Připálený vršek koláče, nedopečený spodek nebo pokrmy, které jsou z jedné strany dokonalé, ale z druhé rozmočené, jsou časté problémy s troubou. Než zavoláte do servisu nebo se vrhnete na koupi nového spotřebiče, zjistěte, co může být příčinou.
Nerovnoměrné pečení je postrachem mnoha domácích kuchařů. Někdy přitom stačí jen několik jednoduchých kroků, abyste troubě vrátili její zašlou slávu. Poradíme vám, na co si dát pozor a kdy se vyplatí zavolat odborníky.
Topná tělesa
Nejčastější příčinou poruch je vadné topné těleso. V troubě jsou obvykle tři: horní, spodní a ventilátor. Stav horního topného tělesa lze snadno zkontrolovat – stačí troubu zapnout a podívat se, zda svítí červeně. Pokud zůstává tmavý nebo se zahřívá jen místy, je to znamení, že je čas na jeho výměnu. Snadno zkontrolujete také termoelektrické topné těleso. Horší je to s tím spodním – poruchu snadno přehlédnete, protože je schovaný pod kamerou. Nejdůležitějším signálem je jednoduše nedopečené dno pekáče. Pokud je horní část pokrmu již upečená, ale dno je stále syrové, je pravděpodobné, že trouba nefunguje správně. Chcete-li si být závadou naprosto jisti, doporučujeme ji rozebrat a zkontrolovat měřicím přístrojem.
Znečištěný ventilátor vše zničí
Ventilátor hraje v termocirkulačních troubách klíčovou roli. Pokud se zanese tukem a zbytky jídla, nemůže účinně rozvádět teplo. Výsledek? Střed trouby se zahřívá hůře než její strany. Naštěstí lze tento problém snadno odstranit – stačí jej důkladně vyčistit. Upozornění – před čištěním ventilátoru vždy odpojte troubu ze sítě!
Termostat podvádí
Někdy se trouba zahřívá více nebo méně, než by měla. Viníkem bývá vadný termostat. Pokud nastavíte teplotu na 180 stupňů a koláč se vám po 15 minutách připálí, vyplatí se koupit externí teploměr do trouby. Rozdíl větší než 20 stupňů je signálem, že je čas zavolat servis.
Škodlivé návyky kazí výsledek
Někdy problémy nevznikají kvůli závadě, ale kvůli našim zvykům. Vložení několika plechů najednou, vyložení dna alobalem nebo přeplnění trouby až po okraj – to vše narušuje cirkulaci vzduchu. Je dobré nechat mezi plechem a stěnami trouby určitý prostor a nebránit proudění vzduchu.
Netěsná dvířka znamenají tepelné ztráty
Zkontrolujte, zda se dvířka dobře zavírají. Opotřebované těsnění nebo uvolněné panty vedou k úniku tepla. Pokud při pečení cítíte únik horkého vzduchu, vyměňte těsnění – tím problém vyřešíte. Jedná se o levné a jednoduché řešení, které výrazně zlepší účinnost vašeho pečení.
Kdy zavolat servisní službu?
Výměna topného tělesa nebo těsnění je úkol, který zvládne většina kutilů. Pokud však selže termostat nebo elektronika, nebo v případě plynových trub, je lepší svěřit se do rukou odborníků.