Duhové třpytky na klobáse. Málokdo ví, co to znamená a zda je bezpečné to jíst.

by Martin Černý

Uzené maso je oblíbeným doplňkem sendvičů a mnoho lidí si šunku rádo přidává také do míchaných vajec, omelet a nákypů. Někdy je však na povrchu masa vidět opalizující lesk, který je spojován se stopami benzinu. Co to znamená a je bezpečné ho jíst?

Některé uzeniny zakoupené na váhu nebo v baleních mohou na pultech obchodů získat duhovou barvu. Podobně vypadají i ty, které se vaří doma. Mnoho lidí se ptá, zda tento efekt znamená, že je uzenina nechutná nebo zkažená, a obávají se ji jíst.

Jak vybrat dobré uzené maso?

Masové paštiky jsou zdrojem bílkovin, ale mohou obsahovat hodně tuku, soli a konzervantů, které mohou mít negativní vliv na zdraví. Proto by neměly být základem našeho jídelníčku. Pokud si však sendvič bez šunky nedokážete představit, věnujte zvláštní pozornost kvalitě vybraného výrobku.

Duhové třpytky na klobáse. Málokdo ví, co to znamená a zda je bezpečné to jíst.

Nejlepší je vybírat uzeniny s vysokým obsahem masa – alespoň 80 procent. Čím vyšší je podíl masa, tím méně umělých přísad. Uzeniny se složením kolem 50 procent jsou obvykle masné výrobky. Vybírejte ty, které mají 100 g masa ze 120 g a jsou navíc uzené přírodním kouřem.

Klobásu si můžete vyrobit i sami doma. Zvolit můžete například pečenou vepřovou panenku. Tímto způsobem máte plnou kontrolu nad kvalitou.

Duhový lesk na klobáse

Tento jev, který můžeme pozorovat na mnoha potravinách, zejména na mase a uzeninách, má vědecký základ. Duhový lesk je způsoben jevem zvaným difrakce světla. To znamená, že když světlo dopadá na povrch masa, odráží se od svalových vláken a bílkovin a vytváří duhové spektrum barev. Sušené maso s duhovým leskem je bezpečné ke konzumaci.

Duhové třpytky na klobáse. Málokdo ví, co to znamená a zda je bezpečné to jíst.

Při krájení dochází k přeskupení svalových vláken. Světlo, které na ně dopadá, se zvláštním způsobem láme, a proto na povrchu klobásy vidíme duhový efekt. Přirozená struktura svalu, který se skládá z mnoha tenkých vláken, funguje jako hranol a rozděluje světlo na jednotlivé barvy. Čím tenčí jsou plátky, tím spíše uvidíme duhový lesk, protože se světlo odráží od větší plochy. Sůl, dusičnany a dusitany používané k úpravě masa mohou tento efekt zesílit tím, že zachovávají strukturu masa a zvyšují intenzitu odrazu světla.

You may also like

Leave a Comment