Udržet účty za elektřinu pod kontrolou lze i bez velkých obětí, stačí používat zdravý rozum a tyto tipy.
Aby příchod účtu za elektřinu nebyl děsivější než horor, je důležité dodržovat řadu pravidel, kromě nákupu spotřebičů s nejlepším energetickým štítkem totiž existují spotřebiče, které skutečně spotřebovávají hodně elektřiny a jsou životně důležité, takže je vhodné je mít zapnuté a používat je jen v případě potřeby.
Pokud nevíte, které spotřebiče spotřebovávají elektrickou energii, čtěte dále a dvakrát si rozmyslete, než je začnete používat.
Vařiče a ohřívače
Vařiče, ohřívače a elektrické radiátory jsou obvyklými podezřelými ze zvyšování účtů za energii v zimě a velkou vinu na tom nese skutečnost, že jsou výkonné (není těžké najít modely s příkonem přes 2 000 W) a že je musíte mít zapnuté po dlouhou dobu, pokud jsou vaším jediným řešením pro chladné měsíce.
Zapínat je co nejméně je nejlepším řešením, jak méně plýtvat, ale nezapomeňte, že cílem je pohodlí domova, takže fungují i další tipy na úsporu energie, jako je umístění do středu, používání ekologických režimů, používání programátorů nebo časovačů, aby topily jen tehdy, když jsme v místnosti, a neplýtvaly teplem, když tam nikdo není, a hrátky s větráním, aby teplo neunikalo.
Trouba
V kuchyni najdeme troubu, jeden ze spotřebičů, který v domě spotřebovává nejvíce energie, ale který obvykle denně nepoužíváme. V závislosti na stáří a funkcích není těžké najít modely s příkonem kolem 3 500 wattů. Samozřejmě je používáme příležitostně, ale když přijde čas, je ideální je využít na maximum k přípravě několika pokrmů v různých výškách a zbytkové teplo využít k posledním minutám vaření a dokonce i k vytopení místnosti.
Pokud se chystáte koupit novou troubu, vyplatí se upřednostnit ty nejúčinnější, a dokonce i ty se zásuvkou, které vám umožní dálkově ovládat proces pečení, a tedy udržovat ji v provozu tak dlouho, jak je třeba.
Přemýšlejte však , kdy se chystáte vařit, zda troubu opravdu potřebujete, protože existují pokrmy, které lze připravovat v mikrovlnné troubě nebo ve fritéze, což je stále miniaturní mini trouba. V mém případě, pokud se nechystám vařit pečeni, která se do airfryer nevejde, vždy volím jako náhradu tento malý spotřebič, protože je méně výkonný a má menší vnitřní plochu, což vede k rychlejšímu uvaření jídla. Díky tomu spotřebuji méně energie a času.
Klimatizace vzduchu
Jestliže nás v zimě trápí elektrické ohřívače, v létě, jakmile zapneme klimatizaci, která nejenže může dosahovat výkonu až 2000 W, ale vzhledem k tomu, že ji můžeme používat několik hodin, náklady raketově rostou.
Kromě nákupu nejúčinnějšího modelu (s tepelným čerpadlem), který rozpočet dovoluje, mějte na paměti příjemnou teplotu, protože se vyplatí nosit lehčí oblečení, aby se teplota nesnížila o jeden stupeň. Stejně jako u sporáků a v zimě větrejte místnost dostatečně často a v době, kdy vám to vyhovuje, tj. brzy ráno, kdy je vzduch chladnější.
Důležité je také zvolit chytrý model, případně jej udělat inteligentní, který nám umožní regulovat dobu provozu: k dosažení komfortu stačí jen krátká doba, kdy jsme přítomni. Pokud jde o spotřebu energie, zvolte pokud možno úsporný nebo ekvivalentní režim.
Pozor na osvětlení, které není energeticky účinné
Je samozřejmé, že spotřeba je mnohem nižší než v předchozích případech, ale vše se sčítá a musíme vzít v úvahu, že nemluvíme o jedné žárovce, ale o několika (v některých domácnostech o mnoha, mnoha), které běží několik hodin denně.
Výměna žárovek, bodových světel, stropních svítidel a podobně v domácnosti může být sice vzhledem k cenám elektřiny vážnou investicí, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí, pokud přejdete na energeticky úsporné LED žárovky , které jsou účinnější a světelně gramotnější. Pokud ne, můžete vždy nejprve vyměnit ty, které spotřebovávají nejvíce energie, a pak je postupně vyměňovat.
Při návštěvách u rodičů mě překvapuje používání všech druhů svítidel k dekorativním účelům: stropní svítidla na krátkou vzdálenost, lustry, malé lampičky na stoly….. Uznávám, že vypadají hezky, ale v konečném důsledku to znamená spoustu rozsvícených světel.
Extrémním případem jsou lustry, které zdobí mnoho obývacích pokojů: vyžadují hodně žárovek, ale asi nepotřebujeme v každé objímce jednu žárovku. Nejlepší je zamyslet se nad tím, kolik žárovek potřebujete pro dobré osvětlení, a podle toho se chovat. Totéž platí i pro jiná svítidla, která používáme velmi zřídka, například zahradní osvětlení.
Zajímavým bodem jsou žárovky s konektivitou, které nám umožňují ovládat je prostřednictvím aplikace, hlasem nebo senzory, abychom se ujistili, že nejsou zapnuté příliš dlouho, nebo přímo, abychom je v případě, že je necháme rozsvícené, mohli na dálku vypnout.
Pozor na pohotovostní režim
Všechny výše uvedené položky jsou náklady z používání, ale je tu ještě jeden výdaj za energii, který nevyužíváme a který vzniká z nedbalosti nebo pohodlnosti: ponechávání spotřebičů v pohotovostním režimu a adaptérů trvale zapojených do proudu. Přestože tyto náklady nejsou tak významné jako u ostatních výše zmíněných zařízení, tedy spotřebičů, odhadujeme, že fantomová spotřeba může činit více než 136 eur ročně. Evropská unie odhaduje tuto spotřebu na více než 10%.
Vzpomeňte si například na notebook, který necháváme stále zapojený na stole, jako by to byl stolní počítač, nabíječku mobilního telefonu nebo chytrou televizi v pohotovostním režimu. Kromě snahy změnit tento zlozvyk ručně je možné používat chytré zásuvky a prodlužovací kabely , které umožňují nastavit časový plán nebo je vypnout na dálku.