Koupelnu musíte čistit mnohem častěji, než si myslíte.

by Martin Černý

Některé mikroorganismy se vyskytují zejména v koupelně. Přečtěte si, která místa jsou při úklidu často opomíjena a jak často by se měla čistit.

V každé domácnosti se to hemží bakteriemi. Při běžné úrovni hygieny, jako je například týdenní hloubkový úklid, se však zpravidla nemusíte obávat.

Jak často čistíte sprchovou hlavici?

Při péči o hygienu v koupelně musíme udělat spoustu věcí. Drhneme podlahu a obklady, čistíme záchodovou mísu, čistíme vanu, umyvadla a vodovodní baterie.

Nejnebezpečnější zdroj bakterií v koupelně však často přehlížíme. Podle studie vědců je to sprchová hlavice.

Které mikroorganismy jsou na sprchové hlavici nebezpečné

Američtí vědci zkoumali také sprchovou hlavici. V rámci své studie vědci analyzovali stěry z 656 sprchových hlavic a došli ke stejnému závěru: každá sprchová hlavice je domovem přibližně 200 různých druhů bakterií.

Jejich původ je ve vodovodní vodě a okolním vzduchu a ve sprchové hlavici nacházejí téměř ideální podmínky: Je zde přirozená vlhkost a pravidelný proud teplé vody vytváří příznivé teplotní podmínky. Ideálním zdrojem potravy pro bakterie jsou také usazeniny vodního kamene a další minerály ve vodě.

Naštěstí je jen velmi málo bakterií ve sprchové hlavici patogenních. Některé však ano a není radno si s nimi zahrávat. Zvláště nebezpečné jsou mykobakterie. Jedná se o baciloidní mikroorganismy, mezi které patří například původce tuberkulózy. Ten sice nebyl během studie zjištěn ani v jednom případě, ale jiné příbuzné kmeny tohoto druhu byly zjištěny téměř vždy.

Legionely způsobují zápal plic

Nejnebezpečnější z nich je Legionella, která může způsobit těžký zápal plic. Každoročně je diagnostikováno přibližně 30 000 případů infekce legionelou, z nichž asi 1 300 má za následek závažné onemocnění.

Jak čistit sprchovou hlavici

První preventivní opatření proti škodlivým mikroorganismům ve sprchové hlavici je velmi jednoduché. Než vlezete pod sprchu, měli byste nechat vodu několik sekund téct na plný výkon.

Tímto způsobem smyjete většinu mikrobů. Pokud jste sprchu dlouho nepoužívali, například po dovolené, měli byste tento proces dokonce prodloužit na několik minut. To platí zejména v případě, že sprchu používal někdo jiný, např. v rekreačním domě.

Sprchovou hlavici nebo celou armaturu můžete a měli byste také pravidelně čistit, přibližně jednou za čtyři až šest týdnů. K čištění a dezinfekci jsou vhodné přípravky na bázi chloru zředěné vodou nebo čistý vinný ocet – stačí nalít dostatečné množství přípravku do kbelíku a nechat armaturu asi hodinu namočenou.

Poté pomocí zubního kartáčku odstraňte z vnější strany zbytky plaku. Dalším bezpečnostním opatřením je pravidelná výměna sprchové hlavice – nová by se měla instalovat přibližně každých dvanáct měsíců.

You may also like

Leave a Comment