Zakupte si osvědčenou sadu na opravu akrylátu.
- Znečištěný povrch důkladně vysušte a očistěte.
- Tekutým akrylem přejeďte povrch vany – samozřejmě podle návodu na obalu.
- Po zaschnutí akrylu místo důkladně přebruste smirkovým papírem, aby se povrch vyrovnal.
- Povrch vyleštěte leštící pastou, která je součástí sady.
Čištění akrylátové vany – důležitá pravidla
Již víte, jak vanu vybělit. Čím ale akrylátovou vanu vyčistit, pokud výše uvedené metody nepomáhají? Nejlepší je to udělat co nejšetrnějšími prostředky – mohou to být alkalické čisticí prostředky, například jednoduchý oplachovač. Nezapomeňte, že vodní kámen z akrylátu lze také snadno odstranit – ocet nebo speciální prostředky na odstraňování vodního kamene si s tím poradí. Nepoužívejte abrazivní prostředky, drátěnky nebo leštidla! Většina z nich obsahuje křídu, která povrch poškrábe – zmatní a poškrábe povrch a ve škrábancích se časem objeví nečistoty.
Nepoužívejte také ostré houbičky – otupují akrylový povlak. Před použitím si nezapomeňte přečíst složení každého výrobku – vyhněte se těm, které obsahují čpavek, alkohol nebo aceton!
Jak vyčistit akrylátovou vanu – nezapomeňte!
- Po každé koupeli vanu otřete hadříkem namočeným v tekutém mýdle nebo prostředku na mytí nádobí a poté ji opláchněte. K tomuto účelu můžete použít také vlhčené koupelnové ubrousky.
- Zásobte se speciálními čisticími prostředky na akrylátové povrchy, zejména pokud nechcete vanu čistit každý den. Může se jednat o gel, který nalijete na akrylátový povrch a po několika minutách opláchnete. Takový přípravek odstraní nejen nečistoty, ale zbaví vás i vodního kamene!
- Účinným a levným způsobem je mytí vany teplou vodou s přídavkem octa nebo citronové šťávy. Skvrny a nečistoty lze odstranit také běžnou zubní pastou! Neměla by však obsahovat granule. Při čištění nezapomeňte nosit ochranné rukavice a používat měkké hadříky!
Akrylát je plast, takže není tepelně odolný materiál. Proto v koupelně nekuřte a buďte opatrní s vyhřívanými předměty (žehlička na vlasy, kulma). Pokud zůstanou na akrylovém povrchu, mohou ho trvale zdeformovat!
Do akrylátové vany nelijte různé chemikálie, zejména při renovaci! Takové chemikálie mohou vanu poškodit, znehodnotit a zdeformovat. Pokud do ní spadnou ostré nebo tvrdé předměty, může se akrylát poškrábat! Drápy zvířat mohou na povrchu zanechat i nesmazatelné škrábance, proto při koupání domácích mazlíčků nezapomeňte používat speciální gumové podložky, které zabrání poškrábání.