Hygiena se právě stala jednodušší: tyto předměty denní potřeby můžete snadno umýt v myčce nádobí. K odstranění otravných bakterií a nečistot stačí jeden cyklus.
Klávesnice a dětské hračky se rychle zašpiní a obtížně se čistí – až dosud. Mnoho věcí lze totiž snadno vložit do myčky nádobí, aby byly opět čisté. Prozradíme vám, co do myčky můžete a co ne.
1. Sprchová hlavice
Kape ze sprchy jen trochu vody? Pak může být sprchová hlavice zvápenatělá a špinavá. Drsné chemikálie však mohou materiál poškodit. Jednodušší a šetrnější je vložit sprchovou hlavici do myčky nádobí. Nečistoty a vodní kámen se zde při vysokých teplotách rozpouštějí.
2. Žabky a mokasíny
Při vysokých teplotách, na pláži nebo v sauně se bez nich neobejdete: žabky. Ve vzdušné obuvi však rychle uvíznou pouliční a jiné nečistoty, které způsobí vyblednutí letních barev. Pokud jsou pantofle vyrobeny z plastu nebo gumy, pomůže jim projetí myčkou – jen prosím žádné nádobí. Totéž platí pro boty.
Pozor: pokud máte žabky z jiných materiálů nebo boty s vnitřní podšívkou, čistěte je pouze hadříkem. Příliš mnoho vody a vysoké teploty mohou materiál narušit.
3. Kyblíky, chrastítka a figurky
Děti, zejména batolata, rády strkají všechno do pusy. Abyste alespoň jejich hračky udrželi v čistotě, měli byste kyblíky, figurky a chrastítka, pokud jsou z plastu, pravidelně vkládat do myčky. U některých předmětů byste však měli věnovat pozornost nastavení teploty. Například vlasy na panenkách se mohou zlomit, pokud je teplota příliš vysoká.
4. Výrobky pro domácí zvířata
Hračky pro psy a kočky, ať už je to Bellův uslintaný míček nebo Miziho hračka myška schovaná na zahradě, se v myčce čistí stejně snadno jako misky a pítka. Po jednom mycím cyklu bude příslušenství opět vypadat čistě. Z hygienických důvodů by se však špinavé nádobí nemělo v myčce mýt.
5. Zahradní náčiní
Přesazování, pletí a setí: zahradnické práce zanechávají viditelné stopy nejen na zahradě a na vašem oblečení. Půda, pryskyřice a pyl ulpívají také na lopatkách, hladítkách apod. Chcete toto nářadí po intenzivní práci na zahradě vyčistit? Pro mnoho lidí je to nechutné. Proto je lepší dát vše do myčky nádobí.
Ale pozor: samozřejmě musíte nejprve odstranit většinu nečistot.
6 Klíče a klíčenky
Dotýkáme se jich několikrát denně: Klíče. Zejména po vynesení odpadků, cestě autobusem nebo práci na zahradě na nich rychle ulpívají viry a nečistoty. Klíčenky se tak stávají skutečným katapultem virů. Po projetí myčkou budou vaše klíče a klíčenky opět bez bakterií a budou zářit novou silou.
7. Zubní kartáčky a čističe jazyka
Aby váš úsměv zářil čistotou, měli byste si čistit zuby alespoň dvakrát denně. Pro udržení ústní hygieny je také důležité pravidelně každé tři měsíce měnit zubní kartáček. Štětiny totiž nejenže poškozují vaše dásně, ale jsou také ideálním prostředím pro zbytky jídla, bakterie a choroboplodné zárodky. Pokud se vám však po několika týdnech vaše pomůcky na čištění zubů znelíbí, můžete kartáčky a škrabku na jazyk snadno vložit do myčky.
8. Hřebeny, sponky a gumičky do vlasů
Ve vlasech se zachycují lupy a prach a po rozčesání i hřeben. Stačí dát kartáče do myčky, abyste si při česání neroznášeli tyto nečistoty po vlasech. Totéž platí pro sponky, spony a gumičky do vlasů. Nezapomeňte však nejprve odstranit vlasy ze štětin. Jinak ucpou sítko.
9. Klávesnice počítače
Toto jsou skuteční ničitelé virů: klávesnice. Ačkoli lehké nečistoty můžete čas od času odstranit hadříkem, mezi klávesami stále ulpívá spousta nečistot. Abyste nemuseli pracně čistit všechny klávesy jednotlivě starým zubním kartáčkem, můžete klávesnici jednoduše rozebrat a vyčistit její spolehlivé součásti v myčce nádobí. Aby se však následné opětovné sestavení klávesnice nestalo problémem, vyfoťte si ji ještě před rozebráním. Budete tak vědět, která klávesa je ve kterém slotu.