Nepotřebujete žádné chemikálie. Těsnění sprchového koutu lze vyčistit jednoduchými domácími prostředky. Zde si přečtěte, díky čemu budou zářivě čistá.
Už se vám někdy stalo, že jste při sprchování vytopili koupelnu? Sprchová těsnění jsou navržena tak, aby k tomu nedocházelo. Udržují vodu ve sprchovém koutu a ušetří vás brodění kalužemi.
Nezáleží však na tom, jak kvalitní těsnění jsou: Je třeba je pravidelně čistit, aby vypadala čistě a především aby se na nich nehromadily bakterie. Jsme si jisti, že většina z vás tyto nevzhledné skvrny zná.
Proto vám prozradíme, které (domácí) prostředky vám pomohou, aby se špinavá těsnění sprchového koutu stala minulostí.
Proč je třeba těsnění sprchy čistit?
Na těsnění sprchového koutu se při čištění sprchového koutu často zapomíná. Existuje však několik důležitých důvodů, proč je třeba je pravidelně čistit:
- Aby se zabránilo usazování vodního kamene. Usazeniny vodního kamene nejenže vypadají nevábně, ale také způsobují nepříjemnosti při jejich odstraňování.
- Čištění zabraňuje vzniku plísní v koupelně. Plísně jsou nezdravé a mohou se prostřednictvím spor rozšířit do spár nebo na stěnu sprchového koutu.
- Na těsnění se hromadí zbytky mýdla a nečistoty. Zcela nehygienické! Zbytky také vedou ke vzniku skvrn na skle a těsnění.
- Z dlouhodobého hlediska se tak vyhnete odbarvení těsnění sprchového koutu. Čirá guma nebo silikon vypadají atraktivněji než nažloutlé zabarvení.
- Pravidelné čištění zabrání vzniku nepříjemných pachů.
Předcházení znečištění těsnění
Určitě je lepší než důkladné čištění, pokud ho nemusíte provádět tak často. Prováděním preventivní údržby se této nepříjemné činnosti na dlouhou dobu vyhnete.
- Udržujte materiál v suchu. Po sprchování otřete obklady a sklo kabiny stěrkou a vysušte spáry a těsnění.
- Důkladně větrejte! Umožníte tak únik vlhkosti. Nejlepší je také nechat okno v koupelně přes den stažené.
- Otevřete dveře sprchového koutu. Vlhký vzduch tak může lépe unikat, povrchy se vysuší a zabrání se vzniku plísní.
- Dbejte na teplotu v koupelně. Ideální je mírná pokojová teplota 22 až 23 °C.
Čištění těsnění sprchového koutu: Domácí opravné prostředky
Materiál, ze kterého je vyrobeno těsnění sprchového koutu, je citlivý na silné čisticí prostředky. Abyste ho příliš neošetřili a nezpůsobili jeho křehnutí, měli byste při čištění používat šetrné domácí prostředky.
Nezapomeňte si i při použití těchto „neškodných“ prostředků nasadit ochranné rukavice! Ochráníte tak svou pokožku před podrážděním.
Jedlá soda
Klasický domácí prostředek, který se hodí téměř na jakékoli čištění – dokonce i ve sprše.
- Smíchejte prášek s trochou vody a vytvořte hustou pastu.
- Směs naneste na těsnění ve sprše a nechte ji chvíli působit.
- K rozetření přípravku můžete použít zubní kartáček. Poté důkladně opláchněte. Poté utřete těsnicí prostředek do sucha.
Tip: je známo, že podobným způsobem funguje i jedlá soda. A spolehlivě čistí i úzce příbuzná prací soda.
Ocet
Ocet je považován za skutečný zázračný lék, ale nikdy by se neměl používat na gumu v neředěné formě. Tekutina materiál silně koroduje, což znamená, že jej možná bude nutné vyměnit.
- Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:3 (to znamená více vody než octa).
- Do roztoku namočte houbičku a otírejte těsnění, dokud skvrny nezmizí.
- Poté je opláchněte a otřete čistým hadříkem.
Citronová šťáva
Tento prostředek je zaručeně ekologický a navíc příjemně voní. Platí zde stejná pravidla jako u octa: Nepoužívejte neředěnou šťávu na povrchy! Sprchový kout bude čistý i v případě, že použijete zředěný roztok.
Mimochodem, kyselina citronová je vhodná i na čištění skla ve sprchovém koutu. A zrcadlo v koupelně se bude v mžiku lesknout.
Zubní pasta
Tento domácí prostředek pravděpodobně máte doma. Pasta bezpečně odstraňuje skvrny a zabraňuje nepříjemnému zápachu ve sprchovém koutě.
- Vezměte si zubní kartáček a naneste pastu na těsnění.
- Důkladně rozetřete a poté opláchněte čistou vodou.
- Poté nezapomeňte sprchový kout vytřít do sucha.
Citronový kámen
Není to zrovna domácí prostředek, ale je velmi účinný! Citronový kámen neboli melasa je oblíbený univerzální čisticí prostředek. Lze jej zakoupit v mnoha drogeriích nebo online.
- Citronový kámen naneste pomocí houbičky.
- Nyní čisticí prostředek opatrně rozetřete po znečištěném těsnění sprchového koutu.
- Nakonec těsnění důkladně opláchněte a otřete do sucha.
Chemické čisticí prostředky
Máte potíže s domácími čisticími prostředky do koupelny? Pak je pravděpodobně čas použít silnější zbraň. Nepoužívejte však silné čisticí prostředky příliš často. V nejhorším případě mohou poškodit těsnění sprchového koutu natolik, že jej bude nutné vyměnit.
Důležité: vždy používejte ochranné rukavice a ochranu očí a dýchacích cest. Nejlepší je také otevřít okna.
Peroxid vodíku
Peroxid vodíku je nejšetrnější z našich tipů na chemické čističe. Naneste jej na hadřík, ošetřete znečištěná místa a důkladně opláchněte.
Chlorový čisticí prostředek
Chlorové čističe mohou dráždit dýchací cesty, proto by se měly používat pouze s vhodnými ochrannými pomůckami a v malých dávkách. Přípravek také nekombinujte s jinými čisticími prostředky a po použití jej důkladně opláchněte!
Směs čpavku a amoniaku
Nevdechujte! Výpary jsou velmi toxické. Proto postupujte s maximální opatrností. Chraňte své dýchací cesty a pokožku.
- Čpavek se v domácnosti používá ve formě čpavkového lihu. Jedná se o vodný roztok čpavku, známý také jako čpavková voda.
- Část tohoto roztoku naneste hadříkem na postižená místa.
- Těsnění důkladně opláchněte a osušte.
Poškozené těsnění sprchového koutu – co dělat?
Jsou vaše gumová nebo silikonová těsnění poškozená? Není toho mnoho, co můžete udělat. Pokud chcete, aby vaše sprcha zůstala vzduchotěsná, budete je muset vyměnit.
Náhradní těsnění najdete ve specializovaných obchodech nebo v prodejnách pro kutily. Tam vám také poradí s výběrem nejlepšího materiálu a typu. Sprchová těsnění se obvykle vyrábějí z PVC.
Můžete se také zeptat, jak nejlépe postupovat. Výměna sprchového těsnění svépomocí není tak obtížná.