Dobrá káva závisí nejen na způsobu její přípravy. Pro chuť kávy je zásadní také čistota kávovaru. Jak často čistíte svůj kávovar?
Pokud má vaše káva po ránu žluklou nebo zatuchlou chuť, může to být způsobeno vaším kávovarem. Může se v něm usazovat vodní kámen a zbytky staré kávy, které ovlivňují její chuť. To však není jediný důvod, proč je důležité kávovar pravidelně čistit. Dalšími důležitými aspekty jsou růst plísní a náklady na energii.
Zde jsou důvody, proč byste měli svůj kávovar čistit každý den
Podložky a kapsle v kávovaru je třeba vyjmout po každém použití, jinak se může vytvořit plíseň.
Odstraňování vodního kamene
„Mnoho kávovarů s vodním kamenem produkuje příliš horkou vodu,“ říká Holger Preibisch, výkonný ředitel Německé asociace pro kávu. „Kvůli usazeninám již nedokážou udržet teplotu vody.“ Vodní kámen se tvoří všude tam, kde se voda upravuje.
Proto odborníci a výrobci kávovarů doporučují na konci každého dne vyprázdnit nádržku na vodu a vytřít ji do sucha. Výměna vody má ještě jednu výhodu: čerstvá voda nemá negativní vliv na chuť kávy.
Tvorba plísní
I když se na první pohled zdá, že chuť kávy je subjektivně nejdůležitější, existuje mnohem pádnější důvod, proč si kávovar skutečně každý den osahat: jinak se mohou tvořit plísně a zárodky, které mohou být z dlouhodobého hlediska zdraví škodlivé.
Mokré zbytky kávy mohou zplesnivět, například v nádobě na kávovou sedlinu nebo v odkapávací misce. Zde se také usazují oleje a tuky z kávy. Therese Seitzová, poradkyně pro malé spotřebiče Německého svazu výrobců elektrotechniky a elektroniky (ZVEI), doporučuje po každém použití vyprázdnit misku kávovarů na kapsle a kapslové kávy.
Podle Holgera Preibische z kávového svazu to platí i pro filtry, které by se po spaření neměly nechávat v držáku. I nádoby kávovarů s filtrem by se měly vyprazdňovat denně, když se káva již nepije. Jinak káva vyschne a džbán se hůře čistí.
Obzvláště náročné jsou také tryska na mléko, nádržka na mléko a její hadice: „Tam, kde se používá mléko a není odstraněno, se tvoří bakterie,“ říká Holger Preibisch.
Například boční trysku na mléko u porta filtrů a plně automatických kávovarů lze odšroubovat, navlhčit čisticím prostředkem a poté opláchnout čistou vodou. Mnoho kávovarů připomíná, že je třeba je pravidelně čistit.
Podle odborníka by se však nádržka na mléko měla oplachovat denně. Totéž platí pro hadice, které se oplachují horkou vodou spolu s kávovarem.
Kávovar: co dalšího byste měli udělat
Kromě každodenního čištění jsou zde i další pravidelné úkony.
Měsíční odstraňování vodního kamene
Přibližně jednou měsíčně by se měl z vašeho kávovaru odstranit vodní kámen. Je to poměrně jednoduché. Obvykle přidáte odvodňovací prostředek do naplněné nádržky na vodu a spustíte čisticí program nebo běžný program přípravy.
Teresa Seitz nedoporučuje používat ocet a kyselinu citronovou, které se v domácnosti často používají k odstraňování vodního kamene. „Kyselina citronová zkracuje životnost strojů. Silná kyselina může poškodit těsnění a hadice.“ Ocet by se také neměl dostat do kávovaru. „Je příliš silný a může poškodit plasty ve spotřebiči.“
Pravidelný cyklus čištění
Plně automatické a mnohé další kávovary připomínají, že je třeba spustit pravidelný samočisticí cyklus. „Poskytují dostatečný tlak a teplotu k vyčištění vnitřku kávovaru,“ říká Zeitz.
Čistící prostředky jsou však potřeba i k dostatečnému rozpuštění mastnoty a oleje. „V závislosti na výrobci se jedná o tablety nebo prášek, který je předem rozpuštěn ve vodě,“ říká Ansgar Pleije z německého sdružení Speciality Coffee Association, které sdružuje odborníky na kávu. Plně automatické kávovary mají otvor pro tabletu. V kávovaru s portafiltrem se prášek nebo tableta umístí do držáku filtru.
Důležité: I když se kávovar o mnoho kroků čištění postará sám. Některé součásti je třeba čistit ručně. To se může týkat například spařovací skupiny, srdce spotřebiče. U mnoha spotřebičů ji lze vyjmout a poté jednoduše opláchnout v čisté vodě, říká Plieux. „Pravidelné provádění tohoto postupu zabraňuje tvorbě přetrvávajících zbytků.“
U přístrojů s portafiltrem lze varnou skupinu čistit pomocí slepého síta. „V takovém sítku nejsou žádné otvory, takže horká voda, která jím prochází, se pod tlakem vyplavuje zpět,“ vysvětluje odborník na kávu.
Tip pro kávovary s portafiltrem a filtrem: „Pokud je mastnota na sítku a držáku filtru velmi lepkavá, můžete je krátce ponořit do lázně s horkou vodou a čističem na kávu,“ říká Angsar Pleije. Preibisch dodává, že usazeninám na filtru se vyhnete pravidelným oplachováním vodou, nejlépe dokonce po každém použití.
Před každým doplněním paliva
Mastnota se hromadí také v zásobnících na zrnkovou nebo mletou kávu. „Prázdnou nádobu na kávová zrna můžete z kávovaru vyjmout a vnitřek omýt mírně navlhčeným hadříkem,“ radí Ansgar Pleije. Většinu nádob není vhodné mýt v myčce nádobí, protože plast se zakalí. Důležité: po otření je třeba nechat nádobu před naplněním zcela vyschnout.