Černá plíseň ve sprchovém koutě: jak se jí zbavit

by Martin Černý

Černá plíseň v silikonových spárách, spárách dlaždic a rozích sprchového koutu? Může se jednat o nebezpečnou plíseň. Můžete ji snadno a levně odstranit pomocí dvou domácích prostředků.

Sprchy jsou ideálním prostředím pro rychlé a aktivní množení spor plísní. Vždyť dlaždice a spáry jsou stále mokré, v místnosti je teplo a zbytky mýdla jsou také dobrou živnou půdou.

Co se však líbí plísni, toho se spotřebitelé obávají. Nejenže černé skvrny vypadají nevábně, ale mohou být i nezdravé.

Pomocí tohoto jednoduchého triku můžete nevzhledné a nezdravé plísně odstranit, aniž byste utratili spoustu peněz nebo se uchýlili k časově náročnému čištění.

Pozor

Typickým původcem černé plísně ve sprše je Alternaria Alternata. Je klasifikována jako nebezpečná plíseň, a pokud se již rozšířila na velké ploše, měl by ji odstraňovat pouze odborník. Tak budete mít jistotu, že se plíseň nevrátí.

Dva domácí prostředky proti černé plísni ve sprše

Pokud se nechcete uchylovat k drahým prostředkům proti plísním z lékáren nebo specializovaných obchodů, můžete použít dva jednoduché domácí prostředky: ocet a bělidlo.

Oba prostředky jsou považovány za zázračné zbraně proti černé plísni ve sprše. Ocet ničí spory plísní. A bělidlo (peroxid vodíku, nejméně 3 %) zesvětluje černé skvrny.

Federální agentura pro ochranu životního prostředí však používání octa v boji proti plísním nedoporučuje. Je to proto, že některé stavební materiály, včetně vápna, neutralizují nízké pH octa. A to je přesně to, co je potřeba k omezení šíření plísní. Proto doporučujeme používat čistý vysokoprocentní alkohol (více než 70 % objemových).

Tip

Pokud přesto chcete vyzkoušet octový trik, použijte čistý ocet pro domácnost nebo octovou esenci zřeďte vodou v poměru 1:5.

Jak postupovat

Čištění: Pomocí tuhých štětin kartáče na mytí nádobí jemně vydrhněte spory plísní. Černá plíseň ve sprchovém koutě: jak se jí zbavit

Sprcha by měla být zcela suchá. Pokud je sprcha ještě vlhká, může tekutina rychleji stékat. Proto bude bodová aplikace prostředku obtížnější.

  1. Nyní na plíseň pomocí hadříku naneste alkohol nebo ocet. Buďte velkorysí a aplikujte prostředek na velkou plochu. Je to nutné, protože plíseň se již mohla ve vlhké místnosti hodně rozšířit, aniž byste si toho všimli.
  2. K nanášení alkoholu nebo octa můžete použít starý kartáč na mytí nádobí nebo zubní kartáček, kterým plíseň snadno odstraníte z povrchu.
  3. Když alkohol nebo ocet zaschne, namočte několik listů kuchyňské role nebo toaletního papíru do malého množství bělidla.
  4. Mokré ubrousky položte na černou plíseň a lehce je přitlačte.
  5. Vše nechte působit přes noc.
  6. Druhý den ošetřená místa jednoduše opláchněte malým množstvím studené čisté vody.
  7. Ošetření je třeba několikrát opakovat. Místa zasažená plísní je nejlepší denně postříkat alkoholem nebo octem. Černé skvrny lze bělit každý týden.

Poznámka

Na některých fórech se doporučuje nalít octovou směs do lahve s rozprašovačem, protože se tak lépe aplikuje. Při tomto postupu se však do vzduchu uvolňují drobné kapičky kyseliny, které mohou podráždit a poškodit dýchací cesty a sliznice. Proto doporučujeme aplikovat domácí prostředek pomocí houby.

Při odstraňování černé plísně ve sprše je důležité nechat otevřené okno nebo koupelnu alespoň dobře větrat. Jinak budou vaše sliznice a dýchací cesty příliš podrážděné. Při čištění byste také měli nosit rukavice, abyste nevystavovali pokožku zbytečné námaze.

Co je třeba předem zvážit

Bělidlo je látka, která se nachází v mnoha přípravcích na odstraňování plísní. Je však velmi agresivní. Působí nejen na spory plísní, ale také na švy, silikon a další materiály, které s ní přijdou do styku.

Proto byste tuto techniku měli používat pouze na velmi pevných a nepropustných površích. Před použitím těchto dvou domácích prostředků na velkých plochách je také vyzkoušejte na malé ploše, abyste zjistili, jak na materiály působí.

Pokud si nejste jisti, je lepší použít komerční prostředky a aplikovat je podle pokynů výrobce.

Když se plíseň znovu objeví

Pokud se plíseň již zavrtala příliš hluboko do stěny, objeví se znovu a nelze ji již odstranit domácími přípravky a specializovanými čisticími prostředky. Ty totiž často působí pouze povrchově.

V takovém případě je pro úspěšné zbavení se černé plísně lepší vyměnit silikonové nebo obkladové spáry. Může být také vhodné odstranit nebo vyměnit obklady. Plíseň se totiž mohla rozšířit i pod nimi.

Prevence vzniku černé plísně

Plíseň ve sprše můžete preventivně odstranit

  • Po sprchování dostatečně vyvětrejte koupelnu – nebo použijte koupelnový odsavač par či ventilátor,
  • odstraněním přebytečné vlhkosti stěrkou po sprchování,
  • po sprchování osušte obklady a armatury ručníkem a poté je pověste k vyschnutí jinam,
  • pravidelně čistěte koupelnu – nezapomínejte na těžko přístupná místa, jako jsou rohy, hrany a výklenky.

Plísním v koupelně pomůže zabránit také odvlhčovač vzduchu.

You may also like

Leave a Comment