Plíseň ve sprše vypadá nevzhledně a představuje zdravotní riziko. Poradíme vám, jak se otravné plísně zbavit.
V některých domácnostech nepomáhá ani větrání a vytápění: plíseň ve sprše se objevuje stále znovu. Nejenže způsobuje nevzhledné černé skvrny, ale je také nebezpečná pro zdraví.
Plíseň je ve vlhkých místnostech jako doma a rychle se šíří. Vodní pára vznikající při sprchování je pro plísně ideální živnou půdou.
Abychom zabránili nekontrolovanému šíření škodlivých plísní, poradíme vám, jak můžete plísně odstranit sami a kdo je za jejich odstranění v pronajatých bytech zodpovědný.
Jak nebezpečná je černá plíseň ve sprše?
Studie prokázaly souvislost mezi plísněmi a alergickými reakcemi nebo podrážděním. Zejména u dětí a dospělých s již existujícím astmatem může vdechování spor plísní zhoršit příznaky a způsobit další potíže.
Plísně však mohou vést ke vzniku astmatu, kašle nebo dušnosti i u zdravých lidí bez predispozice k němu. S plísněmi jsou spojovány také alergie a kožní vyrážky, stejně jako celková vyčerpanost a bolesti hlavy.
Dosud nebylo zjištěno, do jaké míry jsou spory plísní zdraví škodlivé. Viditelné skvrny od plísní by proto měly být vždy co nejdříve odstraněny, aby bylo znečištění ovzduší co nejmenší.
Za jakých okolností můžete plísně odstranit sami?
Pokud plíseň zasáhla pouze malé plochy, můžete se ji pokusit odstranit sami, pokud nemáte dýchací potíže nebo oslabený imunitní systém. Pravidlem pro „malou plochu“ je zde maximálně půl metru čtverečního, jakou byste běžně našli ve sprše.
Při odstraňování plísní na malých plochách je také důležitý vhodný ochranný oděv. Je třeba nosit masku na ústa a nos, ochranné brýle a rukavice, aby se spory plísní nedostaly do dýchacích cest nebo na sliznice. Po úklidu je třeba rukavice a ochranu úst a nosu odhodit a oblečení, které jste měli na sobě, pokud možno ihned vyprat.
Tip: Chcete-li se při úklidu chránit před sporami plísní, můžete také nosit masku FFP-2. Neposkytuje však takovou ochranu jako maska FFP-3, proto by měla být používána pouze ve výjimečných případech.
Odborníci nedoporučují používat domácí prostředky proti plísním
Mnoho lidí se k odstranění plísní uchyluje k domácím prostředkům. Oblíbený je zejména ocet. Uživatelé radí nanést ho na hadr a plíseň jím jednoduše setřít.
Federální agentura pro ochranu životního prostředí však ve svých doporučeních pro boj s plísněmi takovou taktiku nedoporučuje. Ocet může reagovat s povrchem, na který je aplikován, a stát se živnou půdou pro plísně. Pokud máte pochybnosti, použitím octa problém s plísní pouze zhoršíte.
Chlór je proti plísním účinný
Speciální odstraňovač plísní s obsahem chlóru je proti plísním ve sprše mnohem účinnější. Ničí plísně a jejich spory a zároveň bělí černé skvrny. Přípravek jednoduše nastříkejte na postižená místa, nechte ho působit podle návodu a poté vše opláchněte čistou vodou.
Při použití těchto čisticích prostředků však může být velmi silně cítit chlor, proto byste měli po jejich použití místnost dobře vyvětrat.
Jak dostat černou plíseň ze silikonových spár?
Silikonové spáry sprchových koutů se obvykle čistí od skvrn od plísní obtížněji než spáry s tvrdou spárovací hmotou. Důvodem je měkký charakter silikonu, do kterého se plíseň doslova prokousává.
Odstraňovač plísní na bázi chlóru sice i zde většinu plísní zničí, ale ne vždy spolehlivě odstraní tmavé skvrny. V tomto případě již nehrozí zdravotní riziko, ale pro mnoho lidí jsou černé zbytky stále vizuálně nepříjemné.
Jediné, co v případě zabarvených silikonových stehů obvykle pomůže, je výměna stehu. To není časově náročné a lze to snadno provést svépomocí s kompletní sadou na opravu švů.
Pronájem bytu: Kdo má odstranit plíseň ve sprše?
Pokud si byt pronajímáte, měli byste o tom informovat správce nebo pronajímatele nemovitosti, než začnete problém s plísní řešit sami. Nájemníci jsou povinni nahlásit pronajímateli jakékoli poškození bytu – včetně plísně ve sprše.
To také znamená, že nemusíte nést náklady na odstranění plísně sami, pokud jste ji nezpůsobili svým nesprávným jednáním. Možným pochybením, které může vést ke vzniku plísně ve sprše, může být například nesprávné nebo příliš řídké větrání.
Pokud jsou v místnosti stavební závady, například příliš malé okno nebo špatné větrání, pak je jasné, že plíseň nevznikla vaší vinou, a proto je za její odstranění odpovědný váš pronajímatel.